Հասարակություն 15:19 08/11/2019 Հայաստան
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումը հայտարարություն է տարածել, որտեղ աջակցությունն է հայտնում ԿԳՄՍ նախարարի հրաժարականը պահանջող ուսանողներին։
«ԵՊՀ ուսանողները, ՀՅԴ երիտասարդական միության հետ համատեղ, բողոքի անժամկետ ակցիաներ են սկսել կառավարության շենքի դիմաց: Դժգոհության առիթը ԿԳՄՍ նախարարության հեղինակած օրինագիծն է, համաձայն որի՝ «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաները ոչ պարտադիր են լինելու բուհերի համար:
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումը բազմիցս նշել է, որ իշխանությունը զավթած սորոսականներն առաջ են տանում ապազգային և պետականաքանդ օրակարգ` հետևողականորեն պայքարելով «հայ» արմատը կրող ցանկացած երևույթի դեմ:
Մեր անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում բոլոր ՀԱՅ ուսանողներին, ՀԱՅ երիտասարդներին և առհասարակ` բոլոր այն առողջ ուժերին, որոնք սորոսական «ուսանողական շարժման» նման փողերի դիմաց կեղծ օրակարգով ցույցեր չեն անում, չեն կեղծում իրենց, չեն վաճառում իրենց հայրենիքն ու ազգային ինքնությունը: Այս երիտասարդներն ազգային արժեքների և ազգապահպանման իրական ջատագովներ են:
«ՎԵՏՕ»-ն ուշադրությամբ հետևում է այս գործընթացներին, և այդ կապակցությամբ երկուշաբթի օրը խորհրդի նիստում կքննարկի բողոքի անժամկետ ակցիաներին պաշտոնապես միանալու, ՀԱՅ ուսանողների հետ ուժերի համատեղմամբ պետականությունը քայքայողների դեմ պայքարի մեծ ալիքին մասնակցություն ունենալու հարցը և համապատասխան հայտարարություն կտարածի»:

Общество 16:38 08/11/2019 Армения
Общественно-политическое движение «ВЕТО» распространило заявление, выразив поддержку требующим отставки министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Артюняна студентам.
«Студенты ЕГУ, совместно с Молодежным союзом АРФД, начали бессрочную акцию протеста у здания правительства. Причина недовольства – представленный министерством образования, науки, культуры и спорта Армении законопроект, согласно которому предметы "Армянский язык", "Армянская литература" и "История Армении" будут необязательными для преподавания в вузах.
Общественно-политическое движение "ВЕТО" многократно отмечало, что захватившие власть соросовцы продвигают антинациональную и разрушающую государственность повестку – последовательно борясь с любимым явлением с корнем "арм".
Мы выражаем нашу безоговорочную поддержку всем армянским студентам, армянской молодежи и вообще всем здоровым силам, которые, подобно соросовскому "студенческому движению" в обмен на деньги не проводят демонстраций с фиктивной повесткой, не фальсифицируют себя, не продают свою родину и национальную идентичность. Эти молодые люди являются реальными апологетами национальных ценностей и сохранения национального.
"ВЕТО" внимательно следит за этими процессами и на заседании совета в понедельник обсудит вопрос об официальном присоединении к бессрочной акции протеста, участия при консолидации усилий с армянскими студентами в большой волне борьбы против разрушающих государственность», – говорится в заявлении.