Քաղաքական 17:27 04/12/2019 Հայաստան
Ցեղասպանության բանաձևին՝ «ոչ», պատժամիջոցներին՝ «այո». Գրեհեմը Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների փաթեթ է պատրաստում
Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը, ով նոյեմբերի 13-ին վետո էր դրել Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկման վրա, Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների փաթեթ է նախապատրաստում:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է անձամբ Գրեհեմը՝ տեղեկացնելով, որ այդ փաթեթը լինելու է հոկտեմբերի 29-ին Ներկայացուցիչների պալատում ընդունված պատժամիջոցների փաթեթի նորացված տարբերակը:
Սենատորը հայտնել է, որ պատրաստվում են պատժամիջոցների օրինագիծը Սենատի օրակարգ բերել հաջորդ շաբաթ:
Նշվում է, որ Գրեհեմի և դեմոկրատ սենատոր Վան Հոլլենի պատրաստած օրինագծի մեջ պատժամիջոցներ են նախատեսվում Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ունեցվածքի ու թուրք-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ոլորտներում:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը «Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելն ինչու՞ է այդքան երկար տևում» հարցին ի պատասխան՝ Գրեհեմն ասել է, որ ինքը ցանկանում էր Թուրքիային ժամանակ տալ Սպիտակ տան հետ S-400 համակարգերի հարցը լուծելու համար:
«Բայց այնպես է երևում, որ այդ գործընթացն առաջ գնալու փոխարեն հետ է գնում»,- պարզաբանել է Գրեհեմը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ին 2 առանձին բանաձև էր ընդունել, որոնցից դրանցից առաջինով ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ երկրորդով պատժամիջոցներ նախատեսել Թուրքիայի նկատմամբ:

Politics 18:11 04/12/2019 Armenia
U.S. Senator Lindsey Graham who earlier put veto on Armenian Genocide recognition resolution in the Senate along with Senator Chris Van Hollen wrote a letter on Monday to President Donald Trump’s administration calling for the imposition of sanctions on Turkey over the country’s purchase of Russian-made S-400 missile defense systems, Reuters reported.
“Failure to [apply the law] is sending a terrible signal to other countries that they can flout U.S. laws without consequence,” the senators’ letter addressed to the Secretary of State Mike Pompeo.
Ahval news website reminds that the U.S. House of Representatives already passed a sanctions bill in Oct. for Turkey’s purchase of the Russian-made weapons system and the country launching a military incursion into northern Syria against U.S.-allied Kurdish forces.
To note, Turkey was also removed from the F-35 stealth fighter programme earlier this year because of the purchase, as the United States maintains that the S-400s were incompatible with NATO defences and posed a security risk.
It is reminded that Sen. Graham, who has been a staunch Trump supporter, has been one of the most vocal critics of the U.S. president for his decision to withdraw troops from northern Syria, saying that the move abandoned U.S. allies and paved the way for Turkey to launch its incursion.