Հասարակություն 12:35 01/11/2019 Հայաստան
Երևանի կենդանաբանական այգու շուրջ վերջին օրերի իրադարձությունները, չհանգստացող կրքերն ու թափառող շների հարձակումները այգում պահվող կենդանիների վրա հաշվի առնելով, չբացառելով դրանում առկա մարդկային գործոնը, սակյան չխախտելով նաև անմեղության կանխավարկածը, որոշում եմ կայացրել դադարեցնել Երևանի կենդանաբանական այգու տնօրենի լիազորությունները:
Պաշտոնավարմանս 8 տարիների ընթացքում Երևանի կենդանաբանական այգին գրանցել է տեսանելի առաջընթաց, վերանորոգվել, բարեկարգվել և կառուցվել են եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող ազատավանդակներ, ներմուծվել Երևանում երբևէ չցուցադրված կենդանիներ, բարձրացվել կենդանաբուժական ծառայությունների ստանդարտը, այգին դարձել է Եվրոպական կենդանաբանական այգիների և ակվարիումների միջազգային ասոցիացայի թեկնածու անդամ:
Թեպետ որոշումը կայացրել եմ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանի առաջարկով, լիահույս եմ, որ լիազորություններիս դադարեցման արդյունքում այլևս կավարտվի կենդանիների անկումների շարանը (այդ թվում՝ թափառող շների հարձակումները), քանի որ աշխատանքիս թիրախում մշտապես ունեցել եմ կենդանիների բարեկեցությունն ու հանրային անվտանգությունը:
Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ մշտապես եղել եմ, և շարունակելու եմ լինել Երևանի կենդանաբանական այգու կողքին՝ որպես աջակից, ինչպես նաև քաղաքային իշխանությունների թիմակից և ընկեր՝ մշտապես աջակցելով Այգու բարեկարգման որդեգրած ուղին առաջ տանելու հարցում:
Շնորհակալ եմ քաղաքային իշխանություններին՝ ցուցաբերած վստահության համար, և է՛լ ավելի շնորհակալ իմ թիմին՝ իր աշխատանքային պարտականությունները մշտապես գերակատարելու և Կենդանաբանական այգու թռիչքաձև զարգացման ուղին որդեգրելու համար»։

Общество 12:48 01/11/2019 Армения
Рубен Хачатрян подал в отставку с должности директора Ереванского зоопарка. Об этом он сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
«Развития последних дней вокруг Ереванского зоопарка, неутихающие страсти и нападения стай бродящих собак на содержащихся в зоопарке животных, не исключая также человеческий фактор, однако, не нарушая презумпцию невиновности, я принял решение о прекращении полномочий директора.
За 8 лет пребывания в должности Ереванский зоопарк зафиксировал видимый прогресс, был отремонтирован, благоустроен, построены соответствующие европейским стандартам вольеры, импортированы ранее не демонстрировавшиеся в Ереване животные, повышены стандарты предоставляемых ветеринарных услуг, зоопарк стал кандидатом в члены Европейской Ассоциации Зоопарков и Аквариумов.
Несмотря на то, что решение принято по предложению вице-мэра Еревана Тиграна Вирабяна, полон надежд, что в результате прекращения полномочий отныне завершится черед падежа животных (в том числе – нападения бродячих собак), поскольку в работе всегда преследовал цель благополучия животных и общественной безопасности».
Р. Хачатрян выразил благодарность также городским властям, в частности, отметил: «Благодарен городским властям за оказанное доверие, и ещё больше благодарен своей команде – за постоянное перевыполнение своих трудовых обязанностей и принятие пути скачкообразного развития Ереванского зоопарка».