Մշակույթ 09:34 20/09/2019 Հայաստան
«Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Երևանում հանդես է գալու ֆրանսիացի մեգա-աստղ թավջութակահար Գոտիե Կապյուսոնին: Նա առաջին անգամ կներկայանա հայ հանդիսատեսին դասական երկացանկի գեղեցկագույն երկու ստեղծագործությունների կատարումով. Չայկովսկու Ռոկոկո Վարիացիաները և Սեն Սանսի թիվ 1 կոնցերտը կհնչեն Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ` դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Գոտիե Կապյուսոնի համերգը տեղի կունենա սեպտեմբերի 24-ին, ժամը 20:00-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Այս մասին հայտնում են փառատոնի մամուլի ծառայությունից։
Գոտիե Կապյուսոնը քսանմեկերորդ դարի թավջութակի իրական դեսպանն է: Նա Բեռլինի, Վիեննայի, Նյու Յորքի, Լոս Անջելեսի ֆիլհարմոնիկ, Չիկագոյի, NHK Ճապոնիայի, Սիդնեյի, Լոնդոնի, Մյունխենի, Փարիզի սիմֆոնիկ նվագախմբերի մենակատարն է:
Գոտիե Կապյուսոնը կամերային համերգներ է նվագում Լիզա Բատիաշվիլիի, Ժան-Իվ Տիբոդեի, Յուջա Վանգի, Մարթա Արգերիխի, Լեոնիդաս Կավակոսի հետ այնպիսի հանրահայտ համերգային դահլիճներում, ինչպիսիք են Քարնեգի համերգասրահը, Ուոլթ Դիզնեյ համերգասրահը, Էքս ան Պրովանսը և Վիեննայի Մուզիքֆերայնը։ Նա մշտապես համագործակցում է աշխարհահռչակ դիրիժորներ Լիոնել Բրենգյեի, Սեմյոն Բիչկովի, Գուստավո Դուդամելի, Շառլ Դյուտուայի, Քրիստոֆ Էշենբախի, Անդրես Օրոսկո-Էստրադայի, Վալերի Գերգիևի, Անդրիս Նելսոնսի և Յաննիք Նեզե-Սեգենի հետ։ Լայնածածավալ է նաև երաժշտի համագործակցությունը ժամանակակից կոմպոզիտորների հետ:
Կապյուսոնը Փարիզի «Louis Vuitton» հիմնադրամի Ֆրանկ Գերիի նախագծած նոր համերգասրահում գործող «Թավջութակի գերազանցության կենտրոնի» հիմնադիրն ու ղեկավարն է: Գոտիե Կապյուսոնը նվագում է 1701 թվականի Մատեո Գոֆրիլեր թավջութակով, որն աշխարհում հայտնի է իր բացառիկ հնչեղությամբ: Կապյուսոնը Վալենսիայի նվագախմբի այս համերգաշրջանի մշտական հրավիրյալ մենակատարն է։

Culture 15:41 20/09/2019 Armenia
Superstar French cellist Gautier Capuçon will perform a concert in Armenia on the sidelines of the 20th jubilee edition of the Yerevan Perspectives International Music Festival.
For the first time ever he will perform for Armenian audience two master pieces of the classical repertoire – Rococo Variations by Tchaikovsky and Concerto No. 1 by Saint-Saëns – with the Armenian National Philharmonic Orchestra under baton of conductor Eduard Topchjan.
Concert of Gautier Capuçon is scheduled for September 24, 8pm, at Aram Khachaturian Concert Hall, the festival said on Facebook.
Capuçon is widely recognised as one of the foremost cellists of his generation and has received consistently high critical praise for his recordings and performances.
He performs regularly as a soloist with the major orchestras worldwide, and is a favorite of conductors at the highest level, including Gergiev, Bychkov, Haitink, Eschenbach, Nézet-Seguin. In recent seasons he has performed with orchestras such as the Berlin Philharmonic, Chamber Orchestra of Europe, Concertgebouw Orchestra, Staatskapelle Dresden, Mariinsky Orchestra, Tonhalle, Munich Philharmonic, NHK Symphony, Sydney Symphony, Seoul Philharmonic, Chicago Symphony and New York Philharmonic Orchestra, as well as all of the major orchestras across France.
The Yerevan Perspectives International Music Festival is being held under the auspices of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and with support of My Step foundation.