Քաղաքական 16:34 03/10/2019 Հայաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն  անդրադարձել է ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ «Վալդայ» համաժողովին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ հնչեցված մեկնաբանություններին։
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, որ ԼՂ հակամարտության մասին որոշ հայտարարությունները, մասնավորապես՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»:
Պատասխան. Հայաստանը եղել և մնում է աջակից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, որի անաչառ և անկողմնակալ միջնորդությունը խաղաղ կարգավորման, այս հարցում համանախագահ երկրների միջև միասնության պահպանման գրավականն է: Միևնույն ժամանակ կարևոր ենք համարում, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Ձեր հարցում նշված մեկնաբանության առնչությամբ վերահաստատում ենք ԱԳՆ օգոստոսի 6-ի հայտարարությունը: Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակորեն արտահայտված է ՀՀ վարչապետի բոլոր ելույթներում, ներառյալ՝ սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ամբիոնից հնչեցված խոսքում, որը վերահաստատեց խաղաղության և փոխզիջման հասնելու Հայաստանի առաջարկած բանաձևը: Այդ առումով անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը հրապարակայնորեն արտահայտվել խաղաղ կարգավորման այնպիսի լուծումների մասին, որոնք ընդունելի կլինեն Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների արդյունքները միակողմանիորեն կանխորոշող պնդումներմ առ այն, որ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի «բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», չի նպաստում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը:
Հարց. ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև նշել է դիակների փոխանակման, ինչպես նաև փոքրաթիվ քանակությամբ կալանքի մեջ գտնվող անձանց փոխանակման մասին: Կարո՞ղ եք պարզաբանել՝ ինչի մասին է խոսքը:
Պատասխան. Դիակների փոխանակում տեղի չի ունեցել, այլ արցախյան կողմը, որպես մարդասիրական քայլ, թույլ է տվել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողի դիակի տարհանում:
Պետք է հստակ ամրագրենք, որ Հայաստանը կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվողների փոխանակում չի դիտարկում, այլ հանդես է գալիս հումանիտար իրավունքի շրջանակներում յուրաքանչյուր առանձին դեպքի հասցեագրման դիրքերից:

Politics 17:47 03/10/2019 Armenia
“Armenia remains committed to the OSCE Minsk Group format whose balanced and impartial position in the peaceful settlement of the conflict is the guarantee of unity among co-chairing countries. At the same time, we deem it important for the mediators to avoid one-sided and selective assessments,” Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan stated on Thursday, commenting on the recent remarks by Russian FM Sergey Lavrov.
To remind, , Lavrov had earlier said that certain statements from conflicting sides to not contribute to formation of the atmosphere conductive to reviving the political process. Lavrov answer had come in reference to one of Armenia’s PM’s remarks.
In Naghdalyan’s words, Armenia reiterates its position which is enshrined in the MFA’s August 6 statement. “The position of the Armenian side is reflected in all public speeches of the RA Prime Minister, including in the UN General Assembly remarks on September 24 that reiterated Armenia’s formula to reach peace and compromise,” Naghdalyan said.
“In this context we consider unacceptable the inability of Azerbaijan to publicly express commitment to scenarios of conflict solutions that would be acceptable for peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan. The Azerbaijani claims unilaterally predetermining the results of talks that the conflict must be settled exclusively through consideration of its territorial integrity do not contribute to the formation of a respective atmosphere to promote the peace process,” Naghdalyan added.