Հասարակություն 11:44 05/09/2019 Հայաստան
Կառավարության  այսօրվա նիստում ընդունված որոշման համաձայն, փոփոխություններ կկատարվեն «ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում՝ ավելացնելով եկամուտները և ծախսերը 1 մլրդ 665 մլն 675 հազար դրամով։
Ինչպես կառավարության նիստում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ելնելով հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշխատող մանկավարժների աշխատավարձերի բարձրացման անհրաժեշտությունից,լ նախարարությունը 2019 թվականի սեպտեմբեր ամսից նախատեսում է   ուսումնական հաստատություններում աշխատող մանկավարժների աշխատավարձերի դրույքաչափերի 10% աճ։ Այդ  նպատակով  և սույն որոշմամբ 1 մլրդ 665 մլն 675 հազար դրամը ԿԳՄՍ նախարարությունն առաջարկում է տրամադրել ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներից:
Այսպիսով, ուսուցիչների աշխատավարձը կբարձրանա 10 տոկոսով։ Նախարարը նշեց, որ երկար տարիներ ուսուցիչների աշխատավարձը չի բարձրացել։
Նախարարը նշեց, որ երկար տարիներ ուսուցիչների աշխատավարձը չի բարձրացել։
Արայիկ Հարությունյանը նաև ասաց, որ պատրաստվում են սահմանել ֆինանսավորման բանաձև դպրոցների համար, որտեղ մեկ դրույքի նվազագույն շեմ կսահմանեն 108 հազար դրամը:
«Հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ և հույս ունեմ, որ հունվարից դա կունենանք, ինչը թույլ կտա կանխատեսելի դարձնել համակարգը, ֆինանսավորումը ավելի արդար կլինի, հաշվի կառնվեն դասարանների թիվը, թերբեռնվածությունը և այլն»,- ընդգծեց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց՝ խոսքը 38 հազար ուսուցչի աշխատավարձի բարձրացման մասի՞ն է, Արայիկ Հարությունյանը դրական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ նրանցից յուրաքանչյուրի ֆիքսված աշխատավարձը կբարձրանա 10 տոկոսով։
Նախարարը նաև ասաց՝ ֆեյք կայքերի միջոցով տարածում էին, թե հանրակրթական դպրոցներում համատարած կրճատումներ են արվում, որպեսզի ուսուցիչների աշխատավարձերը բարձրացնեն, սակայն, ըստ նրա, հիմնականում կրճատվել են 65-ից բարձր տարիք ունեցող ուսուցիչները։
«Այսինքն՝ կրճատումները եղել են սովորական, այնպես, ինչպես նախկինում էր։ Հիմնական կրճատումները կապված են եղել տարիքային շեմի հետ։ Մենք ուսումնական պլաններ չենք կրճատել, որի արդյունքում դրույքաչափեր կկրճատվեին»,- նշեց Արայիկ Հարությունյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց, որ այս ամենի նպատակը ուսուցիչների կողմից պատշաճ որակ ապահովելն է։
«Մենք պետք է համոզված լինենք, որ մեր դպրոցներում աշխատում են բավարար պրոֆեսիոնալ մակարդակ ունեցող ուսուցիչներ: Իսկ դրա համար աշխատավարձերի բարձրացումը պետք է պահենք մեր ուշադրության կենտրոնում: Նաև պետք է մեխանիզմ ունենանք՝ հասկանալու համար, թե որոշումներն ինչպես են ազդում հանրակրթության որակի, ուսուցիչների աշխատանքի որակի վրա։ Իհարկե, չենք համարում, որ սա հեղափոխական աճ է, բայց մյուս կողմից սա գործընթացի մեկնարկն է և դա կշարունակվի, եթե մեխանիզմները ճիշտ կառուցենք, որ աշխատավարձերի բարձրացումն ուղիղ առնչություն ունենա կրթության որակի բարձրացման հետ»,- նշեց վարչապետը։
Պ.գ.թ., թուրքագետ Մհեր Աբրահամյանը Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված ուղերջը համարում է...

Образование 15:47 05/09/2019 Армения
Согласно принятому на сегодняшнем заседании правительство Армении решению, изменения будут внесены в Закон РА «О государственном бюджете РА на 2019 год», увеличив доходы и расходы на 1 млрд 665 млн 675 тысяч драмов.
Как на заседании правительства Армении заявил министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, исходя из необходимости повышения заработных плат педагогам, работающим в общеобразовательных учреждениях, министерство с сентября 2019 года планирует повысить ставку зарплаты на 10%. С этой целью и согласно данному решению, министерство предлагает выделить из налоговый поступлений государственного бюджета на 2019 год – 1 млрд 665 млн 675 тысяч драмов».
Таким образом, зарплата учителей повысится на 10%. Министр отметил, что долгие годы зарплаты учителей не повышались.
А. Арутюнян отметил также, что планируется также вывести формулу финансирования для школ, чтобы минимальная ставка повысилась до 108 тыс. драмов.
«Сейчас мы работаем в данном направлении, надеюсь, что изменения позволят уже с января сделать систему прогнозируемой, финансирование будет более справедливым, будут учитываться число классов, малая нагрузка в регионах и прочее», – сказал Арутюнян.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, спросил, речь идёт о повышении зарплат 38 тысячам учителей, А. Арутюнян дал положительный ответ, отметив, что фиксированная зарплата каждого из них повысится на 10%.
Министр отметил также, посредством фейковых сайтов распространяются сведения, для повышения заплат в образовательных учреждениях проводятся массовые сокращения педагогического состава, однако, по его словам, в основном были сокращены учителя старше 65 лет.
«Сокращения были обычными, так же как и в прошлом, в основном они связаны с возрастом», – заявил Араик Арутюнян.
Никол Пашинян подчеркнул, что цель проводимых мероприятий – обеспечение надлежащего качества преподавания в школах.
«Мы должны быть уверены, что в наших школах работают учителя с достаточным профессиональным уровнем. Необходимо также разработать механизм для того, чтобы понять, как подобные решения влияют на качество образования, качество работы педагогов. Конечно, мы не считаем это революционным ростом, но с другой стороны это старт процесса и это продолжится, если мы правильно выстроим механизмы, и будем уверены, что повышение зарплаты напрямую влияет на повышение качества образования», – отметил премьер.