09:00 26/10/2019 Հայաստան
Նոյեմբերի 1-ին  Ջավախքում կկայանա  4-րդ «ԱրՄաթ» ինժեներական լաբորատորիայի պաշտոնական բացման արարողությանը: Բացման արարողության ժամանակ իրենց աշխատանքները կներկայացնեն Ջավախքի «ԱրՄաթ» լաբորատորիաների սաները:
«Համայնքում ինժեներական լաբորատորիաների հիմնումը պարզապես արտադպրոցական պարապմունքների հնարավորություն չէ: Այս ծրագրի շնորհիվ շրջանի երեխաների առջև իր դռները կբացի ժամանակակից տեխնոլոգիաների և գիտության աշխարհը: Ծրագիրը հնարավորություն կտա սովորել ժամանակակից ինժեներիա, ծրագրավորում, ռոբոտաշինություն՝ դպրոցական դասերին զուգահեռ»,-հայտնում են «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամից:
«Արմաթ»-ների հիմնման ծրագիրը Ջավախքում իրականացվում է «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի Վրաստանի ներկայացուցչությունը «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» հետ համագործակցությամբ:
Ախալցխայում «ԱրՄաթ» ինժեներական լաբորատորիայի հիմնման ծրագիրը ֆինանսավորել է «Հրայր և Աննա Հովնանյան» հիմնադրամը:

Society 10:26 26/10/2019 Armenia
New “Armath” engineering laboratory will open in Akhaltsikhe town of Georgia which is the fourth laboratory in the country’s southern region of Samatskhe-Javakheti. The opening ceremony will take place on November 1 during which the students of “Armath” from Javakheti will present their works.
“The establishment of engineering laboratories in the region will come not only as extra-school trainings. The project will open up a new world of modern technology and science to children in the community. The students will be taught engineering, programming, robotics in parallel with school classes,” “Support to Javakheti” Foundation said in  a release.
The project is implemented by the Georgian branch of “Support to Javakheti” Foundation in partnership with Union of Information Technology Enterprises (UITE) sponsored by Hrayr and Anna Hovnanian Foundation
“Armath” engineering laboratories aim to assist schoolchildren in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students in all schools of the Armenian and Artsakh communities.