Քաղաքական 16:34 03/10/2019 Հայաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն  անդրադարձել է ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ «Վալդայ» համաժողովին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ հնչեցված մեկնաբանություններին։
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, որ ԼՂ հակամարտության մասին որոշ հայտարարությունները, մասնավորապես՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»:
Պատասխան. Հայաստանը եղել և մնում է աջակից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, որի անաչառ և անկողմնակալ միջնորդությունը խաղաղ կարգավորման, այս հարցում համանախագահ երկրների միջև միասնության պահպանման գրավականն է: Միևնույն ժամանակ կարևոր ենք համարում, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Ձեր հարցում նշված մեկնաբանության առնչությամբ վերահաստատում ենք ԱԳՆ օգոստոսի 6-ի հայտարարությունը: Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակորեն արտահայտված է ՀՀ վարչապետի բոլոր ելույթներում, ներառյալ՝ սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ամբիոնից հնչեցված խոսքում, որը վերահաստատեց խաղաղության և փոխզիջման հասնելու Հայաստանի առաջարկած բանաձևը: Այդ առումով անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը հրապարակայնորեն արտահայտվել խաղաղ կարգավորման այնպիսի լուծումների մասին, որոնք ընդունելի կլինեն Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների արդյունքները միակողմանիորեն կանխորոշող պնդումներմ առ այն, որ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի «բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», չի նպաստում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը:
Հարց. ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև նշել է դիակների փոխանակման, ինչպես նաև փոքրաթիվ քանակությամբ կալանքի մեջ գտնվող անձանց փոխանակման մասին: Կարո՞ղ եք պարզաբանել՝ ինչի մասին է խոսքը:
Պատասխան. Դիակների փոխանակում տեղի չի ունեցել, այլ արցախյան կողմը, որպես մարդասիրական քայլ, թույլ է տվել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողի դիակի տարհանում:
Պետք է հստակ ամրագրենք, որ Հայաստանը կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվողների փոխանակում չի դիտարկում, այլ հանդես է գալիս հումանիտար իրավունքի շրջանակներում յուրաքանչյուր առանձին դեպքի հասցեագրման դիրքերից:

Политика 17:41 03/10/2019 Армения
В МИД ответили на заявление С. Лаврова: Армения не рассматривает вопрос обмена лиц, находящихся в заключении на территории сторон
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявление главы МИД России Сергея Лаврова, озвученного на сессии по российской политике на Ближнем Востоке Международного дискуссионного клуба «Валдай» касательно карабахского конфликта. Подробности сообщает пресс-служба МИД РА.
«Вопрос: Как вы прокомментируете заявление главы МИД России Сергея Лаврова, что некоторые заявления по нагорно-карабахскому конфликту, в частности, "Арцах – это Армения и точка", "не способствуют формированию соответствующей атмосферы для восстановления политического процесса”.
Ответ: Армения была и остается сторонником формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ, беспристрастное и объективное посредничество которой является залогом мирного урегулирования, обеспечения единства стран-сопредседателей в данном вопросе. В то же время мы считаем важным, чтобы каждый посредник избегал выборочных и односторонних оценок.
В связи с отмеченным в вашем вопросе комментарием подтверждаем заявление МИД от 6 августа. Позиция армянской стороны четко отражена во всех выступлениях премьер-министра Республики Армения, включительно в выступлении на Генассамблее ООН 24-го сентября, в которой была подтверждена предложенная Арменией формула о достижении мира и компромисса. В этой связи считаем неприемлемым неспособность Азербайджана публично высказываться о таких решениях мирного урегулирования конфликта, которые будут приемлемы для населения Армении, Арцаха и Азербайджана.
Односторонне предопределяющие утверждения Азербайджана об итогах переговоров о том, что вопрос должен решаться "исключительно в рамках территориальной целостности Азербайджана", не способствуют формированию соответствующей атмосферы для продвижения мирного процесса.
Вопрос: Глава МИД РФ обратился также к теме обмена телами погибших, и обмена удерживаемыми лицами – в небольшом количестве. Можете пояснить, о чём конкретно идёт речь?
Ответ: Обмена телами погибших не произошло, а арцахская сторона, в качестве гуманитарного шага, позволила эвакуацию тела служащего ВС Азербайджана.
Необходимо четко зафиксировать, что Армения не рассматривает вопроса обмена лиц, находящихся в заключении на территории сторон, а выступает с позиций адресации конкретных случаев в рамках гуманитарного права».