Հասարակություն 11:15 20/11/2019 Հայաստան
Կասպերսկի. Փորձագետները զգուշացնում են մեծ «ախորժակով» հասարակ մոբայլ ծրագրերի օգտագործման վնասի մասին
Տեղեկատվական անվտանգության հետազոտողները Google Play-ում հայտնաբերել են պարզագույն գործառույթներով մի շարք հաշվիչներ, QR-ծածկագրերի սքաներներ, լուսանկարների մշակման և այլ ծրագրեր, որոնք մշակողներն առաջարկել են ակնհայտ բարձրացված՝ ամսեկան մինչև 200 € գնով բաժանորդագրությամբ։ Ինչպես նշում են «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները, ընդհանուր առմամբ, այդ, այսպես կոչված,  fleeceware հավելվածները (անգլերեն fleece՝ կողոպտել), ներբեռնել են տասնյակ միլիոնավոր օգտատերեր, այդ թվում՝ Հայաստանից։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն ից նշում են, որ օգտատերերին խոստացել են երեք օր փորձարկելու ժամանակ։ Համոզվելով, որ որևէ յուրահատուկ բան բաժանորդագրությունը չի տալիս՝ շատերը դրանք հեռացրել են։ Սակայն, չնայած դրան, օգտատերերի հաշիվներից  փող են դուրս գրել կանոնավոր կերպով։ Դա տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ զոհերը հավելվածներին տրամադրել են վճարային տվյալնեը հավելվածների առաջին գործարկման ժամանակ, այլապես դրանք հրաժարվել են աշխատել։ Արդյունքում՝ «ագահ» ծրագրերն ստեղծողները հնարավորություն են ստացել միջոցներ դուրս գրել առանց օգտատիրոջ համաձայնության։ Սակայն սարքից հավելվածի հեռացումը չի նշանակում հրաժարում բաժանորդագրությունից։ Դա տրամաբանական է, քանի որ այդպես օգտատերը չի կորցնում նվագացանկերը (playlist) հոսքային հեռարձակման (streaming) ծրագրում, եթե սխալմամբ հեռացնի այն, սարքը բերի գործարանային կարգավորումների կամ որոշի հավելվածն օգտագործել նոր  հեռախոսում։ Սակայն շատերն այդ նրբության մասին պարզապես չգիտեն։ Եվ նույնիսկ նրանք, ովքեր գիտեն բաժանորդագրությունները չեղարկելու անհրաժեշտության մասին, երբեմն մոռանում են դա անել, ինչը և օգտագործում են  fleeceware ստեղծողները։
Ըստ էության, նման հավելվածները համապատասխանում են Google Play խանութի պահանջներին։ Դրանք կատարում են հայտարարված գործառույթները, ավելորդ թույլտվություններ չեն պահանջում, վնասաբեր կոդ չեն պարունակում։ Ինչ վերաբերում է բաժանորդագրության գնին, ապա այն սահմանափակող մանրամասն կանոններ Google Play-ում այս պահին չկան։ Օգատատերերն իրենք են պատասխանատվություն կրում, եթե չեն պարզում, թե ինչպես են աշխատում վճարովի բաժանորդագրությունները։
Fleeceware-ի մշակողները ուշադրությունից բաց չեն թողել նաև iOS-ը։ Օրինակ՝ 2017-ին App Store-ից հեռացրել են Mobile Protection: Clean & Security VPN հավելվածը։ Այն ներբեռնել է 50 հազար օգտատեր, և առնվազն 200 մարդ որոշել է փորձարկել VPN-ը բաժանորդագրությամբ՝ ընդունելով անվճար երեք օր գործածելու խայծը։ Նրանցից յուրաքանչյուրի վրա հետաքրքրասիրությունը նստել է ամսական $400։  Ծրագրի մյուս գործառույթները հասանելի էին առանց բաժանորդագրության, սակայն դրանք առանձնակի իմաստ չունեին։ Օրինակ, հավելվածը մաքրում էր հեռախոսը, բայց ոչ թե ժամանակավոր ֆայլերից (նիշք) և չօգտագործվող ծրագրերից, այլ... կրկնվող կոնտակտներից։
Եվս մեկ օրինակ է iOS-ի համար QR-ծածկագրերի սքաները։ Գործարկման ժամանակ հավելվածը պահանջում էր նշել վճարային տեղեկատվությունն անվճար փորձնական շրջանով բաժանորդագրվելու համար, իսկ երեք օր հետո սկսում էր շաբաթական $3,99 դուրս գրել։
Մի քանի միջադեպերից հետո Apple-ում սկսեցին ավելի խիստ վերաբերվել հավելվածներին, որոնք ոչ բավարար պարզ էին նկարագրում բաժանորդագրության պայմանները։ Իսկ iOS 13-ում հայտնվեցին ակտիվ բաժանորդագրությամբ ծրագրերի հեռացման փորձերին առնչվող զգուշացումներ։
Fleeceware-հավելվածներ մշակողների հնարքից չտուժելու համար փորձագետները մոբայլ սարքերի  օգտատերերին խորհուրդ են տալիս չներբեռնել հավելվածներ, որոնք առաջարկում են պարզագույն գործառույթներ շատ թանկ գնով կամ բաժանորդագրությամբ։ Մինչ ծրագիրը տեղադրելն անհրաժեշտ է որոնել դրա և այն մշակողի վերաբերյալ արձագանքներ։ Մեծ հավանականությամբ համացանցում կարելի է գտնել տեղեկատվություն խաբեության մասին։
