Հասարակություն 10:44 21/10/2019 Հայաստան
Իր առաջին միջազգային ուղևորության շրջանակում այս շաբաթ Հայաստան կժամանի Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ ամենաերկարատև հեռարձակվող սոցիալական գովազդի կերպարը՝ Սմոքի արջը`  շարունակելու անցանկալի, տեխնածին հրդեհների մասին իրազեկման իր առաքելությունը: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից։
Սկսած 1944 թվականից՝ Սմոքի արջը մեկնարկել է անտառային հրդեհների կանխարգելման արշավ, ինչը զգալի ազդեցություն է ունեցել ԱՄՆ-ում: Ինչպես Սմոքի արջի քաջածանոթ կերպարը (գլխին՝ ռենջերի գլխարկ, հագին՝ գոտիով կապույտ ջինս, ձեռքին՝ բահ),  այնպես էլ նրա միակ հստակ ուղերձը («Միայն դու կարող ես կանխել անտառային հրդեհները») հաղթահարել են յոթ տասնամյակից ավելի ժամանակի փորձություն:
Իր աշխատանքային փայլուն գործունեության ընթացքում Սմոքի արջը հանդիպել է բազմահազար մանուկների և նրանց փոխանցել հրդեհների կանխման վերաբերյալ հիմնավոր գիտելիքներ :  Նա հանդիպումներ է ունեցել նաև նախագահների և կինոաստղերի, այդ թվում՝ Ջոն Ֆ. Քենեդու և Առնոլդ Շվարցենեգերի հետ՝  էլ ավելի ազդեցիկ դարձնելով իր ուղերձը: Սմոքի արջի շնորհիվ  ամերիկացիների մի քանի սերունդ լավատեղյակ է կործանարար հրդեհների ճնշող մեծամասնության առաջացման պատճառին, որն է անզգույշ վարքագիծը, ինչպես օրինակ` ճամբարային խարույկի պատշաճ կերպով չմարելը կամ մեծահասակների կողմից այրվող ծխախոտի մնացորդը ավտոմեքենայի պատուհանից դուրս նետելը: Սմոքի արջի հայտնի կարգախոսն անգիր գիտի ԱՄՆ-ի մեծահասակ բնակչության 96 տոկոսը: Բացօթյա հանգստի սիրահարների 75 տոկոսը, ճանաչելով Սմոքի արջին, կարծում է, որ նա ընդօրինակելի կերպար է երեխաների համար:
Գտնվելով Հայաստանում՝ Սմոքի արջը, ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի և ԱՄՆ Անտառային ծառայության ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, հանդիպումներ կունենա ինչպես երեխաների, այնպես էլ պետական պաշտոնյաների հետ, կայցելի Երևանում և դրա մերձակայքում գտնվող անտառապատ տարածքներ՝ հանրությանը ուսուցանելու, թե ինչպես պետք է սիրել բնությունը և պաշտպանել Հայաստանի անտառապատ   տարածքներն ու վայրի բնությունը: Տեսնենք՝ արդյո՞ք կհաջողվի ձեզ հանդիպել Սմոքի արջին քաղաքի փողոցներում և նրա հետ տոնել իր ծննդյան 75-ամյակը:
Սմոքի արջի վերահսկման պատասխանատու գերատեսչությունն է ԱՄՆ Անտառային ծառայությունը` Պետական  անտառապահների ազգային ասոցիացիայի և Գովազդային խորհրդի հետ համագործակցությամբ: Անտառային ծառայությունը սպասարկում է 193 միլիոն ակր ազգային անտառածածկ և խոտածածկ տարածքներ՝ հանուն ամերիկյան հանրության: Նրա առաքելությունն է պահպանել անտառածածկ և խոտածածկ տարածքների անխաթարությունը, բազմազանությունն ու արտադրողականությունը ներկա և ապագա սերունդների կարիքները բավարարելու նպատակով:
ԱՄՆ Անտառային ծառայությունը Հայաստանում իր գործունեությունն է ծավալում 2010 թվականից՝ տարեցտարի իրականացնելով շարունակական ծրագրեր: ԱՄՆ-ի Անտառային ծառայությունը, համագործակցելով քաղաքացիական հասարակության և կառավարության հետ, աշխատանքներ է կատարում  Հայաստանում բնական ռեսուրսների կառավարման մի շարք հիմնահարցերի լուծման ուղղությամբ  այդ թվում` անտառային հրդեհների կառավարման և անտառապատման ու անտառների վերականգնման ոլորտներում:

Борющийся с лесными пожарами в США Медведь Смоки посетит Армению
В рамках своего первого международного визита на этой неделе в Армению прибудет герой самой продолжительной в истории Соединенных Штатов социальной рекламы – Медведь Смоки, для продолжения своей миссии по информированию о нежелательных техногенных пожарах. Об этом сообщают из посольства США в РА.
Согласно информации, с 1944 года Медведь Смоки начал кампанию по предотвращению лесных пожаров, что оказало значительное возедйствие в США. Всем известный образ Медведя Смоки (шапка ренджера, синие джинсы с поясом, в руке – лопата) и его единственное четкое обращение «Только ты можешь предотвратить лесной пожар», преодолели испытание временем более семи десятилетий.
В ходе своей блестящей рабочей деятельности Медведь Смоки встречался с тысячей детей, и передавал им базовые знания о предотвращении пожаров.
Он проводил встречи и с президентами и кинозвездами, в том числе с Джоном Ф. С Кеннеди и Арнольдом Шварценеггером, сделав свои месседжи более влиятельными. Благодаря Медведю Смоки несколько поколений американцев хорошо осведомлены о причинах возникновения подавляющего большинства разрушительных пожаров, что из себя представляет «неосторожное поведение», например, как не полностью погашенный лагерный костер, или выброшенный из окна автомобиля окурок сигареты. Известный слоган Медведя Смоки знают наизусть 96% взрослого населения США. 75% любителей отдыха на чистом воздухе, знавая Медведя Смоки, считают, что он является образцом подражания для детей.
Находясь в Армении, медведь Смоки, в сопровождении посла США Лин Трейси и представителей лесной службы США, проведет встречи как с детьми, так и с государственными должностными лицами, посетит лесные территории в Ереване и его окрестностях, научит общественность, как любить природу и защищать лесные территории Армении и дикую природу. Посмотрим, удастся ли вам встретиться с медведем Смоки на улицах города и отпраздновать с ним его 75-летие.
Ответственными за контроль Медведя Смоки являются Лесная служба США в сотрудничестве с Национальной ассоциацией государственных лесников и Рекламным советом. Лесная служба обслуживает 193 млн акров национальной лесной озоны. Её миссия заключается в сохранении для нынешних и будущих поколений целостности, разнообразия и восстановления лесных озон и территорий с травяным покрытием.
Отмечается, что лесная служба США осуществляет свою деятельность в Армении с 2010 года, реализуя из года в год последовательные программы. Лесная служба США, в сотрудничестве с гражданским обществом и правительством, проводит работы по решению ряда проблем управления природными ресурсами Армении, в том числе в сфере управления лесными пожарами и лесопосадок и восстановления лесов.