Քաղաքական 18:40 17/10/2019 Տարածաշրջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հոկտեմբերի 14-17-ը տարածաշրջան կատարած իրենց այցելությունից հետո հայտարարություն են տարածել:
ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը մասնավորապես  տեղեկացնում է, որ  համանախագահները հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Երևանում հոկտեմբերի 15-ին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում, և խորհրդակցություններ անցկացրել երկու երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների հետ:
Այցի ընթացքում համանախագահները հանդիպել են նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Լեռնային Ղարաբաղում գտնվելու ընթացքում համանախագահները զրույց են ունեցել նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչի հետ:
Երկու երկրների ղեկավարները համանախագահներին ներկայացրել են Աշխաբադում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում իրենց վերջին երկխոսության մանրամասները և իրենց տեսլականը, թե ինչպես է հնարավոր առաջ մղել կարգավորման գործընթացը:
Համանախագահները ողջունել են մարդասիրական և անվտանգային յուրահատուկ միջոցառումների ձեռնարկման հեռանկարները՝ ուղղված հասարակություններին խաղաղությանը նախապատրաստելուն և լարվածությունը թուլացնելուն:
«Համանախագահները ևս մեկ անգամ ընդգծել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցչի հովանու ներքո, նրա մանդատին ու երկարատև փորձառությանը համաձայն, դիտարկման առաքելության ծայրահեղ անհրաժեշտությունը: Համանախագահները կողմերին կոչ են արել լիարժեք սատարել ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցչի և նրա թիմի գործողություններին և ապահովել մոնիտորինգային առաքելությունների հնարավոր խոչընդոտների անհապաղ վերացումը:
Արտաքին գործերի նախարարները հաստատել են համանախագահների հովանու ներքո հանդիպման պատրաստակամությունը մինչև տարեվերջ:
Համանախագահները շուտով կմեկնեն Վիեննա՝ հանդիպելու ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի և Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչներին»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Политика 19:26 17/10/2019 В мире
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик после своего регионального визита с 14 по 17 октября выступили с заявлением.
В заявлении, в частности, отмечается, что сопредседатели 15 октября провели встречу в Ереване с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и 17 октября в Баку с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и провели консультации с министрами иностранных дел и министрами обороны двух стран.
В ходе этого визита сопредседатели провели встречу также с президентом Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакяном.
В ходе нахождения в Нагорном Карабахе сопредседатели провели беседу также с представителями Международного комитета Красного Креста.
Главы обоих государств представили Сопредседателям подробности своей последней беседы в рамках Саммита СНГ в Ашхабаде и своё видение о том, как возможно продвинуть процесс урегулирования.
Сопредседатели приветствовали перспективы принятия конкретных гуманитарных мер и мер безопасности, нацеленных на подготовку населения к миру снижения напряженности.
«Сопредседатели еще раз подчеркнули крайнюю необходимость миссий по мониторингу, возглавляемых Личным представителем действующего председателя ОБСЕ, в соответствии с его мандатом и многолетней практикой.
Сопредседатели призвали стороны полностью поддерживать деятельность Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и его команды и обеспечивать немедленное устранение любых возможных препятствий миссиям по мониторингу.
Главы МИД подтвердили свое намерение вновь встретиться под эгидой Сопредседателей до конца года.
Сопредседатели в ближайшее время отправятся в Вену для проведения встречи с представителями Постоянного совета ОБСЕ и стран Минской группы», – говорится в распространенном заявлении.