ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունն ու սատարեց Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներին
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ժամեր առաջ ճնշող մեծամասնությամբ՝ 405 կողմ, 11 դեմ ձայներով ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 296 բանաձևը, որը ճանաչման հետ մեկտեղ կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Ցեղասպանության ժխտման դեմ ու կրթական ծրագրերի միջոցով խրախուսել Ցեղասպանության մասին տեղեկացվածությունն ու հանրային ընկալման մեծացումը:
«Հաստատելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների արձանագրությունները» վերնագրված բանաձևում ասվում է, որ բանաձևի ընդունմամբ հաստատում են, որ Ներկայացուցիչների պալատի կարծիքով Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունն է՝
1) ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը` այն պաշտոնապես ճանաչման և հիշատակման միջոցով,
2) մերժել Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության կամ որևէ այլ ցեղասպանության ժխտման մեջ ներգրավելու, ներառելու կամ որևէ այլ կերպ առնչվելու փորձերը, և
3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության փաստերի վերաբերյալ կրթությունն ու հանրային իրազեկվածությունը՝ ներառյալ մարդասիրական օգնության գործում Միացյալ Նահանգների դերի և Հայոց ցեղասպանության կարևորությունը մարդկության դեմ ժամանակակից ոճրագործությունների վերաբերյալ:
Նշենք, որ բանաձևին կողմ են քվեարկել 223 դեմոկրատ և 177 հանրապետական կոնգրեսականներ:
Ինչպես գրում է Reuters-ը, 35 տարի անց առաջին անգամ այսպիսի օրենսդրության քննարկումը Ներկայացուցիչների ամբողջ պալատում ընդգծում է Կոնգրեսում տարածված վրդովմունքն ընդդեմ Թուրքիայի կառավարության, ինչպես դեմոկրատների, այնպես էլ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կուսակից հանրապետականների կողմից:
Հայոց ցեղասպանության քվեարկությունից անմիջապես հետո երկու կուսակցությունների օրենսդիրները կրկին ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեցին օրենսդրությունը, որը կոչ է անում Թրամփին պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ Սիրիայի հյուսիսում իր հարձակողական գործողությունների կապակցությամբ։
Երկու միջոցների ճակատագիրը Սենատում անհայտ է, և քվեարկություն չի նախատեսվում նման օրենսդրության վրա:
Տասնամյակներ շարունակ Կոնգրեսում սառեցված էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված միջոցառումները, ինչը բխում էր այն մտավախությունից, որ դա կարող է բարդացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, ինչպես նաև արդյունք էր Անկարայի կառավարության լոբբինգի:

Politics 10:37 30/10/2019 Armenia
The U.S. House of Representatives voted overwhelmingly on Tuesday to recognize the 1915 Armenian Genocide in Ottoman Turkey.
The House voted 405 to 11 in favor of the resolution, which calls on the U.S. government to “commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance and rejects efforts to enlist, engage, or otherwise associate the United States Government with denial of the Armenian Genocide or any other genocide."
It says the government should also “encourage education and public understanding of the facts of the Armenian Genocide, including the United States role in the humanitarian relief effort, and the relevance of the Armenian Genocide to modern-day crimes against humanity."
According to Reuters, the vote marked the first time in 35 years that such legislation was considered in the full House, underscoring widespread frustration in Congress with the Turkish government, from both Democrats and President Donald Trump’s fellow Republicans.
Shortly after the Armenian genocide vote, House lawmakers from both parties also overwhelmingly backed legislation calling on Trump to impose sanctions on Turkey over its offensive in northern Syria, another action likely to inflame relations with NATO ally Turkey.
The fate of both measures in the Senate is unclear, with no vote scheduled on similar legislation.
For decades, measures recognizing the Armenian Genocide have stalled in Congress, stymied by concerns that it could complicate relations with Turkey and intense lobbying by the Ankara government.