Քաղաքական 11:25 30/09/2019 Հայաստան
ՄԱԿ-ում ՀՀ դիվանագետ. Ինչպես հնարավոր չէ ԽՍՀՄ, այնպես էլ Խորհրդային Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականության» վերականգնումը
«Որքանով հնարավոր չէ Սովետական Միության վերականգնումը, նույնն էլ ճշմարիտ է Խորհրդային Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականության» վերականգնման համար: Մենք ցավում ենք, որ ադրբեջանական կողմը շարունակեց իր ընտրողական հղումները և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի խեղաթյուրման պրակտիկան։ Բանաձևերը ընդունվել են հակամարտության ռազմական փուլում և չեն հանգեցրել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման՝ Ադրբեջանի դիրքորոշման պատճառով, ինչը շարունակական փորձեր է կատարել հակամարտության ուժային լուծում պարտադրելու համար»,-այս մասին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության դիվանագետ Դավիթ Կնյազյանը՝ պատասխանելով ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթին։
ՀՀ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մտածված գլխիվայր շուռ է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սկզբնական պատճառներն ու իր սեփական ագրեսիայի հետևանքները։
«Այսօր, զինադադարից  25 տարի անց, ՄԱԿ-ի բանաձևերի առաջնային նպատակը՝ ամբողջական հրադադարը, դեռևս ձեռք չի բերվել: Ադրբեջանն առանձնացնում է բանաձևերի միայն մեկ էլեմենտը՝ թերագնահատելով մյուսները, ինչպիսին է, օրինակ, շրջափակման վերացումը կամ բանաձևերում նշված հակամարտության կողմերին անտեսելը: Բոլոր բանաձևերով Լեռնային Ղարաբաղը հստակ ճանաչվել է որպես հակամարտության կողմ: Եթե Ադրբեջանը պատրաստ է իրագործել բանաձևերը, ապա առաջին հերթին պետք է բանակցի Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ՝ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթացի հասնելու համար: Հակամարտության կարգավորման հիմնական խոչընդոտը ոչ թե Հայաստանի կամ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշումն է, այլ ադրբեջանական քաղաքականությունն ու գործողությունները, որոնք խոչընդոտում են խաղաղ լուծման առաջընթացին»,-ասել է Դավիթ Կնյազյանը։
Նշենք, որ Մամեդյարովն իր ելույթում հակամարտությունը ներկայացրել էր որպես ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտություն, ասելով, թե «Հայաստանի ագրեսիան Ադրբեջանի նկատմամբ» հանգեցրել է իր երկրի տարածքի կորստին, 1 մլն փախստականների, հիշատակել էր ՄԱԿ-ի բանաձևերը, որոնք «քննադատել են Հայաստանին»։

Политика 13:32 30/09/2019 Армения
«Насколько невозможно восстановление Советского Союза (СССР), то же самое относится и к восстановлению "территориальной целостности" Советского Азербайджана. Мы сожалеем, что азербайджанская сторона продолжила демонстрировать избирательный подход и практику искажения резолюций Совета Безопасности ООН. Резолюции были приняты на военном этапе конфликта и не привели к незамедлительному прекращению военных действий – из-за позиции Азербайджана, который предпринимал постоянные попытки по навязыванию силового решения конфликта», – заявил на Сессии Генассамблеи ООН дипломат постоянного представительства Республики Армения в ООН Давид Князян в ответ на выступление главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова.
Представитель РА заявил, что Азербайджан намеренно переворачивает с ног на голову изначальные причины карабахского конфликта и последствия собственной агрессии.
«Сегодня, спустя 25 лет после установления режима прекращения огня, приоритетная цель резолюции ООН – полное установление режима прекращения огня – пока не достигнута. Азербайджан выделяет лишь один элемент резолюций, недооценивая остальные, такие, как, к примеру, устранение блокады или игнорирование сторон указанного в резолюциях конфликта. По всем резолюциям Арцах четко признан в качестве одной из сторон конфликта.
Если Азербайджан готов претворить в жизнь резолюции, то, в первую очередь, установить контакт с властями Нагорного Карабаха, для достижения прогресса в процессе урегулирования конфликта. Основным препятствием по урегулированию конфликта являются не позиции Армении  или Нагорного Карабаха, а азербайджанская политика и действия, которые препятствуют прогрессу в вопросе мирного урегулирования», – отметил Д. Князян.
Отметим, что Мамедъяров в своём выступлении представил конфликт в качестве конфликта между Республикой Арменией и Азербайджаном, отметив, что «агрессия Армении в отношении Азербайджана» привела к потере территории его страны, 1 млн беженцев, глава МИД Азербайджана сослался также на «осуждающие Армению» резолюции ООН.