Հասարակություն 11:32 05/12/2019 Հայաստան
Երբեմն ավելի լավ է ոչինչ չանել, որ բոլորը, ինչպես նախորդ շրջանում, իրենց յուղի մեջ տապակվեն. Փաշինյան
Կառավարությունն իր գործունեության ընթացքում բախվում է և հանդիպում է, այսպես ասած,  սոցիալ-հոգեբանական կամ քաղաքակրթական մի շարք խնդիրների։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք նպատակաուղղված ենք ՀՀ-ում լուծել շատ կոնկրետ շոշափելի և տեսանելի խնդիրներ, փառք Աստծո, դա սկսել է մեզ մոտ ստացվել»,- նշեց վարչապետը։
Սակայն, ըստ նրա, բախվում են որոշ խնդիրների. «Երբ մի խմբի, մի սուբյեկտի, մի բնակավայրի խնդիր լուծում ենք, պարտադիր չուզող հարևանի տրամաբանությամբ ի հայտ է գալիս մեկ այլ խումբ, բնակավայր, սուբյեկտ, որն ասում է՝ ինչի իր հարցը լուծեցիր, այլ ոչ թե մեր հարցը: Սա իրականում քաղաքակրթական ու սոցիալ-հոգեբանական խնդիր է: Երբեմն տպավորություն է ստեղծվում՝ ավելի լավ է ոչ մի բան չանել, որ բոլորը՝ համակերպված հուսահատության հետ, ինչպես նախորդ շրջանում, իրենց յուղի մեջ տապակվեն»։
Վարչապետի խոսքով՝ սա լուրջ պրոբլեմ է, քանի որ Հայաստանում 30 տարի կուտակված խնդիրները հնարավոր չէ լուծել մեկ գործողությամբ, եթե նման փորձ արվի երկիրը կկանգնի կոլապսի և ձախողումների առաջ։
«Հայաստանը միշտ էլ առանձնապես ուժեղ չի եղել շատ պրիմիտիվ մի քաղաքակրթական մեխանիզմում՝  հերթ կանգնելու գործում, միշտ բոլորն աշխատել են հնարավորինս շուտ վազել ու բռնել ծառայությունը մատուցողի կոկորդից, որ առաջին իրենց մատուցի, որ հերթի տրամաբանությունը խախտվի, ինչը լուրջ քաղաքակրթական խնդիր է»,- հայտարարեց վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարն ուրախությամբ խոսեց տարբեր կառույցներում, մասնավորապես, բանկերում, հերթը կարգավորող մեքենաների մասին՝ կարևորելով դրանց դերը։ Նրա խոսքով՝ պետք է բոլոր այն տեղերում, որտեղ նման խնդիր կա, պարտադիր դարձնեն հերթագրող մեքենաների տեղադրումը։

Политика 12:44 05/12/2019 Армения
Пашинян: Кажется, что порой лучше ничего не делать, чтобы все, как в прошлом, «варились в собственном соку»
Правительство в ходе своей деятельности сталкивается и встречает ряд, так сказать, социально-психологических или цивилизационных проблем. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства.
«Мы стремимся решить очень конкретные ощутимые и осязаемые проблемы в Армении, слава Богу, это начало у нас получаться», – сказал премьер.
Однако, по его словам, они сталкиваются с некоторыми проблемами. «Когда мы решаем проблему группы, субъекта, населенного пункта, непременно, руководствуясь логикой завистливого соседа, появляются другая группа, населенный пункт, субъект, которые говорят: почему вы решили их проблему, а не нашу? Это в действительности цивилизационная и социально-психологическая проблема. Иногда создается впечатление, что лучше вообще ничего не делать, чтобы все, смирившиеся с безнадежностью, как это было прежде, варились в собственном соку», – отметил Пашинян.
По словам премьер-министра, это серьезная проблема, поскольку накопившиеся в Армении за 30 лет проблемы не могут быть решены одним действием, если будет предпринята такая попытка – страна столкнется с фиаско и коллапсом.
«Армения всегда не была особо сильна в одном очень примитивном цивилизованном механизме: в деле занимания очереди. Все всегда старались как можно быстрее бежать и схватить за горло оказывающего услугу, чтобы получить эту услугу первыми – в нарушение логики очереди. Это серьезная цивилизационная проблема», – сказал он.
Глава правительства с удовлетворением при этом коснулся установленных в различных структурах, в частности в банках аппаратах, регулирующих очередь, придав важность их роли.
По его словам, во всех местах, где существует такая проблема, размещение подобных аппаратов должно быть обязательным.