Տնտեսություն 12:42 24/10/2019 Հայաստան
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Doing Business-ի զեկույցում խնդրահարույց գնահատական կա, Հայաստանը որոշակիորեն զիջել է դիրքերը, հետընթաց է արձանագրվել: Նա հետաքրքրվեց  ՀՀ  էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանից, թե ի՞նչն է նման զարգացման պատճառը:
Նախարարն ասաց, որ այսօր առավոյան Համաշխարհային բանկը հրապարակել է  գործարարություն  Doing Business- 2020 զեկույցը, տրված գնահատականները պարզաբանման կարիք ունեն:
Տ. Խաչատրյանի խոսքով, զեկույցում յուրաքանչյուր երկրի տնտեսության պայմաններում գործարարությամբ զբաղվելու տասը ցուցիչներով գնահատվում են առանձին, նախապես  հրապարակված մեթոդաբանությամբ, անդրադառնում են կազմակերպության գրանցման պահից  մինչև բիզնեսի հնարավոր դադարը: Երկրները գնահատվում են երկու եղանակով: Այս տարվա զեկույցում Նոր Զելանդիան է առաջինը՝ 86,8 միավորով: Հայաստանն այս տարվա  գնահատման արդյունքում 74,5 միավոր ունի, որը 2019 թվականի նույն մեթոդաբանության տրված գնահատականով առաջընթաց է 1,3 միավորով, այսինքն նախորդ տարվա վիճակի համեմատությամբ արձանագրվել է առաջընթաց, որը մի շարք ոլորտներում իրականացված  բարեփոխումների հետևանք է:
Նախարարն ասաց, որ կա նաև երկրորդ դասակարգումը՝ ըստ հերթականության. «Նախորդ տարի Հայաստանը 41-րդ հորիզոնականում էր, այս տարի՝ 47, չնայած ինքներս մեր նկատմամբ բարելավում ենք արձանագրել»:
Նա նշեց, որ դա պայմանավորված է այն փաստով, որ Համաշխարհային  բանկն  այս տարի առաջին անգամ փոխել է իր գնահատման մեթոդաբանությունը փոքր բաժնտերերի շահերի  պաշտպանություն  կոչվող ցուցիչը հաշվարկելու առումով:
«Այս ցուցիչն առանձին վերցրած ունի 6 առանձին ենթացուցիչներ, որոնց նախորդ տարվա գնահատման ժամանակ որակվում էին, թե մեր իրավակարգավորումներն  որքանով են պաշտպանում փոքր բաժնետերերի շահերը: Այս տարի սակայն ՀԲ-ն իր գնահատման մեթոդաբանության մեջ  ոչ միայն իրավական կարգավորումների առկայությունն է  հաշվի առնում, այլ  թե դրանց արդյունքում արժեթղթերի շուկայում՝ բորսայում, քանի ցուցակված  մասնավոր կազմակերպություններ կան, որոնք բաժնետոմսեր են շրջանառում,  այսինքն բորսայի կայացվածությունը դարձել է  որպես գնահատման հիմք»,- բացատրեց նախարարը:
Վարչապետը նշեց, որ սկզբունքորեն դա վատ նորություն չէ:
«Ուզում եմ ասել, որ այդ առումով անցած տարվանից որոշակի աննախադեպ իրադարձություններ են եղել Հայաստանում, մի քանի ընկերություններ որոշակի բաց արժեթղթեր են թողարկել, որը արժեթղթերի բորսայում հայտնվելու նախաքայլ է: Եթե դա է պատճառը, ըստ էության, մենք գտնվում ենք նախապատրաստական շրջանում, և սա նաև ազդակ է մեզ համար, որ ավելի ակտիվացնենք  արժեթղթերի բորսայի հետ կապված մեր աշխատանքը»,-ասաց Ն. Փաշինյանը
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ հրապարակված զեկույցում հայտնաբերել են տեխնիկական սխալ, այդ մասին տեղյակ կպահեն ՀԲ գործընկերներին և եթե ուղղվի, Հայաստանը 37-րդ տեղում կհայտնվի:
Վարչապետը ծիծաղելով արձագանքեց. «Բա այսքան իզուր էինք քննարկում, պարոն Ջավադյան, շուտ ասեիք, ուրիշ քննարկում անեինք: Անհամբեր կսպասենք այդ սխալը ուղղելուն»:

Экономика 16:26 24/10/2019 Армения
Ухудшение позиций Армении в рейтинге Doing Business-2020 или техническая ошибка? Разбирались на заседании правительства
На заседании правительства Армении в четверг, 24 октября, премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался у министра экономики РА Тиграна Хачатряна, в чем причина ухудшения показателей Армении в рейтинге Doing Business-2020, который ежегодно публикуется Всемирным банком.
Министр, в свою очередь, отметил, что сегодня утром Всемирный банк обнародовал доклад Doing Business-2020, данные оценки нуждаются в разъяснении.
По словам Т. Хачатряна, в докладе дается оценка десяти показателям ведения бизнеса в условиях экономики каждой страны отдельно, по заранее обнародованной методологии, обращаются к моменту регистрации организации до возможного прекращения бизнеса. По его словам, страны оцениваются двумя способами. Первое место в мировом рейтинге по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса заняла Новая Зеландия (86,8 балла).
Армения в рейтинге этого года получила 74,5 балла, что на 1,3 балла больше, чем в 2018 году. По словам министра, это является следствием реформ, осуществленных в ряде сфер.
Министр отметил, что есть также вторая классификация – по очередности. «В прошлом году Армения заняла 41 место, в этом – 47, несмотря на то, что мы зафиксировали улучшение для самих себя», – пояснил он.
Он отметил, что это обусловлено тем фактом, что Всемирный банк в этом году впервые изменил методологию оценки по части расчета индекса по защите интересов малых акционеров.
«У этого индекса имеется 6 отдельно взятых субиндексов – в прошлом году оценивали, насколько наши правовые регулировки защищают интересы малых акционеров. В том году, однако, Всемирный банк в методологии своей оценки не только учитывает наличие правовых регулировок, а то, сколько частных организаций присутствует на рынке ценных бумаг – бирже», – пояснил министр.
В свою очередь премьер-министр сказал, что принципиально это не плохая новость.
«Хочу сказать, что в этом смысле с прошлого года в Армении произошли определенные беспрецедентные события, несколько компаний выпустили ценные бумаги, что является предпосылкой появления на бирже ценных бумаг. Если в этом причина, по сути, мы находимся в подготовительном этапе, и это также является сигналом для нас, чтобы ещё больше активизировать нашу работу по части биржи ценных бумаг», – отметил Н. Пашинян.
Председатель Центрального банка РА Артур Джавадян отметил, что в обнародованном докладе была выявлена техническая ошибка,  об этом будут проинформированы партнеры Всемирного банка и, если ошибка будет исправлена, Армения займет 37 место.
Заявление вызвало смех премьера, на что он ответил: «Зря мы столько обсуждали, господин Джавадян, сказали бы раньше, провели бы другое обсуждение. Непременно будем ждать исправления этой ошибки».