Քաղաքական 16:16 11/09/2019 Հայաստան
Խորհրդարանում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանից հետաքրքրվեց Ադրբեջանի տարածքում հայտնված և գերի ընկած զինծառայող Արայիկ Ղազարյանից։
Ի պատսխան փոխարտգործնախարարն ասաց. «Մեր զինվորի վերադարձի հետ կապված բանակցությունները գնում են և Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակների, և անմիջականորեն Երևանում և Բաքվում տեղակայված Կարմիր խաչի գրասենյակների միջոցով»։
Ապիտոնյանը նշեց, որ հաշվի առնելով խնդրի կոնֆիդեցիալությունը չի կարող շատ մանրամասներ տրամադրել, սակայն աշխատանքները գտնվում են իրենց ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։
«Մեր ամենահրատապ խնդիրներից մեկն է, ամեն ինչ արվում է վերադարձի հնարավորության համար։ Զինվորի ընտանիքի հետ կապը կառավարության մակարդակով ամենօրյա է, այդ թվում նաև արտաքին գործերի նախարարության մակարդակով»։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն, օգոստոսի 12-ին, ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքերում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը:
Անուշ Պողոսյանն ահազանգում է ԲԿ-ներում ատկատի մասին
«Առողջության իրավունք» ՀԿ համահիմնադիր Անուշ Պողոսյանն ահազանգում է. «Մարզերի բնակիչներից հստակ տեղեկատվություն եմ...

Политика 17:09 11/09/2019 Армения
«Ведутся переговоры по части возвращения армянского военнослужащего в Армению, как в формате Сопредседателей Минской группы ОБСЕ, так и посредством усилий Международного комитета Красного Креста в Ереване и Баку», – заявил заместитель главы МИД РА Артак Апитонян в ответ на вопрос депутата Национального Собрания Армении от фракции «Процветающая Арения» Сергея Багратяна.
Апитонян отметил, учитывая конфиденциальность данного вопроса, он не может представить больше подробностей, однако, работы находятся в центре внимания МИД.
«Это один из самых актуальных и срочных вопросов для нас, всё делается для возможности возвращения. Связь с семьей военнослужащего осуществляется в каждодневном режиме на уровне правительства, в том числе – на уровне министерства иностранных дел», – отметил замглавы МИД.
Напомним, что 12 августа, около 12:00, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (НКР), дислоцированной на юго-восточном направлении, военнослужащий Араик Айкович Казарян (2000 г.р.) при пока не выясненных обстоятельствах оставил боевую позицию. «Согласно распространенной азербайджанскими СМИ информации, военнослужащий Казарян находится у них. Для выяснения обстоятельств инцидента ведётся следствие», – говорилось в сообщении.