Քաղաքական 15:38 27/11/2019 Հայաստան
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, ամեն դեպքում, պրոպագանդայի վարպետ է կամ շատ է ուզում այդպիսին երևալ։ Քարոզչության մեջ օգտագործում է գրեթե բոլոր թույատրելի ու անթուլատրելի հնարքները, կեղծում է պատմությունը, աղավաղում ու նենգափոխում է փաստերը, փոխում իրադարձությունների շրջանակը և պարզապես ստում։
Այս ամենի համադրությամբ հերթական քարոզչական «առկայծումներին» ականատես եղանք նոյեմբերի 26-ին՝ Բաքվի պետական համալսարանի հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը Իլհամ Ալիևի ունեցած ելույթում։ Ադրբեջանի նախագահը կրկին խոսել է հայերից, ֆաշիզմից ու Գարեգին Նժդեհից։ Կրկին շահարկել է իսլամական համերաշխության խաղաքարտը՝ վտանգավոր կերպով փորձելով ԼՂ հակամարտությանը տալ կրոնական երանգ։ Նա իր զարմանքն է հայտնել, թե ինչպես են մուսուլմանական երկրները կարողանում շփվել Հայաստանի ու նրա ղեկավարության հետ, այն դեպքում երբ նրանք «գետնին են հավասարացրել մեր մզկիթները»։
Խոսել Հայրենական մեծ պատերազմի 75-ամյակի մասին՝ նշելով, որ «ԱՊՀ տարածքում ֆաշիստների հուշարձաններ չպետք է լինեն» և «ֆաշիստ Գարեգին Նժդեհի» հուշարձանը պետք է հանվի։ Եվ քանի որ Հայաստանի նոր իշխանությունները չեն օգտվել, Ալիևի խոսքերով, իր տված հնարավորությունից, եզրակացությունն այն է, որ Հայաստանը չի փոխել իր «ֆաշիստական էությունը»։
Այս դեպքում Ալիևի հիմնական քարոզչական հնարքն այն է, որ փորձ է կատարում հայերին ասոցացնել ֆաշիզմի և հակաիսլամականության հետ։ Նախ պետք է նշել, որ երկու թեզերն էլ որևէ փաստացի հիմքեր չունեն և որևէ պատմական քննության չեն կարող դիմանալ։ Հայրենական մեծ պատերազմում հայերի ունեցած ավանդի մասին գիտեն բոլորը՝ հարյուր հազարավոր զոհվածներ, մարշալներ, գեներալներ, հերոսներ։ Իսկ այն, որ հայերը շատ լավ գոյակցել են մուսուլմանների հետ ու ապրել իսլամական միջավայրում, նույնպես հայտնի փաստ է, ինչի վառ վկայությունն է հայկական համայնքների գոյությունը, օրինակ, Իրանում և արաբական մի շարք երկրներում։
Ըստ էություն հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող, հայի կերպարը դիվանյացնող այս հակաքարոզչությամբ փորձ է արվում լուծել առնվազն երկու խնդիր. նախ լրացուցիչ հուզական ֆոն հաղորդել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ընկալումներին ու մոբիլիզացնել ադրբեջանցիների ազգայնական զգացումները և երկրորդ՝ ապահովել միջազգային հանրության բարոյական աջակցությունը։
Առաջին դեպքում ալիևյան քարոզչությունը, ցավով պետք է նշել, ունի որոշ հաջողություններ։ Ադրբեջանական հասարակությունն ու պետական ապարատն այսօր թաթախված է հայատյացությամբ ու Հայաստանի նկատմամբ թշնամանքով։ Այս համատեքսում կարևոր է ընդգծել, որ արտաքին թշնամու ծայրահեղ ռադիկալացված ընկալումները Ադրբեջանի հասարակությանը դարձնում են հեշտ կառավարելի, ինչն էլ ապահովում է Ալիևների կլանի իշխանության երկարակյացությունը։ Այսինքն, հայտնի ճշմարտություն է, որ Ադրբեջանի նախագահը ու նրա շրջապատը ԼՂ հարցը պարզ շահարկում են՝ նաև իշխանությունը պահելու, ընդդիմությանը ճնշելու և ավտորիտար կառավարում ապահովելու համար։
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրության վրա այս քարոզչական հնարքների ազդեցությանը, ապա այս անգամ Ադրբեջանի ղեկավարության համար, ցավով պետք է նշել, որ այն առանձնակի ձեռքբերումներ չունի։ Ֆաշիզմի ու դրա հերոսականացման դեմ պայքարի շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից Գարեգին Նժդեհի անվան շահարկումը որոշակի արձագանք ստացել է Ռուսաստանում, և դա զգալով է, որ Իլհամ Ալիևը շարունակում է թեման «տաք պահել»։ Բայց դա որևէ կերպ չի կարող արատավորել ոչ թյուրքական ֆաշիզմի դեմ մարտնչած Նժդեհի, ոչ էլ գերմանական նացիզմի դեմ պայքարում զոհված հայորդիների բարի համբավը։
Պետք է հստակ արձանագրել, որ միջազգային հանրության համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հայկական կողմի մոտեցումները ընկալելի են եղել, և դա պայմանավորված է ոչ այնքան հայկական քարոզչության արդյունավետությամբ, որքան օբյեկտիվ իրողությունների գնահատմամբ։ Սա իհարկե չի նշանակում, որ միջազգային հանրային դրական կարծիքը մեխանիկորեն արտացոլվում է աշխարհաքաղաքականության ու «ռեալպոլիտիկի» վրա։
Բայց սա նշանակում է, որ ադրբեջանական ծանր քարոզչությունը դատապարտված է մնալու սև PR-ի դասագրքային փուչ օրինակ, որն ուսումնասիրելու են այլատյացությունն ու ատելության խոսքով զբաղվողները։  Եվ գուցե ապագայի սերունդները պրոպագանդայի մասին խոսելիս «գեբելսյան»-ի փոխարեն օգտագործեն «ալիևյան» ածականը։
Իսկ ամենավարջում, ոչ «ի դեպ», ավելացնենք՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հայաստանը իր տված հերոսների թվով չորրորդ հանրապետություն էր՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից հետո։ Երբ պատերազմական գործողությյունները Հայաստան չէին մտել ու բնակչությամբ ամենափոքրերից էր։
