Քաղաքական 12:20 06/12/2019 Հայաստան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կոչը. Առանց արհեստական ձգձգումների և պայմանների առարկայական բանակացություններ վարելու բարի կամք դրսևորել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում ողջունում են Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների՝ 2020-ի սկզբին համանախագահների միջնորդությամբ կրկին հանդիպելու մտադրությունը՝ առավել ինտենսիվ դարձնելու խաղաղ կարգավորման առանցքային խնդիրների շուրջ բանակցությունները:
ԵԱՀԿ պաշտոնական հայտարարության մեջ ասված է.
«Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման կապակցությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները (ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի և արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը, ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլ Ռիքերը) շարունակում են հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում միջնորդությանը:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները դրական են գնահատում շփման գծում և միջազգային սահմանին բռնության դեպքերի հարաբերական ցածր մակարդակը և շնորհակալ են կողմերին էսկալացիայի վտանգը նվազեցնելու նպատակով ուղիղ հաղորդակցման միջոցներն ամբողջովին օգտագործելու համար, ինչպես ԱԳ նախարարները պայմանավորվել էին հունիսին Վաշինգտոնում կայացած խորհրդակցությունների ժամանակ:
Մենք ողջունում ենք անցյալ տարվա ընթացքում ձեռնարկված հստակ քայլերը, որոնք ուղղված են եղել լարվածության նվազեցմանը և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն, ինչպես կոչ էին արել համանախագահող երկրները 2018-ի դեկտեմբերին հրապարակված միլանյան հայտարարությամբ և ինչպես նախարարները համաձայնել էին անել Փարիզում՝ 2019-ի հունվարին:
Մենք ողջունում ենք մարդասիրական միջոցառումներն իրականացնելու ջանքերը, որոնք  երկրների ղեկավարները քննարկել են ապրիլին Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ և որոնք մշակվել են ապրիլին Մոսկվայում ԱԳ նախարարների կողմից:
Մասնավորապես խոսքը վերաբերվում է վերջերս տեղի ունեցած լրագրողների փոխայցելություններին և հունիսի 28-ին բանտարկյալների համաժամանակյա ազատ արձակմանը: Նկատելով, որ այսպիսի ջանքերը կարևոր դեր են խաղում խաղաղ կարգավորմանն ուղղված առարկայական բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ստեղծման հարցում, պատվիրակությունների երեք ղեկավարները կոչ են անում մարդասիրական և անվտանգության հավելյալ միջոցառումներ նախաձեռնել:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները կոչ են անում կողմերին ավելի վաղ ձեռք բերված մարդասիրական և անվտանգությանն ուղղված միջոցառումներ իրականացման շուրջ անհապաղ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել:
Հաշվի առնելով հարազատներին կորցրած մարդկանց սարսափելի տառապանքները՝ մենք կողմերին կոչ ենք անում կրկնապատկել ջանքերը՝ աջակցելու Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին՝ անհայտ կորած անձանց մասին տեղեկությունները փոխանակելու հարցում, ինչպես երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել էին 2014 թվականի հոկտեմբերին Փարիզում կայացած գագաթնաժողովում:
Գնահատելով գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի նշանակալի ավանդը հրադադարի պահպանման հարցում՝ ընդգծում են նրա՝ մոնիթորինգի առաքելությունն ընդլայնելու շուրջ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը, որի վերաբերյալ կողմերը պայմանավորվել են 2016 թ-ին:
Ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների մտադրությունը Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո 2020 թ-ի սկզբին խաղաղ կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ բանակցություններն ակտիվացնելու  և բարձր մակադակով հետագա շփումները կազմակերպելու հարցում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները վերահաստատում են, որ արդար և հարատև կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և հավասար իրավունքների ու ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների վրա, միաժամանակ վկայակոչելով 2009 թ-ին Աթենքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարությունը, որը հաջորդիվ հավանության արժանացան նախարարարական խորհրդի կողից։ Այն պետք է ներառի նաև լրացուցիչ տարրեր, ինչպես 2009-2012 թվականներին առաջարկել են համանախագահող երկրների նախագահները։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ևս մեկ անգամ ընդգծում են, որ ստատուս քվոն անընդունելի է, և հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում, կոչ անելով կողմերին դրսևորել բարի կամք առանց արհեստական ձգձգումների և պայմանների առարկայական բանակացություններ վարելու համար։
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները վստահություն են հայտնում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը մնում է կայուն կարգավորման ջանքերին ուղղված անխախտելի հիմքը։ Կոչ ենք անում կողմերին համագործակցել միմյանց հետ, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համախագահների հետ, որոնց պատվիրակում ենք շարունակել միջնորդական ջանքերը»։

Politics 10:33 06/12/2019 Armenia
Heads of delegations of the OSCE Minsk Group co-chair countries issued a joint statement on Thursday, calling on Armenia and Azerbaijan to intensify negotiations on the core issues of a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict and to facilitate further talks at the highest level.
