ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:11 24/10/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Զինվորականներին ապրիլյան պատերազմի հանձնաժողով կանչելու, հարցաքննելու մասին լուրերը հակազդեցություն են առաջացրել զինվորականների շրջանում, այդ թվում և արցախյան առաջնագծում ծառայող սպայակազմի մոտ։
«Եթե ամեն սպայի վրա էս իշխանությունները, Նիկոլ Փաշինյանը կասկածում են, ինչո՞ւ են սահմանը մեզ վստահել. մեզ համար վիրավորական է այդ մոտեցումը։ Փաստաբանի հետ խորհրդակցելու ենք, ու եթե պարզվի, որ պարտադիր է մեր ներկայանալը, «ռապըրտ» ենք գրելու՝ դուրս գանք։ Թող Նիկոլն իր քայլածներին բերի էստեղ՝ ծառայեն։ Հիմա արդեն սաղիս հետ կապի են դուրս գալիս, փորձում են հասնել նրան, որ մեզնից մեկն ասի` հա, Խաչատուրովը հրամանն ուշ ա տվել, Սեյրան Օհանյանն էս ա ասել, էն ա արել։ Ուզում են մի բան պոկեն, մի բան ընենց չասես, որ «փաստ» ունենան։ Դա ի՞նչ վերաբերմունք է սահմանի վրա կանգնած սպայի նկատմամբ»,- ասաց սահմանին կանգնած բարձրաստիճան զինվորականը։
«Վիրավորական է՝ պիտի գնաս-նստես էդ սաստավի առաջ, իսկ ովքե՞ր են հանձնաժողովում` բանակում չծառայած, զինվորական գործին չտիրապետող, ռազմական գործողություններից անտեղյակ, էլ չենք խոսում հարցերի պրիմիտիվության մասին։ Եթե հրամանատարությունը դեմ չլինի, մտադրություն ունենք ստորագրահավաք սկսել` ընդդեմ ապրիլյանի հանձնաժողովի»»:

Пресса дня 11:43 24/10/2019 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что сведения о вызове военных в следственную комиссию по Апрельской войне и их допросе вызвали противодействие среди военных, в том числе и  офицерского состава, служащего на передовой линии в Арцахе.
«Если эти власти, Никол Пашинян подозревают каждого офицера, то почему доверили нам границу? Для нас такой подход оскорбителен. Мы посоветуемся с адвокатами, и если выяснится, что мы должны обязательно явиться, напишем "рапорт" и уйдем. Пусть Никол приведет сюда служить тех, кто шагал с ним. Сейчас уже выходят на связь со всеми нами, пытаются достичь того, чтобы кто-то из нас сказал: да, Хачатуров поздно дал приказ, Сейран Оганян сделал что-то не то. Хотят что-то "вытянуть" из нас, чтобы сказали что-то не то, и у них появился "факт". Что это за отношение к стоящему на границе офицеру?» - сказал один их служащих на границе высокопоставленных военных.
«Оскорбительно, что должен пойти и сесть перед этим составом. А кто входит в эту комиссию? Люди, которые не служили в армии, не разбираются в военном деле, не знают о военных действиях, не говоря уже о примитивности вопросов. Если командование не будет возражать, мы собираемся начать сбор подписей против комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны», - отметил собеседник газеты.