Քաղաքական 10:31 04/10/2019 Հայաստան
Երբ Ռուսաստանը հայտարարում է, որ Ղրիմը Ռուսաստանն է, ի՞նչ կետադրական նշան է դնում վերջում՝ վերջակետ, բացականչական նշան, թե կախման կետեր։
Իհարկե, Ղրիմի և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրներն ունեն տարբեր ծագում, պատմություն և դինամիկա, սակայն զուգահեռ անցկացնելու գայթակղությունից հնարավոր չէ խուսափել, երբ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը համեմատում է Հայաստանն ու Ալբանիան՝ ԼՂ և Կոսովոյի հակամարտության համատեքստում։
Հոկտեմբերի 2-ին Սոչիում կայացած «Վալդայ» համաժողովին Սերգեյ Լավրովը խոսել էր ԼՂ հակամարտությունից, մասնավորապես նշելով, որ ներկայումս իրավիճակն ավելի հանգիստ է, քան մեկ տարի առաջ, սակայն քաղաքական գործընթացն արգելակված է, և չի հաջողվում այն հանել այդ վիճակից։
«Կողմերը հայտարարություններ են անում, բավականին լուրջ, այդ թվում հնչել են բառեր, թե «Ղարաբաղը Հայաստանն է», ինչպես Տիրանայից Ալբանիայի վարչապետն էր հայտարարում՝ «Կոսովոն Ալբանիա է»: Նման հայտարարություններն, իհարկե, չեն նպաստում քաղաքական գործընթացը վերսկսելու համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»,- ավելացրել է Լավրովը։
Երեկ այս հայտարարությանը արձագանքել է Հայաստանի ԱԳՆ-ն՝ ոչ կոշտ, բայց բավականին հաստատակամ։ Վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ԱԳՆ-ն կարևորել է, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Մոտ երկու ամիս ուշացումով, նույն «Վալդայ» համաժողովին Հայաստանի վարչապետի «Ղարաբաղը Հայաստանն է, և վերջ», արտահայտությանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նա նշել է, որ դա նախ սուտ է, քանի որ ամբողջ աշխարահը Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի մաս, որ Ղարաբաղը ադրբեջանական բնիկ տարածք է և ավելարցել՝ «Այնպես որ, Ղարաբաղը Ադրբեջանն է և բացականչական նշան (!)»։
Ստացվում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը ֆոն էր ապահովում Ադրբեջանի նախագահի համար, քաջություն տալիս նրան, որ վերջինս կարողանա ասել վերոնշյալ արտահայտությունը։
Ռուսերենում բացականչական նշան է դրվում այն նախադասությունների վերջում, որոնք արտահայտում են զարմանք, ուժեղ զգացմունքներ, հուզմունք և այլ։ Թե ո՞ր վիճակում էր Իլհամ Ալիևը այդ արտահայտությունը անելիս՝ զարմացած էր, թե հուզված՝ պարզ չէ։  Բայց ակնհայտ է, որ նա կարողանում է զարմացնել նույն անպտուղ տեսակետը բյուր անգամ կրկնելու ունակությամբ։
Խոսելով Հայաստանի վարչապետի այն հայտարարության մասին, որ հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար՝ նա կրկին բարձրաձայնել է ադրբեջանական պրոպանգանդայի այն դրույթը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդ չկա, կա ԼՂ բնակչություն։ Իսկ լուծման ինչ տարբերակն է ընդունելի Ալիևի համար՝ իհարկե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը։
Այս նույն թեզերը հազարավոր անգամ Ադրբեջանի ղեկավարը հայտարարել է տարբեր ամբիոններից, տարբեր կետադրությունով ու ինտոնացիայով՝ ըստ էությամբ կանխորոշելով բանակցությունների ելքը։ Եվ որևէ անգամ Ռուսաստանի դաշնությունը չի փորձել համեմատել Ադրբեջանին Ուկրաինայի հետ և նրան մեղադրել հակամարտության ուժային լուծումներ պարտադրելու մեջ։
Եթե մի կողմի առավելապաշտական երազանքները կարող են ընդունելի լինել ու համարվել իրականանալի, ապա մյուս կողմի նմանատիպ դիրքորոշումները ևս պետք է լսելի լինեն։

Politics 16:43 04/10/2019 Armenia
When Russia announces that Crimea is Russia, what punctuation mark does it put in the end – a period, exclamation point or suspension point?
Naturally, the conflicts of Crimea and Nagorno-Karabakh have different origins, history and dynamics, but it’s not possible to avoid the temptation of drawing parallels between them when the Russian foreign minister compares Armenia and Albania in the context of the Nagorno-Karabakh conflict.
Speaking at the Valdai Forum in Sochi on October 2, Lavrov touched upon the Karabakh conflict, noting that “the situation is much calmer now than a year ago, but the political process is stalled and attempts to advance it has been failing."
“The parties are making quite serious statements. In particular, there has been a statement that ‘Karabakh is Armenia’, just like Albanian prime minister announced from Tirana that ‘Kosovo is Albania’. Such statements certainly do not contribute to the formation of an atmosphere conducive to the resumption of the political process,” Lavrov said.
Yesterday, the Armenian Foreign Ministry responded to this statement, not in a tough but quite a persistent manner. Reaffirming Armenia’s position, the Foreign Ministry deemed it important for the mediators to avoid one-sided and selective assessments.
Around two months later, Azerbaijani President Ilham Aliyev also referred to the Armenian prime minister’s “Artsakh is Armenia; period” remark during the same Valdai Forum. First, he dismissed the statement as “a lie”, since “the whole world recognizes Karabakh as part of Azerbaijan” and “Karabakh is an indigenous territory of Azerbaijan”, adding: “Therefore, Karabagh is Azerbaijan and exclamation point.”
It turns out that Russian FM Lavrov provided a background for the Azerbaijani president, giving him the courage to be able to make the mentioned statement.
In Russian, an exclamation point is put at the end of sentences that express surprise, strong emotions, excitement, etc. It isn’t clear in what state President Ilham Aliyev was when making that statement, was he surprised or excited? But obviously he is able to surprise others with his ability to repeat the same fruitless view many times.
Speaking about the Armenian PM’s statement that the settlement of the conflict should be acceptable to the peoples of Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, he again voiced the provision of Azerbaijani propaganda that there is no such thing as people of Nagorno-Karabakh, there is only Karabakh population. And what kind of solution is acceptable to Aliyev? Of course, the restoration of Azerbaijan's territorial integrity.
The Azerbaijani leader has repeatedly presented the same theses from different floors and with different punctuation marks, in essence predetermining the outcomes of the negotiations. Whereas, Russia has never tried to compare Azerbaijan with Ukraine and accuse it of imposing a military solution to the conflict.
If the maximalist dreams of one side can be accepted and considered realistic, then similar positions of the other side must also be heard.