Քաղաքական 18:40 17/10/2019 Տարածաշրջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հոկտեմբերի 14-17-ը տարածաշրջան կատարած իրենց այցելությունից հետո հայտարարություն են տարածել:
ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը մասնավորապես  տեղեկացնում է, որ  համանախագահները հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Երևանում հոկտեմբերի 15-ին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում, և խորհրդակցություններ անցկացրել երկու երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների հետ:
Այցի ընթացքում համանախագահները հանդիպել են նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Լեռնային Ղարաբաղում գտնվելու ընթացքում համանախագահները զրույց են ունեցել նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչի հետ:
Երկու երկրների ղեկավարները համանախագահներին ներկայացրել են Աշխաբադում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում իրենց վերջին երկխոսության մանրամասները և իրենց տեսլականը, թե ինչպես է հնարավոր առաջ մղել կարգավորման գործընթացը:
Համանախագահները ողջունել են մարդասիրական և անվտանգային յուրահատուկ միջոցառումների ձեռնարկման հեռանկարները՝ ուղղված հասարակություններին խաղաղությանը նախապատրաստելուն և լարվածությունը թուլացնելուն:
«Համանախագահները ևս մեկ անգամ ընդգծել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցչի հովանու ներքո, նրա մանդատին ու երկարատև փորձառությանը համաձայն, դիտարկման առաքելության ծայրահեղ անհրաժեշտությունը: Համանախագահները կողմերին կոչ են արել լիարժեք սատարել ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցչի և նրա թիմի գործողություններին և ապահովել մոնիտորինգային առաքելությունների հնարավոր խոչընդոտների անհապաղ վերացումը:
Արտաքին գործերի նախարարները հաստատել են համանախագահների հովանու ներքո հանդիպման պատրաստակամությունը մինչև տարեվերջ:
Համանախագահները շուտով կմեկնեն Վիեննա՝ հանդիպելու ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի և Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչներին»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Politics 19:24 17/10/2019 Armenia
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group has released a statement, summing up their recent visit to the region from 14 to 17 October. According to the released statement by the OSCE press service, the Co-Chairs, during the visit the mediators met with Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan on 15 October and with President Ilham Aliyev in Baku on 17 October, and held consultations with the respective Foreign Ministers and Defence Ministers in both capitals.
In Artsakh, Co-Chairs also met with the de facto authorities in Nagorno-Karabakh. In Baku, the Co-Chairs met with the Chairman of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh. While in Nagorno-Karabakh, the mediators were briefed on humanitarian issues by the local representative of the International Committee of the Red Cross.
“The two leaders briefed the Co-Chairs on their recent conversation during the CIS summit in Ashgabat and presented their ideas on how to advance the settlement process. The Co-Chairs welcomed the prospect of implementing specific humanitarian and security measures to prepare the populations for peace and reduce tensions,” said the statement, adding the Co-Chairs once again stressed the critical importance of monitoring missions led by the PRCIO, in accordance with his mandate and longstanding practice.
The Co-Chairs also called on the sides to continue to support fully the activities of the PRCIO and his team and to ensure that any obstacles potentially interfering with monitoring missions are removed immediately.
“The Foreign Ministers confirmed their intention to meet again under Co-Chair auspices before the end of the year,” concluded the statement.