Քաղաքական 12:17 15/11/2019 Հայաստան
Սաֆրաստյան․ Հերթական անգամ գործարք տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև, որից տուժում է հայ ժողովուրդը
Սենատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ճակատագիրը որոշվեց Թուրքիայի ու ԱՄՆ-ի միջև անդրկուլիսյան բանակցությունների արդյունքում, որի գագաթնակետը եղավ Սպիտակ տանը Թրամփ-Էրդողան հանդիպումը, որին ներկա էր նաև ԱՄՆ սենատոր Լինդսի Գրահամը, որն էլ հենց այս հանդիպումից հետո գնացել ու վետո է կիրառել բանաձևի նկատմամբ։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսին ասաց   ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Լինդսի Գրահամը հայտնի է որպես նախագահ Թրամփի մտերիմ սենատոր։ Հերթական անգամ գործարք տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև, որն էլ խոչընդոտեց պատմական արդարության ու բարոյականության վրա հիմնված բանաձևի հետագա ընթացքը։ Այս գործարքից տուժում է հայ ժողովուրդը, մեր ազգային խնդիրները և այն ազգային փոքրամասնությունները, որոնք առնչվում են Թուրքիայի հետ»,-ասաց Սաֆրաստյանը։
Գործարքը, ըստ բանախոսի, առաջին հերթին վերաբերում է ներկայումս թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում ամենաթեժ խնդրին՝ ռուսական հակաօդային համակարգերի գնմանն ու տեղակայմանը Թուրքիայի կողմից, որը կողմերը որոշել են մի կողմ դնել, որ իրենց ներկայացուցիչները լուծում գտնեն։
Սաֆրաստյանը նշում է, որ պետք է ջանքեր գործադրել, որ սենատոր Լինդսի Գրահամը գոնե հետ վերցնի իր վետոն և եթե դեմ է՝ ուղղակի դեմ քվեարկի, քանի որ եթե վետո է կիրառվում, ապա հարցը չի կարող մտնել օրակարգ։
Հանդիպումից հետո Էրդողանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը սկզբունքորեն համաձայն են Թուրքիային վաճառել Պատրիոտ համակարգերը, ինչը նշանակում է, որ որոշակի փոփոխություն է եղել ամերիկյան կողմի մոտեցումներում։ Երկրորդ հարցը, ըստ Սաֆրաստյանի, կապված է քրդերի ու այն էլ՝ նավթի գործոնի հետ։
«Ամերիկացիները շարունակելու են իրենց ձեռքում պահել նավթի հանքերը, որոնք գտնվում են Սիրիայի տարածքում՝ հիմնականում Եփրատից դեպի արևելք, որոնք բնակեցված են քրդերով։ Ըստ մոտավոր հաշվարկների ամսական ԱՄՆ-ը 30մլն դոլարի օգուտ են ստանում, որի շահույթը, ինչպես ամերիկացիներն են հայտարարում, գնում է քրդերին օգնելուն։ Նավթը դուրս է բերվում ու վաճառվում, ենթադրաբար, Թուրքիայի տարածքով։ Այստեղ նավթի խնդիրն է, բայց կա նաև քրդական խնդիրը․ թուրքերն ու ամերիկացիները, հավանական է, եկել են այն համաձայնության, որ պետք է քրդերին հեռացնել թուրք-սիրիական սահմանից և կենտրոնացնել այն տարածքներում, որտեղ գտնվում են հանքերը, ինչին կողմ են ամերիկացիները, քանի որ հետագայում, երբ սկսվի Սիրիայում իրական կարգավորման գործընթացը, այստեղ քրդերի հիման վրա հենվելով, ստեղծել ինչ-որ կվազի ինքնավար անկախ միավոր ու կգտնվի ամերիկացիների հսկողության տակ»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը, հավելելով, որ սրանք են այն խնդիրները, որ եղել է բանակցությունների սեղանին ու համաձայնության են եկել։
Թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում այս նոր սերտացման փուլը, ըստ բանախոսի, ստանում է նաև ՆԱՏՕ-ի հավանությունը։

Politics 14:48 15/11/2019 Armenia
The fate of the resolution recognizing the Armenian Genocide in the Ottoman Empire was determined during the behind-the-scenes talks between the United States and Turkey, culminating in a Trump-Erdogan meeting in Washington in attendance of Senator Senator Lindsey Graham who blocked the genocide bill hours after the meeting, turkologist Ruben Safrastyan told a news conference on Friday.
Safrastyan, who also heads the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences, stressed Graham is known as one of the staunchest allies of Trump.
“Once again, a deal was struck between the United States and Turkey, which undermined the furtherance of a resolution anchored on historical justice and morality. The Armenian people, our national problems and those national minorities which are related to Turkey are affected by this deal,” Safrastyan said.
The expert stressed the need to make efforts to have Senator Lindsey Graham at least revote his veto, since the genocide bill cannot be brought to a vote if blocked.
According to Safrastyan, the deal primarily concerns the hottest issue in Turkish-American relations today – the purchase and deployment of Russian anti-aircraft defense systems by Turkey, which the parties have decided to put aside for their representatives to come to an agreement.
He says after the meeting, Erdogan stated that the US had agreed in principle to sell Patriot missile defense system to Ankara, which means that there has been some change in America’s approach on the matter. The second issue covered by the deal, according to Safrastyan, is related to the Kurds and the oil fields.
“The United States will continue to hold control over the oil fields in Syria, mainly to the east of the Euphrates, which are populated by Kurds. The US is estimated to receive $30 million a month in profits, the revenues from which, as Americans claim, are directed to helping Kurds. Oil is extracted and sold, presumably via Turkey. Here is the oil problem, but there is also the Kurdish problem; Turks and Americans are likely to have agreed that the Kurds should be removed from the Turkish-Syrian border and concentrated in the areas where the fields are located to pave way for the establishment of some kind of quasi-autonomous unit under the US control when the real Syria settlement process begins,” said Ruben Safrastyan, adding that these are the issues that have been discussed and agreed on during the Trump-Erdogan talks.
According to the speaker, this new phase in Turkish-American relations also receives NATO’s approval.