Քաղաքական 09:53 12/11/2019 Տարածաշրջան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսին։
Կառավարությունից հայտնում են, որ նոյեմբերի 11-ի երեկոյան վարչապետ Փաշինյանը ժամանել է Ելիսեյան պալատ, որտեղ մասնակցել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից ի պատիվ Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրվող պաշտոնական ընդունելությանը։
Ելիսեյան պալատում ՀՀ վարչապետին դիմավորել է Էմանուել Մակրոնը:
Պաշտոնական ընդունելությանը մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ ՈՒրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության նախագահ Ֆելիքս Թշիսեկեդին, Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության փոխնախագահ Վանգ Քիշանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն և այլք։
Նոյեմբերի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի բացմանը և միջոցառման շրջանակում նախատեսվող թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում հանդես կգա ելույթով։ Նախատեսվում է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Փարիզի խաղաղության համաժողովի գրադարանին խորհրդանշական նվերի հանձնում։
Փարիզ այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ և հանդիպում կունենա ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Ըստ աղբյուրի, նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան, և նրանց մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին։ Կոնֆերանսի թեմատիկ քննարկման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ ՀՀ վարչապետը նաև հանդիպում կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի հետ և հարցազրույց կտա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի ծառայությանը։
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը և նրա տիկինը հանդիպում կունենան Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների հետ։ Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընդունելություն, որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը։

Politics 10:41 12/11/2019 Armenia
Accompanied by his spouse Anna Hakobyan, Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia has arrived in France on a working visit to attend the Second Paris Peace Conference and the 40th UNESCO General Conference.
Late on November 11, Pashinyan arrived in the Champs Elysees, where he attended an official reception hosted on behalf of French President Emmanuel Macron in honor of the heads of state and government participating in the Second Paris Peace Forum. The Armenian PM was met by Emmanuel Macron at the Champs-Élysées, his office reported.
The official reception was attended by UN Secretary General António Guterres, European Commission President Ursula von der Leyen, President of the Democratic Republic of Congo Félix Tshisekedi, PRC Vice President Wang Qishan, Secretary General of the International Organization of La Francophonie (OIF) Louise Mushikiwabo, UNESCO Director-General Audrey Azoulay and others.
On Tuesday, November 12, the Armenian premier will attend the opening of the Second Paris Peace Forum and a thematic discussion, at which he will deliver a speech. Prime Minister Pashinyan will present a symbolic gift to the library of the Paris Peace Forum.
As part of his visit to Paris, Pashinyan will visit the Office of the  International Organization of La Francophonie to meet with OIF Secretary General Louise Mushikiwabo. The prime minister and his spouse are scheduled to call at UNESCO Headquarters to take part in the proceedings of the 40th UNESCO General Conference. Pashinyan will deliver a speech during a panel discussion. The premier will next meet with Audrey Azoulay and will give an interview to UNESCO Press Office.
During the visit, the PM and his spouse will meet with the heads of local Armenian community’s spiritual and secular organizations. An official reception will be held in honor of Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan, at which the prime minister will deliver a speech.