Քաղաքական 12:35 11/10/2019 Արցախ
«Այսօրվա մեր միջոցառումը միջազգային հանրությանն ուղղված ազդակ կդառնա առ այն, որ նրա մեկուսացումն ու նրա քաղաքացիներին միջազգային համագործակցությունից զրկելն անթույլատրելի է»,-իր ելույթում մասնավորապես  հայտարարեց Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիսի Մայիլյանը։
Նրա խոսքով, Արցախի համոզմամբ մեկուսացումը պատերազմի շարունակումն է, մինչդեռ համագործակցությունը խախաղության հիմք է։
«Բոլորիս ընդհանուր խնդիրն է  աշխատանք տանել այս հիմքի ամրապնդման ուղղությամբ՝ հանուն ողջ տարածաշրջանի խաղաղ ապագայի»,-ասաց Մայիլյանը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի մասնակիցներին՝ Արցախի դժվար օրերին նրա կողքը լինելու, Արցախի միջազգային կապերի զարգացմանը նպաստելու, արցախահայության ազատության ու արդարության հանդեպ ձգտմանն աջակցելու համար։

Politics 13:21 11/10/2019 NKR
"Today's event will serve as a signal to the international community that isolating [Artsakh] and depriving its citizens of international cooperation opportunities is inadmissible,” Artsakh Republic Foreign Minister Masis Mayilyan said in his speech delivered at the “Cooperation for Justice and Peace” Forum of Artsakh Friends being held in Stepanakert on Friday.
According to the minister they strongly believe isolation is the continuation of war, while cooperation is the basis for peace.
"It is our common task to work on strengthening this foundation for the peaceful future of the whole region," Mayilyan said.
The official expressed gratitude to the forum participants for backing Artsakh during its hardest times, contributing to the development of Artsakh's international relations and supporting the aspiration of Artsakh Armenians for freedom and justice.