Քաղաքական 11:16 06/12/2019 Հայաստան
ՀՀԿ փոխնախագահը Արմեն Աշոտյանը  հայտարարեց՝ հաստատում են ՀՀԿ ԳՄ տարածած հայտարարությունը, համարում են, որ նախկին նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամաբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։
«Առավել մանրամասն ուսումնասիրելով ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամաբ առաջադրված մեղադրանքի իրավական հղումները, որոնք փորձ են իրավական փաթեթավորում տալ բացառապես քաղաքական գործընթացին  գալիս ենք հետևյալ եզրակացության.
Հիշո՞ւմ եք, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամաբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հայտնի հեռախոսազրույցի արտահոսքը, որտեղ իշխանավորները պնդում են և ասում են, որ Քոչարյանի նկատմամաբ գործը ջուր է։ Եթե  գնանք այս տրամաբանությամբ ու դիտարկենք Պլատոնի կողմից նկարագրված չորս էլեմենտները,  ապա եթե Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված գործը ջուր է, ապա Սերժ Սարգսյանի նկատմամաբ հարուցված գործը օդ է»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց՝ անհամբեր կսպասեն պատմության դատին՝ տեսնելու, թե ում նկատմամբ հարուցված քրեական գործն ապագայում կլինի կրակ կամ հուր, ում նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կլինի հող։
«Կարծում եմ՝ այդ հնարավորությունները մեր պատմությունն ունենալու է»,-նշեց բանախոսը։
Հիշեցնենք, որ ԳՄ հայտարության մեջ ասված է.
«Սերժ Սարգսյանին առաջադրած մեղադրանքը համարում ենք բացառապես քաղաքական հետապնդման աղաղակող դրսևորում:
Այս գործընթացի նպատակն է լռեցնել քաղաքական ընդդիմախոսներին՝ Հայաստանին և Արցախին սպառնացող վտանգների ֆոնին, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումների համատեքստում:
Նման բիրտ քայլերով իշխանությունները նպատակ ունեն նաև շեղել հայ ժողովրդի ուշադրությունը երկրում օրեցօր սրացող բազմաթիվ այլ խնդիրներից»։
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ նախկին նախագահ  Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար։ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Politics 13:40 06/12/2019 Armenia
Former MP, Deputy Chairman of the former ruling Republican Party of Armenia (RPA) Armen Ashotyan reiterated that the criminal charges leveled against Serzh Sargsyan, Armenia’s third president and the party chairman, are politically motivated.
The Special Investigative Service on Wednesday charged the ex-president with organizing the alleged embezzlement of 489 million drams in government funds along with a group of other officials through misuse of official position.
“Thoroughly studying the legal references in the charges brought against Armenia’s third President, RPA Chairman Serzh Sargsyan, which attempts to present the exclusively political process as legal one, we come to the following conclusion: Do you remember the leak of a well-known phone conversation in the framework of the criminal case against Robert Kocharyan, where authorities insist that Kocharyan's case is water? If we follow this logic and look at the four elements described by Plato, if Kocharyan’s case is ‘water’, the case against Serzh Sargsyan is ‘air’,” Ashotyan told a news conference on Friday.
He said they will look forward to the history’s judgment to see whose case in the future will be “fire and flame” and whose case will be “earth”.
In a statement on 4 December, the RPA Executive Body denounced the charges against Serzh Sargsyan as “fabricated” and “absurd”, stressing the Armenian authorities seek to divert the attention of the Armenian people from “escalating daily problems the country faces.”
“The charges brought against Armenia’s former President Serzh Sargsyan are a clear case of political persecution aimed at silencing the political opponents against the backdrop of risks threatening to Armenia and Artsakh.
““The populist and authoritarian regime that has seized the power in Armenia will bear all responsibility for the current process,” the statement read.