Քաղաքական 16:48 13/09/2019 Հայաստան
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ վերջինիս հավատարմագրերի պատճենն ընդունելու առթիվ։
ԱԳ նախարարությունից մանրամասնում են, որ նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է ԵՄ դեսպանին կարևոր և պատասխանատու առաքելության ստանձնման կապակցությամբ՝ ընդգծելով վստահությունն առ այն, որ դեսպանն իր դիվանագիտական ծառայությամբ կնպաստի ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանն ու զարգացմանը։
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը դեսպանին ներկայացրել է  ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրված բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը՝ ընդգծելով դրա կյանքի կոչման հարցում ԵՄ աջակցության կարևորությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան փոխայցերին,  Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և դրա կիրարկման ճանապարհային քարտեզին։ Ընդգծվել է մարդկանց միջև շփումների խթանմանն ուղղված գործնական քայլերի նախաձեռնման կարևորությունը։
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում նաև Արևելյան գործընկերության 2020թ.-ից անդին օրակարգի համատեղ մշակման շուրջ։ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է  հոկտեմբերի 9-ին Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված երևանյան համաժողովի նախապտրաստական աշխատանքներին։

Зограб Мнацаканян принял нового главу делегации ЕС в Армении
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян сегодня принял нового главу делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин, которая вручила ему копии своих верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Согласно информации, глава МИД Армении поздравил ЕС с принятием важной и ответственной миссии, выразив уверенность в том, что деятельность посол поспособствует дальнейшему углублению и развитию партнерства Армения-ЕС посредством своей дипломатической службы.
Глава МИД РА представил послу намеченную правительством Армении амбициозную повестку реформ, подчеркнув важность поддержки ЕС в вопросе ее реализации.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки дня партнерства Армения-ЕС. В частности, они коснулись предстоящих взаимных визитов на высоком уровне, Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и дорожной карты для его реализации. Была подчеркнута важность принятия практических мер по стимулированию контактов между людьми.
Зограб Мнацаканян и Андреа Викторин также обменялись мнениями о совместной разработке повестки дня Восточного партнерства с 2020 года. Глава МИД Армении также коснулся работ по подготовке к предстоящей 9 октября конференции, посвященной 10-летию Восточного партнерства.