Տնտեսություն 14:00 12/10/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր մասնակցել է «Գյուղատնտեսության ներկան և ապագան» կոնֆերանսի ամփոփիչ նիստին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր ելույթում Նախագահը նշել է, որ կոնֆերանսում քննարկվող թեմաները հետաքրքիր են ու պահանջված և առանձնակի տեղ են զբաղեցնում մեր հանրապետության սոցիալ-տնտեսական օրակարգում:
«Գյուղատնտեսությունն Արցախի տնտեսության ավանդական ճյուղերից է և այսուհետ էլ կմնա մեր հանրապետության տնտեսական համակարգի հիմնասյուներից մեկը: Այս ոլորտը գտնվում է պետության մշտական ուշադրության կենտրոնում: Մենք շահագրգռված ենք, որ Արցախի գյուղատնտեսությունը լինի ճկուն, մրցունակ, լայնորեն օգտագործի տարբեր երկրների առաջատար փորձը և ժամանակակից տեխնոլոգիաները, բնական է, հաշվի առնելով մեր տեղական յուրահատկությունները: Եվ այս տեսակետից նման միջոցառումների անցկացումն Արցախում պահանջված է»,- ընդգծել է իր խոսքում Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Երկրի ղեկավարը գյուղատնտեսության բնագավառում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների և գյուղատնտեսության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար և Գյուղատնտեսության աշխատողի օրվա կապակցությամբ «Անանիա Շիրակացի» և «Երախտագիտություն» մեդալներով պարգևատրել է Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարական, գիտակրթական և գործարար շրջանակների մի խումբ ներկայացուցիչների:

Экономика 14:21 12/10/2019 НКР
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакян принял участие в заключительном заседании конференции «Настоящее и будущее сельского хозяйства». Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем выступлении президент НКР отметил, что темы, обсуждаемые на конференции, интересны и востребованы и занимают особое место в социально-экономической повестке республики.
«Сельское хозяйство – одна из традиционных отраслей экономики Арцаха. Она и впредь будет одним из краеугольных камней экономической системы нашей республики. Эта сфера находится в центре постоянного внимания государства.  Мы заинтересованы, чтобы сельское хозяйство Арцаха было гибким, конкурентоспособным, широко использовало передовой опыт разных стран и современные технологии, естественно, учитывая при этом наши местные особенности. И с этой точки зрения проведение подобных мероприятий в Арцахе востребовано», – подчеркнул в своем слове Президент Республики Арцах.
Глава государства наградил медалями «Анания Ширакаци» и «Благодарность» группу представителей правительственных, научно-образовательных и деловых кругов Арцаха и Республики Армения за заслуги перед Республикой Арцах в сфере сельского хозяйства, значительный вклад в дело его развития  и  в связи с Днем работника сельского хозяйства.