Քաղաքական 16:48 13/09/2019 Հայաստան
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ վերջինիս հավատարմագրերի պատճենն ընդունելու առթիվ։
ԱԳ նախարարությունից մանրամասնում են, որ նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է ԵՄ դեսպանին կարևոր և պատասխանատու առաքելության ստանձնման կապակցությամբ՝ ընդգծելով վստահությունն առ այն, որ դեսպանն իր դիվանագիտական ծառայությամբ կնպաստի ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանն ու զարգացմանը։
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը դեսպանին ներկայացրել է  ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրված բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը՝ ընդգծելով դրա կյանքի կոչման հարցում ԵՄ աջակցության կարևորությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան փոխայցերին,  Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և դրա կիրարկման ճանապարհային քարտեզին։ Ընդգծվել է մարդկանց միջև շփումների խթանմանն ուղղված գործնական քայլերի նախաձեռնման կարևորությունը։
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում նաև Արևելյան գործընկերության 2020թ.-ից անդին օրակարգի համատեղ մշակման շուրջ։ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է  հոկտեմբերի 9-ին Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված երևանյան համաժողովի նախապտրաստական աշխատանքներին։

Politics 19:07 13/09/2019 Armenia
Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan received on Friday newly appointed Head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Andrea Wiktorin on the occasion of presenting the copies of credentials. As the foreign ministry said in a statement, Minister Mnatsakanyan congratulated the Ambassador on the occasion of assuming the important and responsible position and r expressed confidence that the newly appointed Ambassador will contribute to deepening and expanding the Armenian-EU relations.
Mnatsakanyan briefed the newly appointed Ambassador on the ambitious reform agenda of the Armenian Government and emphasizing the importance of the EU support to realize it.
The interlocutors discussed a wide scope of issues pertaining to Armenia-EU cooperation agenda, the upcoming high-level visits, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and the roadmap of its implementation.
Mnatsakanyan touched upon the preparation works of the conference dedicated to10th anniversary of Eastern Partnership scheduled for October 9 in Yerevan.