Հասարակություն 14:23 08/10/2019 Աշխարհում
Ճապոնիայում ամառային սեզոնին ավելի քան 70 հազար  մարդ է հոսպիտալացվել ջերմային հարվածից, նրանցից 126-ը մահացել են։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Կիոդո գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի գլխավոր հրշեջ ծառայությանը։
Մայիսի առաջին շաբաթվանից մինչև հոկտեմբերի առաջին շաբաթ ընդհանուր առմամբ հոսպիտալացվել է 71 հազար 452 մարդ։ Սա անցած տարվա պատմական ռեկորդից հետո  մեծությամբ երկրորդ ցուցանիշն է. 2018-ին հոսպիտալացվել էր 95 հազար մարդ։
Դրա պատճառը ոչ միայն ավանդական շոգ ամառն է, նաև այն, որ երկրի գրեթե ողջ տարածքում շոգ եղանակը պահպանվել է մինչև սեպտեմբերի վերջ։

Общество 14:57 08/10/2019 В мире
Более 70 тысяч человек были госпитализированы в Японии с симптомами теплового удара из-за жары, 126 из них погибли, сообщило агентство Киодо со ссылкой на главное пожарное управление страны, в сферу компетенции которого в Японии входят функции службы спасения и скорой помощи.
Как передает РИА Новости, всего от жары пострадали и были госпитализированы 71 тысяча 452 человека в период с первой недели мая по первую неделю октября. Это второй по величине показатель после исторического рекорда прошлого года, когда в больницы были направлены 95 тысяч человек.
Причиной этого стало не только традиционно жаркое лето, особенно август, но и то, что в этом году жаркая погода почти на всей территории страны держалась до конца сентября.