Տնտեսություն 12:00 12/09/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մինչ կառավարության նիստի մեկնարկը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Թեղուտի պոչամբարի պատվարին, նշել, որ այն երկրաշարժի հետևանքով չի վնասվել։
Կառավարության ղեկավարը գրել է.
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է և ամեն պահի կարող է փլվել: Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով փլված լիներ (կամ գոնե ճաքեր, դեֆորմացվեր), որովհետև հանքի շրջանում 2-4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչև վերջ գնալ ճշմարտության հետևից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետև չէր լինի նրա համար պատասխանատու որևէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
Եվ մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին և մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա և նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացնել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն և ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը: Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էին, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որևէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետև նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել: Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որևէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու,գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի և տնտեսական ցուցանիշների համար»։

Экономика 12:41 12/09/2019 Армения
Никол Пашинян: Понесут ли ответственность те, кто утверждал, что хранилище отходов Техутского месторождения обрушится?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня, 12 сентября, до старта заседания правительства РА на своей странице в соцсети Facebook обратился к плотине хвостохранилища Техута, отметив, что она не была повреждена вследствие землетрясения.
Глава правительства, в частности, отметил:
«В конце июля поднялся большой шум относительно того, что дамба хвостохранилища Техутского рудника находится на грани обрушения и в любой момент может рухнуть. Отмечу сразу же, что, если эти утверждения были бы верными, то дамба хвостохранилища Техута должна была разрушиться после происшедшего накануне землетрясения (или хотя бы треснуть, подвергнуться деформации), поскольку в районе рудника было зафиксировано землетрясение в 2-4 балла.
Я именно это имею в виду, когда говорю, что за истиной нужно идти до конца. В те дни на правительство оказывали сильное давление с требованием приостановить работу Техутского рудника. Но если бы мы так поступили, то свыше 900 человек остались бы без работы, а неэксплуатируемый рудник стал бы еще большей проблемой, поскольку не было бы ответственного за него какого-либо субъекта, перед которым можно было бы поставить требования, в том числе по части обеспечения норм безопасности и экологии.
И мы решили пойти иным путем: Инспекционные органы отправились и провели детальную проверку, после которой пришли к выводу о том, что нет никакой опасности разрушения дамбы хвостохранилища, и последнее землетрясение доказало правдивость данного утверждения.
Уже после этого перед человеком, эксплуатирующим рудник, было поставлено требование провести экспертизу упомянутой дамбы и обеспечить ее безопасность в долгосрочной перспективе. Если это условие будет обеспечено, то начнется эксплуатация рудника, как бы это мне не нравилось, если это условие обеспечено не будет, то рудник не будет эксплуатироваться. Именно это является правовым путем поиска истины.
А те, кто утверждал, что Техутский рудник рухнет, сейчас понесут какую-то ответственность? Конечно, нет. Поскольку что они все только утверждать что-то.
А, если бы правительство поддалось на давление, то ответственность была бы возложена на него? Конечно, да. По крайней мере, за снижение инвестиционного рейтинга Армении, 940 безработных, снижение налогов и экономических показателей».