Հասարակություն 11:58 14/11/2019 Հայաստան
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող ու դասադուլ անող ուսանողներն այսօր հավաքվել են կառավարության շենքի առջև:
«Ես չեմ հավատում, որ Արայիկ Հարությունյանի գնալով ինչ-որ մի բան փոխվի: Ես պարզ գիտեմ իմ ոլորտը: Գնաց Մակունցը, եկավ Նազենի Ղարիբյանը: Ի՞նչ փոխվեց: Ինչ էլ փոխվեց, փոխվեց դեպի վատ: Հիմա պաշտոնը ստանձնել է Արա Խզմալյանը: Ինչո՞վ է նա զբաղվելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ  Վիգեն Ստեփանյանը:
Նա նշեց, որ ամեն օր է թերությունների մասին լսում:
«Մետրոյի առաջ իբր թե «ներկայացում» են խաղում, դրա համար լուրջ  գումար է տրամադրվում: Թերևս այդ գումարով երկու ներկայացում կարելի է բեմադրել, ասենք՝  մանկական որևէ թատրոնում: Հետո ֆիլմ են ուզում նկարել սեռափոխված կնոջ, տղամարդու, չգիտեմ՝ ինչ ասեմ, մասին: Չգիտեի ծիծաղել, թե ոչ, երբ որ ասվեց, որ ֆինանսավորվել է միայն նրա չեմպիոն լինելու հատվածը: Այսինքն՝  առանձին-առանձին ենք նայելո՞ւ: Համասեռամոլները գնալու են առանձին դահլիճում նայեն, ինչ իրենց է հետաքրքրում, սպորտի սիրահարներն այն մասը, որ իրե՞նց է հետաքրքրում:  Այնքան անտեղյակ մարդու կարծիք է, որ չգիտես՝ ինչպես վերաբերվես՝ ծիծաղես,  տխրես: Չգիտեմ»,- նշեց արվեստագետը:
Հարցին՝ նշում եք, թե անձերի փոփուխությունը դժվար փոփոխության բերի, ինչպե՞ս եք տեսնում լուծումը, Վ. Ստեփանյանը պատասխանեց. «Եթե  դա  լինի միայն մեկ մարդու ցանկությամբ, գա միայն կատարողը, ոչ թե նախաձեռնողը, այդպես էլ կլինի: Եթե մարդն ասում է՝ ինչ ուզում եք ասեք, նա է լինելու՝ նշանակում է… այդքան էլ չեմ հարգում ժողովրդի կարծիքը, նույն ուսանողների»:
Վիգեն Ստեփանյանի կարծիքով, ժողովուրդն այժմ հիասթափված է այս իշխանությունից, եթե արտահերթ ընտրություններ լինեն, եթե առաջ 40 տոկոս էին հավաքում,  հազիվ 25-30 տոկոս լինի:
«Ինձ թվում է՝ մարդիկ արդեն չեն հավատում:  Այն, ինչ ասվում է հիմա, և այն, ինչ ասվում էր այն ժամանակ, շատ տարբեր են, շատ: Չի կարող միշտ լինել այնպես, ինչպես ուզում է այսօր վարաչպետը: Չի կարող, որովհետև  մենք բոլորս մարդ ենք, անձ ենք, ունենք  մեր մտածելակերպը և ի վերջո նպատակը մեկն է՝ մեր երկրի բարգավաճումը, բարձրացումը, կյանքի բարելավումը: Իսկ եթե սկսենք սևի ու սպիտակների բաժանել, այդքան պառակտում դնել բնակչության մեջ, վերջը շատ վատ է լինելու, իրոք, վատ: Հայաստանը մենք ենք բոլորս, փոխանակ թև-թիկունք տանք իրար, իրար հայհոյում ենք: Սա ամենասարսափելին է: Հարցն Արայիկ Հարությունյանը չէ»,- ասաց Վիգեն Ստեփանյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ  Հայ բանասիրության և Հայոց պատմության ֆակուլտների ուսանողներն արդեն մի քանի օր դասադուլ են անում, իսկ ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչները՝  նստացույց: Նրանք պահանջում են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը, նաև դեմ են ԿԳՄՍ նախարարության կողմից  մշակված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր նախագծին, որի համաձայն, բուհերում «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաների դասավանդումը պարտադիր չի լինելու, ինչպես նաև կրթության, մշակույթի ոլորտում  վարել ազգային քաղաքականություն:

Общество 17:13 14/11/2019 Армения
Требующие отставки министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Арутюняна и проводящие забастовки занятий студенты сегодня собрались у здания правительства РА.
«Не верю, чтобы после отставки Араика Арутюняна что-либо изменится. Я прекрасно знаком со своей сферой. Ушла Макунц (бывший министр культуры РА Лилит Макунц – Прим.ред.), на её место пришла Назени Гарибян. Разве что-то изменилось? А что изменилось, изменилось в худшую сторону. Сейчас в должность вступил Ара Хзмалян. Чем он будет заниматься?» – в беседе с журналистами заявил актер, постановщик, заслуженный деятель искусств РА Виген Степанян.
Он отметил, что каждодневно слышит об упущениях, проблемах.
«У станции метро якобы продемонстрировали “перфоманс”, для которого выделяют средства. Вместо этого можно было поставить 2 спектакля, скажем, в каком-либо детском театре», – отметил Виген Степанян.
Обратившись к фильму «Мел», рассказывающем о тяжелоатлете-трансгендере Меле (Мелине) Далузян, он отметил, когда услышал о том, что была профинансирована лишь та часть, которая рассказывает о чемпионстве, то он не знал смеяться или плакать.
«Я не знал даже, смеяться или нет, когда заявили, что финансируется только та часть, которая рассказывает о чемпионстве. Иными словами, мы будем смотреть фильм по отдельным частям? Трансгендеры пойдут смотреть в отдельном зале то, что интересует их, а любители спорта пойдут смотреть то, что интересно им. Это мнение настолько несведущего человека, что даже не знаешь, смеяться или плакать. Не знаю», – добавил он.
По словам В. Степаняна, народ сейчас разочарован действующими властями, если будут назначены внеочередные выборы, то им с трудом удастся получить около 25-30% голосов.
«Мне кажется, что люди уже не верят. Сделанные в прошлом заявления отличаются от тех, которые делаются на сегодняшний день. Не может всегда быть так, как этого хочет премьер-министр. Не может быть, поскольку все мы люди, личности, у нас своё мировоззрение и, в конце концов, цель одна – процветание нашей страны. Армения – это мы все, но вместо того, чтобы оказывать поддержку, мы ругаем друг друга. Это самое ужасное. И вопрос вовсе не в личности Араика Арутюняна».