Եթե օգտատերն անվճար փորձնական շրջան է բաժանորդագրվել և չի նախատեսում հավելվածի համար վճարել հետագայում, հարկ է, որ նա անպայման չեղարկի բաժանորդագրությունը։ Դա կարելի է անել Google Play-ի օգտահաշվի բաժանորդագրությունների կառավարման բաժնում՝  Android-ի օգտագործման դեպքում, կամ iTunes-ում՝ iPhone կամ iPad օգտագործելու դեպքում։

Общество 11:27 20/11/2019 Армения
Эксперты по информационной безопасности остерегают от использования простых мобильных программ с большим «аппетитом»
Исследователи информационной безопасности обнаружили в Google Play набор калькуляторов, сканеров QR-кодов, обработчиков фотографий и других программ с простейшими функциями, которые разработчики предлагали по подписке по явно завышенной цене — до 200 € в месяц. Как отмечают эксперты «Лаборатории Касперского», в общей сложности эти так называемые fleeceware (от английского fleece – обирать) скачали десятки миллионов пользователей, в том числе, из Армении. Об этом сообщает пресс-служба представительства компании «Лаборатория Касперского» в Армении.
Пользователям обещали три дня пробного периода. Убедившись, что ничего особенного подписка на такие приложения не дает, многие их удалили. Но несмотря на это, с пользователей списывали деньги на регулярной основе. Это произошло потому, что жертвы предоставили приложениям платежные реквизиты при первом запуске, иначе те отказывались работать. В результате создатели «жадных» программ получили возможность списывать средства без согласия пользователя. Но удаление приложения с устройства не означает отказ от подписки.
В этом есть смысл: так пользователь не потеряет, например, свои плейлисты в стриминговой программе, если удалит ее по ошибке, вернет устройство к заводскому состоянию или решит воспользоваться приложением на новом телефоне. Однако многие про этот нюанс просто не знают. И даже те, кто в курсе, что подписки нужно отменять, иногда забывают это сделать, чем и пользуются создатели fleeceware.
Формально такие приложения соответствуют требованиям магазина Google Play. Заявленные функции они выполняют, лишних разрешений не запрашивают, не содержат вредоносного кода. Что касается цены за подписку, то детальных правил, которые бы ее ограничивали, в Google Play в данный момент нет. Пользователи сами несут ответственность, если не разобрались в том, как работают платные подписки.
Разработчики fleeceware не обошли вниманием и iOS. Например, в 2017 году из App Store удалили приложение Mobile Protection: Clean & Security VPN. Его загрузили 50 тысяч пользователей, и по меньшей мере 200 человек решили попробовать VPN по подписке, купившись на бесплатные три дня. Любопытство обошлось каждому из них в $400 в месяц.
Остальные функции программы были доступны без подписки, однако особого смысла в них не было. Например, приложение очищало телефон — но не от временных файлов и неиспользуемых программ, а… от дублирующихся контактов.
Еще один пример — сканер QR-кодов для iOS. При запуске приложение требовало указать платежную информацию для подписки на бесплатный пробный период, а через три дня начинало списывать по $3,99 в неделю.
После нескольких таких эпизодов в Apple стали строже относиться к приложениям, недостаточно внятно описывающим условия подписки. А в iOS 13 появились предупреждения при попытке удалить программу с активной подпиской.
Чтобы не попасться на уловку разработчиков fleeceware-приложений, эксперты советуют пользователям мобильных устройств не скачивать приложения, предлагающие примитивные функции втридорога или по подписке. Прежде чем установить программу, необходимо поискать отзывы о ней и ее разработчике. С большой вероятностью в Сети можно найти информацию об обмане. Если пользователь подписался на бесплатный пробный период и не планирует оплачивать приложение в дальнейшем, следует обязательно отменить подписку. Сделать это можно в разделе управления подписками аккаунта на Google Play при использовании Android, или в iTunes при использовании iPhone или iPad.