Քաղաքական 17:05 04/12/2019 Հայաստան
ՀԱՊԿ-ն ունի բոլոր լծակները ԼՂ հակամարտության գոտում նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար: Այս մասին այսօր խորհրդարանում հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու թեմային։
Վարչապետի խոսքով, ՀԱՊԿ նիստում ինքը խոսել է այդ մասին՝ ցույց տալով, որ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրներին ու մեծ հաշվով տարածաշրջանին։
«Բոլոր հարթակներում հետևողականորեն պետք է պաշտպանենք մեր ազգային շահերը, ազգային հետաքրքրությունները՝ առավել ևս մեր ազգային անվտանգությանը վերաբերող համատեքստում։ Մենք ընդամենը շարունակում ենք արձանագրել, որ ՀԱՊԿ-ն անվտանգության այն համակարգն է, որում ընդգրկված է ՀՀ-ն։ Ես Բիշկեքում հարցն առաջադրեցի բոլորովին ուրիշ կոնտեքստում՝ ասելով, որ վստահ եմ ՀԱՊԿ-ն ունի բոլոր լծակները տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գորտում նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար։  Եթե մենք ԼՂ հակամարտության գոտում ունենանք նոր ռազմական էսկալացիա, դա շատ հետաքրքիր միջավայր կդառնա Սիրիայում իրենց հենարանը կորցնող իսլամական ահաբեկիչների համար, որոնց համար այդ վիճակում գտնվող Ադրբեջանը շատ լավ հենակետ կդառնա»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց նաև՝ տեղեկություններ ունեն, որ ԻՊ-ի կազմում կան Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ. «Եթե սխալ քաղաքականության արդյունքում նրանց հաջողվի  Ադրբեջանում որոշակի հենակետ ունենալ, այդ երկիրը նրանց համար շատ հարմար հենակետ է՝ գործելու դեպի հյուսիս, արևելք, հարավ, հյուսիս: Ուղղություններից առնվազն երկուսում ՀԱՊԿ անդամ երկրներն են»:

Политика 17:29 04/12/2019 Армения
У ОДКБ есть все рычаги для недопущения новой эскалации в зоне карабахского конфликта. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении во время правительственного часа заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, обратившись к вопросу о продаже Россией вооружения Азербайджану.
По словам премьер-министра, он обратился к данной теме на заседании ОДКБ, показав, что речь касается не только Армении, но и государств-членов ОДКБ и региона в целом.
«Мы должны последовательным образом защищать наши национальные интересы, национальную заинтересованность на всех платформах: более того – в касающемся национальной безопасности контексте. Мы всего лишь продолжаем констатировать, что ОДКБ – та система безопасности, в которую входит также РА. В Бишкеке я поставил вопрос в абсолютно другом контексте, отметив, что уверен, у ОДКБ имеются все рычаги в регионе, в частности, в хоне карабахского конфликта для недопущения новой эскалации.
Если в зоне карабахского конфликта у нас будет новая военная эскалация, которая станет весьма интересной средой для исламских экстремистов, потерявших свою опору в Сирии, для которых находящийся в таком положении Азербайджан станет удобной базой, опорой», – отметил Н. Пашинян.
Премьер-министр отметил также, имеются сведения, что в рядах ИГ много граждан Азербайджана. «Если в итоге неверной политики им удастся создать в Азербайджане определенную базу, то эта страна станет для них очень удобным плацдармом для осуществления действий – на севере, востоке, юге, западе. Как минимум по двум направлениям располагаются государства-члены ОДКБ», – подчеркнул глава правительства.