Իրավունք 16:37 05/11/2019 Հայաստան
«Վերջին անգամ, երբ պարոն Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը մենք բարձրացրել էինք,  միջնորդել էինք գրավ կիրառել, դատարանը նախ արձանագրել էր, որ թաքնվելու հավանականություն չկա, այդ առումով շատ հստակ անդրադարձել է նաև դատախազների պատճառաբանություններին ու հերքել էր դրանք՝ ասելով  թաքնվելու հավանականությունը բացակայում է»,- այս ամենն այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նա մանրամասնեց. «Դատարանը նշել էր, որ կա խոչընդոտելու հավանականություն, բայց դա նվազել է։ Դրանից հետո անդրադարձել էր գրավ կիրառելու խնդրին և ասել էր, որ մեր օրենսդրությունը և Վճռաբեկ դատարանի դիրքորոշումները թույլ չեն տալիս, որպեսզի այն դեպքում, երբ որ կա խոչընդոտելու հավանականություն կիրառվի գրավ։ Դրանից հետո հոկտեմբերի 16-ին ՍԴ-ն կայացրել էր մի որոշում և գտել էր, որ օրենքի այն դրույթը, որը նման պայմաններում խոչընդոտում է գրավ կիրառել` հակասահմանադրական է։ Խնդիրը նրա մեջ էր, որ մենք դատարանին ասացինք՝  այն օրենսդրական խոչընդոտը, որի պատճառով դատարանն անցած անգամ գրավ չկիրառեց, հիմա այլևս գոյություն չունի»։
Ալումյանն ընդգծեց, որ իրենք համարում են՝ խոչընդոտելու վտանգ չի եղել ու հիմա էլ չկա, այդ պատճառով դատարանի որոշումը բողոքարկել են։
«Բայց այսօրվա դատական նիստում բոլորովին ուրիշ բանի մասին էինք ներկայացրել մեր միջնորդությունը, և իմ կարծիքով, դատավարական մեր հակառակորդներն ուղղակի ուրիշ փաստարկ չունենալով փորձում էին դատարանին համոզել, որ կա օրինակ թաքնվելու վտանգ, և այլն»,- պարզաբանեց նա։
Ինչ վերաբերում է դատարանի նկատմամբ ճնշումներին՝ պաշտպանն ասաց, որ դրանք աննախադեպ բնույթի են. «Ես կասկածում եմ, որ աշխարհում էլ չեն եղել նման բաներ»։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավով ազատելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի նոյեմբերի 7-ին։

Право 17:37 05/11/2019 Армения
Айк Алумян: Законодательного препятствия, из-за которого суд в прошлый раз не применил залога, больше нет
«Когда мы в последний раз поднимали вопрос о мере пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну, применении залога, суд, во-первых, констатировал отсутствие вероятности сокрытия», – сказал в беседе с журналистами сегодня после заседания суда адвокат Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
«В этом плане очень четко коснулся также доводов прокуроров, опровергнув их, отметив: вероятность сокрытия отсутствует», – сказал Аоумян.
«Суд отметил, что существует вероятность препятствования, но она уменьшилась. После этого обратился к вопросу применения залога и указал, что наше законодательство и позиция Кассационного суда не позволяют применения залога при наличии вероятности препятствования.
После этого, 16 октября, КС принял решение, которым счел антиконституционным положение закона, которое в таких условиях препятствует применению залога. Мы сегодня представили суду, что законодательного препятствия, из-за которого суд в прошлый раз не применил залога, теперь больше нет», – пояснил Алумян.
Что касается давления на суд, адвокат указал на беспрецедентный характер давления. «Я даже сомневаюсь, что в мире было что-то подобное», – добавил он.
Суд общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита) под председательством судьи Анны Данибекян завершил рассмотрение ходатайства адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна о применении залога. Решение суда будет оглашено 7 ноября, в 12:00.