Ի դեպ՝Ադրբեջանն ունի ընդամենը 43 հերոս։ Ընդ որում, այդ 43 ադրբեջանցի համարվող հերոսներից շատերը քրդեր են, թալիշներ, թաթեր, ավարներ, լեզգիններ, լեռնային հրեաներ և Հարավային Կովկասի այլ ժողովուրդների ներկայացուցիչներ են, այլ ոչ թե կովկասյան թուրքեր (վերջիններս իրենք իրենց «ադրբեջանցիներ» են համարում, սեփականացնելով հարևան Իրանի Ատրպատական երկրամասի բնիկ իրանական ժողովրդի ինքնանվանումը):

Политика 17:40 27/11/2019 Армения
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, во всяком случае, мастер пропаганды или очень хочет выглядеть таковым. В пропаганде он использует почти все допустимые и недопустимые уловки, фальсифицирует историю, искажает и подтасовывает факты, меняет вереницу событий и просто лжет.
В сочетании со всем этим мы стали свидетелями очередных пропагандистских «вспышек» 26 ноября – во время выступления И. Алиева на церемонии по случаю 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета. Президент Азербайджана вновь говорил об армянах, фашизме и Гарегине Нжде. Вновь разыгрывал карту исламской солидарности, опасным образом пытаясь придать нагорно-карабахскому конфликту религиозный окрас. Он выразил свое удивление, как мусульманские страны могут контактировать с Арменией и руководством страны, в том случае, когда «они сравняли с землей наши мечети».
Он также обратился к 75-летию победы в ВОВ, отметив, что «на пространстве СНГ не должны быть установлены памятники фашистам» и памятник «фашисту Гарегину Нжде» должен быть снесен. И, поскольку сегодняшние власти Армении не воспользовались, по словам Алиева, данным им шансом, вывод в том, что Армения не изменила «свою фашистскую сущность».
В данном случае основная пропагандистская уловка Алиева заключается в том, что делается попытка ассоциировать армян с фашизмом и антиисламистами. Прежде стоит отметить, что оба тезиса не имеют фактических оснований и не могут быть подвержены какой-либо исторической экспертизе. Все знают о вкладе армян в ВОВ: сотни тысяч погибших, маршалы, генералы, герои. А то, что армяне прекрасно сосуществовали с мусульманами и жили в исламской среде, также является известным фактом, ярким примером которого является существование армянских общин, к примеру, в Иране и ряде других арабских стран.
По сути, данной антипропагандой, сеющей ненависть в отношении армян, демонизирующий образ армян, делается попытка решить как минимум две задачи: во-первых, обеспечить дополнительный эмоциональный фон для восприятия в вопросе Нагорного Карабаха и мобилизовать национальные чувства азербайджанцев, и, во-вторых, обеспечить моральную поддержку международного сообщества.
В первом случае алиевская пропаганда, с сожалением стоит отметить, достигла определенных успехов. Азербайджанская общественность и государственный аппарат на сегодняшний день переполнены армяноненавистничеством и враждой в отношении Армении. В данном контексте важно подчеркнуть, что крайне радикализированное восприятие внешнего врага делает азербайджанское общество легко управляемым, что, в свою очередь, обеспечивает длительное пребывание клана Алиевых у власти. Иными словами, известная истина, что президент Азербайджана и его окружение спекулируют на карабахском вопросе, также для сохранения власти, оказания давления на оппозицию и обеспечения авторитарного управления.
Что касается воздействия данных пропагандистских уловок на международное сообщество, то на этот раз для руководства Азербайджана, с сожалением стоит отметить, не достигло особых успехов. В рамках борьбы против фашизма и его героизации, спекуляции на имени Гарегина Нжде со стороны Азербайджана, получили некоторый отклик в России, и, чувствуя это, Ильхам Алиев продолжает «подогревать тему». Но это никоим образом не может подорвать доброе имя ни Нжде, сражавшегося против тюркского фашизма, ни армян, убитых в борьбе с немецким нацизмом.
Необходимо четко констатировать, что подходы армянской стороны в карабахском вопросе были понятны, и это обусловлено не столько эффективностью армянской пропаганды, насколько объективной оценкой событий. Это, конечно, не означает, что международное общественное позитивное мнение автоматически отражается на геополитике и «реальной политике» («Realpolitik»).
Но это значит, что тяжелая азербайджанская пропаганда обречена оставаться пустым примером в учебниках по чёрному-PR, которые будут изучать те, кто занимается распространением ксенофобии и риторики ненависти. Возможно, будущие поколения, говоря о пропаганде, вместо прилагательного «геббельская» пропаганда будут использовать «алиевская».
А в самом конце, не «кстати», добавим, Армения по числу героев в Великой отечественной войне занимает четвертое место – после России, Украины, Беларуси. При условии, что военные действия не разворачивались в Армении, а по населению РА была одной из самых небольших.