Իրավունք 14:38 21/09/2019 Հայաստան
«Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ունենանք այնպիսի դատարան, որ մեր բնակչությունը, լսելով կամ կարդալով, որ ՀՀ որևէ դատարան որոշում է կայացրել, առանց որևէ կասկածի կամ վերապահման, ընդունի, որ դա ճշմարիտ է և համապատասխանում է իրականությանը և օրենսդրությանը»,-  Գյումրիում  լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Նա վստահաբար պնդեց, որ նորմալ դատական համակարգ կա այսօր. «Մեր դատական համակարգը բավական կայուն է։ Կան թերություններ, որոնց շտկման ուղղությամբ հիմա ակտիվ գործողություններ են կատարվում»։
Նա նաև ասաց, որ դատական համակարգի վրա այսօր ճնշումներ չկան. «Երբեք դատական համակարգը այսքան ազատ ու անկախ չի եղել»։
Նա նաև հավելեց, որ բոլոր դատավորները պետք է շատ ավելի զգույշ և ուշադիր լինեն, գործեն իրավունքի ու օրենքի գերակայության սկզբունքներից ելնելով։

Право 17:47 21/09/2019 Армения
«Делается все для того, чтобы у нас был суд, к вынесенным решениям которого у населения не было нареканий, чтобы население без сомнений и оговорок принимало, что вынесенное решение – справедливое и соответствует действительности и законодательству», – сказал в беседе с журналистами в Гюмри председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян.
«Наша судебная система – весьма стабильная. Есть упущения, в направлении устранения которых проводится активная работа», – сказал он.
По мнению главы Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна, на судебную систему в Армении давления не оказывается. «Судебная система никогда ранее не была столь независимой и свободной», – подчеркнул он.
Он добавил также, что все судьи должны быть очень осторожны и внимательны, должны действовать, руководствуясь принципами верховенства права и закона.