Հասարակություն 11:06 26/09/2019 Հայաստան
Վայոց Ձորի  մարզպետ Տրդատ Սարգսյանի մտերիմների կողմից ծեծված փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի վիճակը դեպքից ինն օր անց շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր։
«Փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի  վիճակը մնում է ծայրահեղ ծանր, բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի ու առողջության համար»,-գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, ով միայն այսօր է այցելել սպային։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 17-ին Եղեգնաձոր քաղաքի Արսենյան փողոցի շենքերից մեկի բակում վիճաբանության ընթացքում Եղեգնաձոր քաղաքի 28-ամյա բնակիչն ու նրան օգնության հասած 3-4 անձինք  ծեծի են ենթարկել սպաների: Ըստ ԶԼՄ-ների, ծեծկռտուքի հիմնական դերակատարը մարզպետի օգնական Հարություն Գրիգորյանն է, որը ծանր վնասվածքներ է հասցրել փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանին, որը տեղափոխվել է ՊՆ կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալ:
Քննչական կոմիտեից տեղեկացրել են, որ Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, մարզում տեղի ունեցած միջադեպին Վայոց Ձորի մարզպետի մասնակցությունը ստուգելու ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում Վայոց Ձորի մարզպետ Տրդատ Սարգսյանը հայտնել էր, որ ինքը մասնակցություն չի ունեցել դեպքին։ Այս գործով մարզպետի օգնականը կալանավորված է։
Սեպտեմբերի 24-ին մարզպետը հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի՝ որոշում է կայացրել վայր դնել Վայոց Ձորի մարզպետի լիազորությունները՝ լայնածավալ ռազմավարական զորավարժությունների ավարտից հետո։

Общество 13:58 26/09/2019 Армения
Состояние здоровья впавшего в кому после избиения в Вайоцдзорской области Армении подполковника Ара Мхитаряна – по происшествии 9 дней после инцидента – остается крайне тяжелым.
«Состояние подполковника Ара Мхитаряна остается крайне тяжелым, врачи борются за его жизнь и здоровье», – написал на своей странице в социальной сети Facebook министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, который только сегодня навестил офицера.
Напомним, 17 сентября во время ссоры во дворе одного из домов по улице Арсеняна в городе Ехегнадзор 28-летний житель данного города и подоспевшие к нему на помощь 3-4 человека избили офицеров. Как пишут СМИ, основным фигурантом драки был помощник губернатора Вайоц Дзора Арутюн Григорян, который нанес тяжелые травмы подполковнику Ара Мхитаряну, который был переведен в Центральный военный клинический госпиталь.
Сам губернатор Вайоцдзорской области Трдат Саркисян в беседе с журналистами 21 сентября отметил, что он в инциденте не участвовал. А 24 сентября Трдат Саркисян на своей странице в соцсети Facebook сообщил о своем решении подать в отставку после завершения проходящих в Армении стратегических военных учений.