Իրավունք 14:01 30/10/2019 Հայաստան
«Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գործը երեկ ենք ստացել, դեռևս ուսումնասիրում ենք, այդ գործով ոչ մի մեկնաբանություն այս պահին չեմ անի»,- այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է Թովմասյանին հարցաքննելու իրավունքին՝ նա ասաց. «Հարցաքննելու իրավունք ունենք ցանկացած անձի։ ՀՔԾ-ն քաղաքական վերահսկողություններից դուրս է աշխատում, ղեկավարվում է միայն օրենքով»։
Անդրադառնալով լրագրողների հարցին, թե ինչու՞ են ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին զրկել հարազատների հետ հաղորդակցությունից, նա պատասխանեց. «Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում քննիչն է գնահատում, թե որ խափանման միջոցն է ի զորու ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը, տվյալ դեպքում գործը քննող քննիչը եկել է այն եզրահանգման, որ Արսեն Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը կարող է ապահովել միայն կալանավորման պայմաններով, հենց այդ նկատառումներով էլ արգելանք է դրվել նրա տեսակցությունների վրա»։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե Բաբայանի շփումը արգելվել է նաև անչափահաս երեխաների հետ, Խաչատրյանն ասաց. «Ես նման տեղեկատվություն չունեմ, եթե նման թյուրիմացություն եղել է, իհարկե, կշտկվի»։

Право 14:45 30/10/2019 Армения
«Дело председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна поступило к нам вчера, пока изучаем, на данный момент воздержусь от комментариев по этому делу», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении руководитель Специальной следственной службы (ССС) Сасун Хачатрян.
Что касается права на допрос Товмасяна, он сказал: «Допросить имеем право любого лица. ССС работает вне политического контроля, руководствуется лишь законом».
Коснувшись запрета находящемуся под арестом бывшему и.о. заместителя главы аппарата парламента РА Арсену Бабаяну на свидание с родными, он отметил: «В каждом конкретном случае следователь оценивает, какая из мер пресечения в силах обеспечить надлежащее поведение обвиняемого. В данном случае расследующий дело следователь пришел к заключению, что надлежащее поведение Арсена Бабаяна можно обеспечить только в условиях содержания его под стражей. Именно по этим соображениям был наложен запрет на свидания».
На замечание, что Бабаяну запретили также свидание с несовершеннолетними детьми, Сасун Хачатрян заявил, что не располагает подобной информацией.
«У меня нет такой информации. Если имело место подобное недоразумение, то, естественно, проблема будет устранена», – сказал он.