Քաղաքական 15:31 18/11/2019 Հայաստան
«Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածու լինելուն մեծ պատասխանատվությամբ եմ վերաբերվում, քանի որ քաջ գիտակցում եմ, թե ինչպիսի խնդիրներ կան ծառացած այս ոլորտում»,- այս մասին այսօր Ազգային ժողովում նշեց  Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում  «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կողմից առաջադրված Նարեկ Համբարձումյանը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում քննարկվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրության հարցը:
Նարեկ Համբարձումյանի կարծիքով՝ ներկա պայմաններում Հայաստանի որդեգրած հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը պետք է ընդգրկի ոչ միայն անձեր և կառույցներ, այլ պետք է կրի համակարգային բնույթ, և բացառի կոռուպցիայի ցանկացած դրսևորում:
«Այս գործընթացում կարևորում եմ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու ներգրավվածությունը պետական մարմինների՝ մասնավորապես Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությունում»,-  ընդգծեց Նարեկ Համբարձումյանը:
Նրա խոսքով՝ որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ կոռուպցիան մեր երկրի զարգացմանը խոչընդոտող մեծագույն չարիք է և դրա դեմ պայքարի գործում, ըստ նրա, անհրաժեշտ է համախմբել բոլորի ջանքերը։ «Ես ինքս պատրաստ եմ իմ գիտելիքները ծառայեցնել պատասխանատու այս գործին»,- ասաց ԲՀԿ-ի թեկնածուն։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության կողմից առաջադրված  Հայկուհի Հարությունյանն էլ նշեց, որ  հանձնաժողովին իր անդամակցությունը բնորոշում է որպես քաղաքացիական պատասխանատվություն՝ իր և Հայաստանի քաղաքացիների առջև:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի գործունեությունը նաև քաղաքական պատասխանատվություն է Հայաստանի նոր իշխանության համար:
«Ես հավատում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արմատախիլ անելու օրակարգը շարունակելու է մնալ առաջնահերթություն, որի շուրջ ձևավորված քաղաքական համերաշխությունը երբևէ այլ շահի առջև չի նահանջելու և չի դառնալու խմբակային շահերին ծառայող և հարմարեցված լծակ»,- ասաց Հայկուհի Հարությանյանը՝ հավելելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման գործում պատրաստ է ներդնել  իր կարողություններն ու տարիների փորձը։
Նա նաև նշեց, որ իր  համար շատ կարևոր է և խիստ նշանակալից, որպեսզի հանրության մեջ ձևավորվի կոռուպցիայի նկատմամբ զրո հանդուրժողականություն։

Политика 16:26 18/11/2019 Армения
«С большой ответственностью отношусь к тому, что являюсь кандидатом в члены Комиссии по предотвращению коррупции, поскольку здраво осознаю существующие в данной сфере проблемы», – заявил в Национальном Собрании Армении кандидат в члены Комиссии по предотвращению коррупции от фракции «Процветающая Армения» Нарек Амбарцумян.
Напомним, что сегодня в Национальном Собрании Армении обсуждается вопрос избрания членов Комиссии по предотвращению коррупции.
По словам Н. Амбарцумяна, в нынешних условиях антикоррупционная политика Армении должна включать не только личности и структуры, но и должна носить системный характер и исключить любое проявление коррупции.
«В данном процессе подчеркиваю важность вовлеченности каждого гражданина РА в сотрудничество с государственными органами, в частности, с Комиссией по предотвращению коррупции, общественными организациями, гражданским обществом», – подчеркнул кандидат.
По его словам, ни для кого не секрет, что коррупция является величайшим злом, препятствующим развитию Армении, и в деле борьбы с этим, по его словам, необходимо объединить все усилия. «Я лично готов применить свои знания в данном деле», – отметил кандидат от «Процветающей Армении».
В свою очередь кандидат от фракции «Просвещенная Армения» Айкуи Арутюнян отметила, что она определяет своё членство в Комиссии как гражданскую ответственность перед гражданами Армении.
По её словам, деятельность комиссии является также политической ответственностью для новых властей Армении.
Кандидат подчеркнула, что приложит все свои возможности и опыт в дело предотвращения коррупции.
А. Арутюнян отметила, что для неё весьма важно и значимо, чтобы в обществе сформировалась нулевая терпимость к коррупции.