Below is the full text of the statement released after the Bratislava meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers.
"On the occasion of the OSCE Ministerial Council meeting in Bratislava, we, the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries (Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Secretary of State to the Minister for European and Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne, and Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States Phil Reeker) remain strongly committed to mediating a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Co-Chair Heads of Delegation take positive note of the relatively low level of violence along the Line of Contact and international border and credit the sides for utilizing fully the direct communication links between them to reduce the risk of escalation, as the Foreign Ministers agreed during consultations in Washington in June.  We welcome the concrete steps undertaken in the past year to reduce tensions and prepare the populations for peace, as the Co‑Chair countries called for in the Milan statement in December 2018 and as the Ministers agreed to do in Paris in January 2019.  We commend efforts to implement the humanitarian measures discussed by the leaders during their meeting in Vienna in March and elaborated upon by the Foreign Ministers in Moscow in April, in particular the recently concluded exchange of journalists and the simultaneous release of prisoners on 28 June.  Noting that such efforts play an important role in fostering an atmosphere conducive to substantive negotiations to reach a peaceful settlement, the three Heads of Delegation call for additional concrete humanitarian and security measures.
The Co-Chair Heads of Delegation urge the sides to take concrete steps without delay to implement earlier agreements on humanitarian and security measures.  Bearing in mind the terrible human suffering of the bereaved, we call on the sides to redouble efforts to assist the International Committee for the Red Cross to exchange data on missing persons, as the two leaders committed to do during the Paris summit of October 2014.  Recognizing the essential contribution of the Personal Representative of the Chairperson-in-Office (PRCIO) in maintaining the ceasefire, we note the need to resume discussions on expanding the PRCIO’s monitoring mission, which the parties agreed in 2016 to do.
We welcome the intention of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia to meet again in early 2020 under Co-Chair auspices to intensify negotiations on the core issues of a peaceful settlement and to facilitate further talks at the highest level.  The Co-Chair Heads of Delegation reiterate that a fair and lasting settlement must be based, in particular, upon the principles of the Helsinki Final Act of non-use of force or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples, recalling the joint statement of the Co-Chair country Heads of Delegation and the Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers at the OSCE Ministerial Council meeting in Athens in 2009, which was subsequently endorsed by the OSCE Ministerial Council.  It should also embrace additional elements proposed by the Presidents of the Co-Chair countries in 2009-2012.
The Co-Chair Heads of Delegation stress once again that the status quo is unacceptable and there can be no military solution to the conflict.  We therefore call on the sides to engage in good faith substantive negotiations without artificial delays or conditions.
The Co-Chair Heads of Delegation express the conviction that the OSCE Minsk Group format remains the indispensable focal point for efforts to reach a sustainable settlement.  We call upon the sides to co-operate with each other and with the Minsk Group Co-Chairs, whom we will instruct to continue their mediation efforts."