Քաղաքական 13:36 15/10/2019 Հայաստան
«Մենք միշտ էլ հայտնել ենք մեր մտահոգությունը, որ Հայաստանից և Արցախից չլինեն այնպիսի հայտարարություն, ելույթներ, որոնք, ընդհանրապես, սրեն մթնոլորտը»,-  լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
Նրա խոսքով, լավ չի լինի, եթե երկու հանրապետությունների միջև ինչ-որ  լարվածություն լինի, որը կարող է նույնիսկ երկու հասարակության պառակտմանը տանել:
Խոսելով հոկտեմբերի 11-ին Ստեփանակերտում կայացած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովի մասին, որին ներկա են եղել  30 երկրներից ավելի քան 150 քաղաքական-հասարակական գործիչներ և մտավորականներ, Կ. Մանոյանն ասաց, որ բոլորն էլ հասկանում են, որ Արցախի ժողովուրդն ունի ինքնորոշման իրավունք, ոմանց ելույթներում էլ հնչեց, որ ի վերջո արցախցու նպատակն է վերամիավորումը:
«Անկախությունն այս դեպքում ճանապարհ է, միջոց է, ի վերջո նպատակն է միացումը: Հասկանում են Արցախի դրոշի իմաստը՝ աստիճանական միացման մասին է խոսքը: Այսինքն բոլորն էլ հասկանում են, որ անկախության ճանաչում ասվածը գործընթացի մեկ հանգրվանն է»,- նշեց նա:

Киро Маноян: Все понимают – население Арцаха имеет право на самоопределение
«Мы всегда заявляли о своей обеспокоенности в связи с тем, что ни из Армении, ни из Арцаха не должны звучать заявления, выступления, которые могут обострить атмосферу», – заявил сегодня в ходе встречи с журналистами ответственный офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
По его словам, любая напряженность в отношениях между двумя армянскими республиками оценивается негативно, это может привести даже к расколу в обществе.
Коснувшись состоявшегося 11 октября в Степанакерте международного Форума друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира», в котором принимали участие свыше 150 общественно-политических деятелей и представителей интеллигенции из 30 стран, Киро Маноян сказал, что все понимают: население Арцаха имеет право на самоопределение, а в выступлениях некоторых даже прозвучало, что конечной целью арцахца является воссоединение.
«Независимость в этом случае – путь, средство, конечной целью является воссоединение», – отметил он.