Տնտեսություն 10:31 30/09/2019 Հայաստան
WCIT-2019. Հանրապետության հրապարակում կհնչի հայկական շարականների վրա արհեստական բանականության ստեղծած երաժշտությունը
Երևանում հոկտեմբերի 6-ից 9-ը կանցկացվի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների «WCIT 2019» համաշխարհային համաժողովը, որին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։ Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը Երևանում անցկացվում է «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ» կարգախոսի ներքո։ Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
5 գլխավոր զեկուցողներն են լինելու «Acer» ընկերության հիմնադիր Սթեն Շին, բարձր-նորարարական ծրագրային ապահովման «Infosys» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մըրթին, GPS նավիգացիոն համակարգերի արտադրության առաջատար «Garmin» կորպորացիայի համահիմնադիր և գործադիր նախագահ Մին Կաոն, արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների առաջատար «NVIDIA» ընկերության հիմնադիր Ջենսեն Հուանգը, «VaynerX»-ի նախագահ Գերի Վայներչուկը։ Քննարկումներին մասնակցելու են նաև ամերիկյան ռեալիթի աստղ, գործարար Քիմ Քարդաշյանը, CNN հեռուստաընկերության հաղորդավար Ռիչարդ Քուեսթը, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Քրիստիդեսը, Reddit ընկերության հիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը և մի շարք այլ հեղինակավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի նորամուծությունն է լինելու Հանրապետության հրապարակում հոկտեմբերի 6-ին՝ երեկոյան ժամը 20.00-ին, կայանալիք համերգը, որն իր տեսակով առաջինն է լինելու աշխարհում։ Համերգի ընթացքում համաշխարհային պրակտիկայում առաջին անգամ նվագախումբը դուրս կգա բեմ՝ ներկայացնելու հենց տեղում արհեստական բանականության կողմից ստեղծվող երաժշտությունը: Արհեստական բանականության աշխատանքի արդյունքը երաժիշտների պլանշետներին ուղարկվելու է իրական ժամանակում, այսինքն՝ երաժիշտները նախապես ծանոթ չեն լինելու ներկայացվող նյութին: Արհեստական բանականությունը գեներացնելու է երաժշտություն հայկական շարականների հիման վրա։ Մասնակից երկրների հիմների հիման վրա ստեղծելու է նաև WCIT-ի օրհներգը։
Հատուկ միջոցառման համար Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է WCIT համաշխարհային նվագախումբը՝ բաղկացած 14 երկրներ ներկայացնող 75 արտասահմանցի և 30 հայ երաժիշտներից: Օտարերկրյա երաժիշտները ներկայացնում են այն երկրները, որտեղ անցյալում անցկացվել է WCIT-ը՝ Կանադա, Նիդերլանդներ, Մալայզիա, ԱՄՆ, Հունաստան, Թայվան, Իսպանիա, Ճապոնիա, Ֆրանսիա, Դանիա, Մեքսիկա, Բրազիլիա, Ավստրալիա, Հնդկաստան: Նվագախմբի հետ հանդես է գալու նաև միջազգային ճանաչում վայելող ԴիՋեյ Արմին վան Բյուրենը:  Համերգը բաց է բոլորի համար։

Общество 13:05 30/09/2019 Армения
Открытие 23-го Всемирного Конгресса по Информационным Технологиям («WCIT-2019»), который состоится в Ереване 6-9 октября, будет ознаменовано беспрецедентным событием - организаторы объединили талант и новейшие технологии.
В преддверии мероприятия был сформирован оркестр, который впервые поднимется на сцену для торжественного открытия «WCIT-2019» и впервые в истории исполнит музыку, созданную искусственным интеллектом. Затем последует выступление лауреата Премии  Грэмми диджея Армина Ван Бюрена. Концерт состоится 6 октября в 20.00  на площади Республики. Музыканты оркестра уже прибывают в Армению (видео), основная репетиция состоится 5 октября.
Согласно релизу, «WCIT» оркестр объединяет более 100 музыкантов из разных стран, из которых 30 из Армении. Другие участники представляют 14 стран, в которых ранее проходил Конгресс: Канада, Нидерланды, Малайзия, США, Греция, Тайбэй, Испания, Япония, Франция, Дания, Мексика, Бразилия, Австралия, Индия.
Концерт пройдет под руководством художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна. Концертная программа беспрецедентного оркестра включает в себя произведения символизирующие вышеупомянутые 14 стран, армянские шараканы, уникальный и самобытный жанр армянской музыки.
«Мы изначально стремились сделать ИТ Конгресс в Ереване незабываемым и значимым, это один из сюрпризов, которые мы подготовили для международного сообщества, чтобы показать инновационное мышление армян. Как известно, музыку напишет искусственный интеллект, который мы называем искусственным талантом. Мы доказываем, что центр мира там, где есть талант и инновации, в данном случае,  в самом сердце Еревана, на площади Республики», - отметил Александр Есаян, председатель организационного комитета WCIT 2019, президент Союза. передовых технологических предприятий Армении (UATE) и соучредитель UCom!, крупнейшего телекоммуникационного провайдера в Армении.
«Считается, что технологии разъединяют людей. Созданием Всемирного Оркестра WCIT мы разрушаем этот стереотип- оркестр объединяет музыкантов из разных стран, предоставляя им новую платформу для общения. Музыка и технологии, как средство общения способствуют этому объединению. Как правило, международные оркестры формируются вокруг идеи. Мировое ИТ-сообщество созданием оркестра WCIT подчеркивает силу искусства и музыки, способствует развитию классической музыки посредством сочетания технологий и искусства», - сказал художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
Церемония открытия завершится гипнотическими звучаниями и впечатляющими визуальными эффектами инновационного музыканта мирового уровня Армина Ван Бюрена - лауреата Премии Грэмми. Он признанный диджей и автор рекордов, благодаря ему уникальным сочетаниям стиль «транс» получил широкое распространение во всем мире. Напряженный график Ван Бюрена включает более 150 концертов в год. Он также возглавляет ряд крупных фестивалей: «Electric Daisy Carnival», «Ultra Music Festival» и «Tomorrowland». Его выступление будет уникальным для региона.
Ожидается, что WCIT-2019 соберет более 2500 участников из 70 стран. Для получения информации о спикерах, повестке дня и приобретении билетов посетите www.wcit2019.org.
WCIT 2019 пройдет в Ереване 6-9 октября 2019 года. Конгресс проводится Арменией при содействии и под высоким покровительством правительства Республики Армения. Всемирный конгресс по информационным технологиям (WCIT) был учрежден Всемирным альянсом по информационным технологиям и услугам (WITSA). Его основной организационный орган - Союз предприятий передовых технологий (UATE).