Հասարակություն 12:35 01/11/2019 Հայաստան
Երևանի կենդանաբանական այգու շուրջ վերջին օրերի իրադարձությունները, չհանգստացող կրքերն ու թափառող շների հարձակումները այգում պահվող կենդանիների վրա հաշվի առնելով, չբացառելով դրանում առկա մարդկային գործոնը, սակյան չխախտելով նաև անմեղության կանխավարկածը, որոշում եմ կայացրել դադարեցնել Երևանի կենդանաբանական այգու տնօրենի լիազորությունները:
Պաշտոնավարմանս 8 տարիների ընթացքում Երևանի կենդանաբանական այգին գրանցել է տեսանելի առաջընթաց, վերանորոգվել, բարեկարգվել և կառուցվել են եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող ազատավանդակներ, ներմուծվել Երևանում երբևէ չցուցադրված կենդանիներ, բարձրացվել կենդանաբուժական ծառայությունների ստանդարտը, այգին դարձել է Եվրոպական կենդանաբանական այգիների և ակվարիումների միջազգային ասոցիացայի թեկնածու անդամ:
Թեպետ որոշումը կայացրել եմ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանի առաջարկով, լիահույս եմ, որ լիազորություններիս դադարեցման արդյունքում այլևս կավարտվի կենդանիների անկումների շարանը (այդ թվում՝ թափառող շների հարձակումները), քանի որ աշխատանքիս թիրախում մշտապես ունեցել եմ կենդանիների բարեկեցությունն ու հանրային անվտանգությունը:
Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ մշտապես եղել եմ, և շարունակելու եմ լինել Երևանի կենդանաբանական այգու կողքին՝ որպես աջակից, ինչպես նաև քաղաքային իշխանությունների թիմակից և ընկեր՝ մշտապես աջակցելով Այգու բարեկարգման որդեգրած ուղին առաջ տանելու հարցում:
Շնորհակալ եմ քաղաքային իշխանություններին՝ ցուցաբերած վստահության համար, և է՛լ ավելի շնորհակալ իմ թիմին՝ իր աշխատանքային պարտականությունները մշտապես գերակատարելու և Կենդանաբանական այգու թռիչքաձև զարգացման ուղին որդեգրելու համար»։

Society 14:31 01/11/2019 Armenia
The move comes after the dog attacks in the zoo, as a result of which three kangaroos and mouflons were mauled to death.
“Given the latest developments around the Yerevan Zoo, the heightened passions and the stray dog attacks on the animals kept at the zoo, not ruling out the human factor in them but also not violating the presumption of innocence, I have decided to resign as Yerevan Zoo Director,” he said in a statement announcing his resignation.
Khachatryan stressed during his 8 years in office the zoo achieved significant progress, namely the cages of the zoo were renovated, refurbished and built in line with the European standards, the zoo imported animals never having been showed up in Yerevan before and improved zoological services.
He said he made his decision upon the recommendation of Deputy Mayor of Yerevan Tigran Virabyan, expressing hope his resignation will put an end to the animal deaths and dog attacks in the zoo.
Summing up, Ruben Khachatryan expressed gratitude to the city authorities for the trust and the zoo personnel.