Քաղաքական 13:54 09/11/2019 Հայաստան
Գալագեր․ Հայաստանում կաթոլիկ եկեղեցու ներկայությունը միտված է նպաստելու Հայաստանի հասարակության բարեկեցությանը
«Ուրախ եմ փոխանցել Նորին Սրբություն պապ Ֆրանցիսկոսի ողջույնները Հայաստանի իշխանություններին, ինչպես նաև նրա հավաստիքն ու աղոթքը՝ հայ ժողովրդի հետագա զարգացմանը, խաղաղությանն ու ներդաշնակությանը»,-այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամուլի հայտարարության ժամանակ ասաց Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերը, որը նոյեմբերի 9-10-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է։
Արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերը նշեց, որ այս այցը նպատակ ունի արտահայտել բարեկամությունը, որը բնորոշում է երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև։
Արքեպիսկոպոսը նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ․-ին, սակայն դրանք ավելի երկար պատմություն ունեն, հատկապես այն պատճառով, որ Հայաստանն առաջին քրիստոնեա երկիրն է աշխարհում։
Արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերը հիշեցրեց հայ-վատիկանյան հարբերությունների կարևոր իրադարձությունները՝  Սուրբ Հովհաննես Պողոսի կողմից Աշոցքի շրջանին որպես նվիրատվություն տրված Տիրամայր Նարեկ հիվանդանոցը, որը մինչ օրս գործում է, 2001թ․-ին Հովհաննես Պողոս պապի այցը Հայաստան՝ քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ, 2015թ․-ին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից Սուրբ պատարագի մատուցումը Վատիկանի Սուրբ Պողոս տաճարում, 2016թ․-ին Ֆրանցիսկոս պապի այցը Հայաստան, ինչպես նաև Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից այցերը Սուրբ Աթոռ։
«Միաժամանակ, ուզում եմ ընդգծել, որ մեր հարաբերությունները շատ ավելի լայն են ու ընդգրկուն, որը ներառում  է բարեգործություն, սոցիալական աջակցություն, մշակութային ծրագրեր, երկկողմ խորհրդակցություններ, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանային հարցերին ու միջազգային հարաբերություններին, քրիստոնեական արժեքների առաջմղմանը»,-ասաց արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերը։
Արքեպիսկոպոսը նշեց, որ Հայաստանում կաթոլիկ եկեղեցու, կաթոլիկ համայնքի ներկայությունը նույնպես միտված է նպաստելու Հայաստանի  հասարակության բարեկեցությանը։
«Աստծո օրհնությունն եմ խնդրում հայ ժողովրդի համար, որը մեծ տառապանքներ է կրել ու աղոթում եմ  քրիստոնեաների բարեկեցության համար»,-ասաց արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերը։
Նշենք, որ այցի շրջանակներում Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղարը հանդիպել է նախագահ Արմեն Սարգսյանին, վարչապետ  Նիկոլ Փաշինյանին։
Հանդիպում կլինի նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: Արք. Պոլ Ռիչարդ Գալագերն այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Politics 17:13 09/11/2019 Armenia
The presence of Catholic church to contribute to prosperity of the Armenian public - Archbishop Paul Gallagher
“My visit to Armenia is aimed at reassuring our friendship which characterizes the relations between Armenia and Vatican,” Secretary for Relations with States within the Holy See's Secretariat of State Archbishop Paul Gallagher stated on Saturday at a press briefing with Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan.
Archbishop Paul Gallagher reminded that bilateral relations between the Holy See and Armenia were formally established in 1992 yet they had a centuries-long history considering Armenia was the first nation that adopted Christianity as a state religion.
Paul Gallagher spoke of the milestones in Armenia-Vatican relations, including Pope John Paul II trip to Armenia back in 2001 on the occasion of the 1700th anniversary of the adoption of Christianity, Francis Pope’s Divine Liturgy at St. Peter's Basilica in memory of the Centennial of the Armenian Genocide and the 2016 apostolic journey of Pope Francis to Armenia in 2016.
“I want to stress that our relations are more and comprehensive, covering benevolence, social support, cultural programs, bilateral consultations on a variety of regional and international topics and advancement of Christian values,” Paul Gallagher said.
In the words of Senior Vatican official, the presence of the Catholic church and community in Armenia is aimed at contribution to the prosperity of Armenian public.
To remind, in the scope of the visit, Archbishop Paul Richard Gallagher held meetings with Armenian president Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan and the Catholicos of All Armenians Karekin II.