Հասարակություն 12:30 18/10/2019 Հայաստան
Երեկ «հզորության բում» էր Երևանի Արգիշտի փողոցի շենքերում։ Հոսանքի ուժգին տատանումը շարքից հանել է վերելակ, ջրի պոմպ, բնակարաններում՝ լիցքավորման սարքից ու վայ-ֆայի սարքերից սկսած մինչև խոշոր կենցաղային տեխնիկա։
Նշենք, որ Հայաստանի տարբեր շրջանների բնակիչները հաճախ են բողոքում, որ էլեկտրաէներգիայի տատանման պատճառով իրենց կենցաղային տեխնիկան վնասվել է, շարքից դուրս եկել: «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունից հավատացրին, որ իրենք նման դեպքերում փոխհատուցում են բաժանորդներին:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հասարակայնության և կորպորատիվ կապերի դեպարտամենտի պետ Նատալյա Սարջանյանն ասաց, որ էլեկտրաէներգիայի օգտագործման, մատակակարման կանոնների համաձայն, եթե ապացուցվում է իրենց կողմից բաժանորդին վնաս հասցնելու փաստը, անշուշտ, տրամադրում են փոխհատուցում: Նա նշեց, որ հաճախ են իրենց դիմում նման խնդրով, ներկայացրեց նաև կարգը:
Բաժանորդը նախ ընկերության սպասարկման որևէ կենտրոն կամ մասնաճյուղ դիմում է գրում, որը միանգամից մուտք է արվում էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգ: Այդ շրջանի համար համապատասխան մասնագետը եթե հաստատում է, որ վթար է եղել, հոսանքի որակի շեղում, դիմումն ուղարկվում է համապատասխան կապալատու  կազմակերպությանը, որը զբաղվում է շարքից դուրս եկած սարքավորումների վերանորոգմամբ:
«Եթե սարքավորումը ենթակա է վերանորոգման, այն կազմակերպության մասնագետները վերանորոգում են, եթե ոչ, գնահատվում է դրա արժեքն ու դրա չափով գումար տրամադրվում բաժանորդին, որևէ խնդիր չկա»,- ասաց Ն. Սարաջյանը:
Նա ընդգծեց, որ կապալառու մասնագիտական  կազմակերպությունն էլ պետք է եզրակացություն տա, որ տվյալ սարքավորումը էլեկտրաէներգիայի  տատանման, որակի շեղման հետևանքով է շարքից դուրս եկել թե ոչ, բացի նրանից, որ ՀԷՑ-ի տեխնիկական տնօրինությունն է տալիս եզրակացության, որ այդ օրն իրենց մոտ  վթար է գրանցվել: Առաջնահերթ վերանորոգվում են առաջին անհրաժեշտության սարքավորումները:
Հարցին, թե բաժանորդը մինչև ընկերության կողմից ուղարկված մասնագետի գնալն է վերանորոգել տալիս իր շարքից դուրս եկած սարքավորումն, այդ դեպքում չի՞ լինի փոխհատուցում, նա նշեց, որ եթե բաժանորդը ներկայացնում է փաստաթուղթ , որը տրամարդվել է վերանորոգող լիցենզավորված կազմակերպության կողմից ու  հավաստի է, տրամադրվում է փոխհատուցում:

Общество 13:12 18/10/2019 Армения
Вчера в жилых домах на улице Аргишти в Ереване произошел «бум мощности». Сильный сбой в работе электричества вывел из строя лифт, водяной насос, в квартирах – начиная от зарядного устройства и Wi-Fi-роутера, заканчивая крупной бытовой техникой.
Отметим, что жители различных административных районов, областей Армении часто выражают недовольство в связи с повреждением бытовой техники в результате сбоя в работе электричества. Из ЗАО «Электрические сети Армении» заверили, что в подобных случаях они выплачивают компенсации своим абонентам.
Начальник Департамента по общественным и корпоративным связям ЗАО «Электрические сети Армении» Наталья Сараджян отметила, что согласно правилам использования и подачи электроэнергии, если будет доказан факт причинения вреда абоненту со стороны компании, безусловно, компенсация будет выплачена. Наталья Сараджян отметила, что к ним с данной просьбой обращаются часто, она представила также порядок обращения.
Абонент, во-первых, должен написать заявление в какой-либо центр обслуживания или филиал компании, который сразу же вводится в электронную систему документооборота. Соответствующий для этого района специалист, если подтверждается авария, отклонение качества электроэнергии, направляет заявление в соответствующую подрядную организацию, которая занимается ремонтом вышедшего из строя оборудования.
«Если оборудование подлежит ремонту, специалисты этой организации осуществляют ремонт, если нет, то происходит оценка стоимости и выплачивается компенсация в соответствующем размере, нет никаких проблем», – отметила Н. Сараджян.
Она подчеркнула, что порядная специализированная организация, в свою очередь, должна дать заключение, что данное оборудование выведено из строя вследствие аварии, отклонения качества электроэнергии, кроме того, техническое руководство ЗАО «Электрические сети Армении» должно дать заключение, что авария зафиксирована именно в указанный день. Сначала ремонтируется оборудование первой необходимости.
На вопрос, возможно ли получение компенсации в случае, если абонент отдает на ремонт оборудование до прихода специалиста от компании, она ответила, что, если абонемент представляет достоверный документ, предоставленный со стороны лицензированной компании, осуществляющей ремонт, то компенсация предоставляется.