Տնտեսություն 11:57 24/10/2019 Հայաստան
Կառավարության դիմաց ավտոներկրմամբ զբաղվող մի քանի քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ պահանջելով գործադիր մարմնից վերանայել մոտեցումը և թույլ տալ, որ աջ ղեկով մեքենաների ղեկի տեղափոխությունն իրականացվի Հայաստանի տարածքում, հայաստանյան աշխատուժի միջոցով։ Նրանք պնդում են, որ դրա շնորհիվ աշխատատեղեր կստեղծվեն, նաև բյուջե գումարներ կմտնեն։
Ակցիայի մասնակից «Իրավունքի սահման» ՍՊԸ-ի տնօրենը հավատացնում է, հաշվարկ են արել, եկել են այն համոզման, որ ամսական կտրվածքով շուրջ 3 մլն ԱՄՆ դոլար Հայաստանից գնում է  Վրաստանի տնտեսությանը, այնտեղից էլ այդ գումարը փոխանցում է ադրբեջանցի գործարարներին։
«Հայաստանի Հանրապետությունից գումարները կանոնակարգված ձևով գնում են հարևան պետություններ՝ Վրաստան, Ադրբեջան ու Թուրքիա»,-«Իրավունքի սահման» ՍՊԸ-ի տնօրեն, Ավտովարորդների պաշտպանության լիգայի փոխնախագահ Գևորգ Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, աջ ղեկով մեքենայի ղեկի ձևափոխման համար անհրաժեշտ մեխանիզմները, ավտոներկերը բերվում են Թուրքիայից։
Գ. Հովհաննիսյանի խոսքով, այսօր Հայաստանում կան լավ տեխնիկներ ու մասնագետներ, որոնք այսօր աշխատանք չունեն։
Ակցիայի մասնակիցներն այսօր էլ գրություններ են բերել, որպեսզի կառավարության ղեկավարին հանձնեն։ Եթե դրական արձագանք չլինի, ապա, ինչպես  հայտարարեցին նրանք, դիմելու են սահմանադրական դատարան՝ այդ օրենքը հակասահմանդրական ճանաչելու պահանջով։

Общество 12:39 24/10/2019 Армения
У здания правительства Армении акцию протеста проводят несколько занимающихся импортом автомобилей граждан, требуя у кабмина пересмотреть свои подходы, позволив, чтобы изменение расположения рулевого управления праворульных машин производилось на территории РА, с использованием местной рабочей силы.
Они утверждают, что благодаря этому появятся новые рабочие места, увеличатся бюджетные поступления.
Участвующий в акции директор ООО «Граница права» уверяет, что они провели расчёты, пришли к убеждению, что в месячном разрезе порядка 3 млн долларов США из Армении поступает в бюджет Грузии, а оттуда эта сумма направляется азербайджанским предпринимателям.
«Из РА средства упорядоченно направляются в соседние государства – Грузию, Азербайджан, Турцию», – сказал директор ООО «Граница права», зампредседателя Лиги защиты автомобильных водителей Геворк Ованнисян.
По его словам, необходимые для изменения расположения рулевого управления праворульных машин механизмы и краски импортируются из Турции.
Как указал Геворк Ованнисян, сегодня в Армении есть хорошие техники и специалисты, у которых, однако, нет хорошей работы.
Участники акции принесли с собой обращения, чтобы передать главе правительства. По их словам, если не будет отклика, то они обратятся в Конституционный суд – с требованием признать данный закон антиконституционным.