Հասարակություն 15:44 13/11/2019 Հայաստան
«Այս տարվա երկրորդ և երրորդ եռամսյակների ընթացքում Հայաստանում ծնված երեխաների թիվը գերազանցել է անցած տարվա նույն ժամանահակահատվածում արձանագրված ցուցանիշը:
Եթե անցած տարվա այդ ժամանակահատվածում ծնվել էր 18 հազար 258 երեխա, ապա այս տարվա երկրորդ և երրորդ եռամսյանկների ընթացքում ծնված երեխանիրի թիվը կազմել է կազմել է 18 հազար 493, կամ 235-ով ավելի:
Ծնունդների թվի աճը մեծ չէ անշուշտ, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ անցած առնվազն 5 տարիներին այդ ցուցանիշը մեղմ ասած գահվիժում էր, ինչը ակնհայտ է դառնում բերված գծապտկերի ուսումնասիրությունից:
Այսպիսով կարող ենք արձանագրել, որ հեղափոխությունից հետո հայկական ընտանիքներում ապագայի նկատմամբ դրական սպասումները մեծացել են և համապատասխան ժամանակ էր անհրաժեշտ որպեսզի այդ սպասումները ակներև դառնային լույս աշխարհ եկած երեխաների թվի աճի տեսքով:
Սրան ավելացնենք, որ հեղափոխությունից հետո շարունակում է արձանագրվել ամուսնութնունների թվի աճ, ամուսնալուծությունների թվի նվազում»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Общество 17:49 13/11/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщает, что, по сравнению с минувшим годом, число новорожденных выросло.
«Во втором и третьем кварталах этого года в Армении число появившихся на свет малышей превысило показатели, зарегистрированные за аналогичный период прошлого года
Если за этот период прошлого года родились 18 тысяч 258 детей, то во втором и третьем кварталах этого года число новорожденных составило 18 тысяч 493, то есть на 235 больше.
Рост, конечно, небольшой, однако нужно учитывать, что, по меньшей мере, в предыдущие пять лет этот показатель, мягко говоря, стремительно падал, что становится очевидным при изучении приведенного рисунка.
Таким образом, можем констатировать, что после революции в армянских семьях увеличились положительные ожидания от будущего и понадобилось соответствующее время, чтобы эти ожидания стали очевидны в виде роста числа появившихся на свет детей.
Добавим, что после революции продолжает фиксироваться рост числа браков и снижение количества разводов», – написал премьер.