Հասարակություն 18:38 29/11/2019 Հայաստան
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն այս պահի դրությամբ որոշել է պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին օրենքի գործողության ժամկետի երկարացման չգնալ: Արդյունքում 27 տարին լրացած պարտադիր զինծառայություն չանցած անձինք հնարավորություն կունենան միայն մինչև դեկտեմբերի 31-ը,  վերադառնալով Հայաստան ու վճարելով օրենքով սահմանված վճարը, ազատվել քրեական հետապնդումից: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է  ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը:
«Հիմա ես պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ այս պահի դրությամբ որոշվածը հետևյալն է՝ մենք այլևս այդ օրենքի երկարացման չենք գնալու: Հնարավորություն են ունենալու մինչև օրենքի գործողության ժամկետի ավարտը՝ դեկտեմբերի 31-ը գալ ու վճարել այդ գումարը: Քրեական պատասխանատվության են ենթարկվելու այն քաղաքացիները, որոնք չեն հասցնի գալ ու ներկայանալ»,-ասաց Բալայանը:
Բալայանի խոսքով՝ պատգամավորների կողմից կա օրենքի գործողության ժամկետը երկարացնելու նախաձեռնություն, սակայն իրենք տվել են իրենց բացասական եզրակացությունը: Խոսքը՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատագամավոր Հայկ Սարգսյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը 10 միլիոն դրամի դիմաց բանակում մեկ ամիս ծառայելու մասին է։
«Մենք բացասական դիրքորորշում ունենք այսօր գործող սահմանված կարգի խախտմամբ զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքաացիների վերաբերյալ օրենքի ժամկետը երկարացնելու մասով, և սա ընդունեք որպես հիմք։ Ես դիմել եմ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարին, հարցրել եմ արդյոք խմբակցությունում քննարկվել է այդ նախագիծը, ինձ տեղեկացրել են, որ չի քննարկվել, կարծում եմ՝ երբ խմբակցությունում կքննարկվի․․․ չնայած պատգամավորը սահմանափակված չէ իր նախաձեռնությամբ նախագծով հանդես գալ։ Մի քանի օր է՝ գործողության մեջ է սահմանված կարգի խախտմամբ զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքաացիների վերաբերյալ օրենքը։ Մենք որպես գործադիր իշխանություն հայտարարում ենք, որ օրենքի գործողության ժամկետը չի երկարացվելու, այս տրամաբանության մեջ խնդրում եմ նայեք ՊՆ դիրքորոշումը»,- ասաց նա։

Политика 19:03 29/11/2019 Армения
Министерство обороны Армении на данный момент решило не продлевать срока действия Закона Республики Армения «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка». В результате у военнообязанных граждан Армении, не прошедших обязательную военную службу и достигших возраста 27 лет, будет возможность лишь до 31 декабря, вернувшись в Армению и выплатив установленную сумму, освободиться от уголовного преследования. Об этом заявил в беседе с журналистами заместитель министра обороны РА Габриел Балаян.
«Сейчас я со всей ответственностью заявляю, что к данному моменту решено следующее: мы более не пойдет на продление срока данного закона. Будет возможность до истечения срока действия данного закона – 31 декабря – вернуться и внести соответствующую плату. К уголовной ответственности будут призваны граждане, которые не успеют вернуться и явиться», – сказал Балаян.
По словам замглавы Минобороны Армении, депутаты Национального Собрания выступили с инициативой о продлении срока, но они дали отрицательное заключение. Речь о законодательной инициативе депутата парламента от правящего блока «Мой шаг» Айка Саркисяна об ускоренной военной службе – 1 месяц за 10 млн драмов.
«У нас отрицательная позиция по части продления срока действия Закона Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка". И примете это в качестве основания. Я обратился к руководителю фракции "Мой шаг", спросил, обсуждался ли данный проект во фракции. Мне сообщили, что проект не обсуждался… Хотя депутат не ограничен в том, чтобы представлять проект по собственной инициативе. Мы, как исполнительная власть, заявляем, что срок действия закона не будет продлен. Прошу рассматривать позицию МО в рамках этой логики», – сказал он.