Տնտեսություն 16:35 10/12/2019 Հայաստան
Հայկական ԱԷԿ-ը գործում է միջազգային բոլոր ստանդարտներին համապատասխան։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն՝ անդրադառնալով Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակության այն հայտարարութանը, թե հայկական ատոմակայանը վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի համար:
«Հայկական ատոմակայանը գործում է միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան և այն բոլոր գործողությունները, որ կատարվում են այնտեղ՝ խոսում են այն մասին, որ մտահոգությունները տեղին չեն», - նշեց Սուրեն  Պապիկյանը։
Նշենք, որ «Եվրանեսթ»-ում հայկական պատվիրակությանը հաջողվել է Էներգետիկ հանձնաժողովում տապալել ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հերթական հակահայկական նախաձեռնությունը՝ Մեծամորի ատոմակայանի փակման պահանջը։

Economy 18:36 10/12/2019 Armenia
The Armenian Nuclear Power Plant (ANPP) operates in line with all international standards, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan told reporters on Tuesday. The minister’s remarks came in request to comment on statements by Azerbaijani delegates at Euronest Parliamentary Assembly about the risks of Metsamor Nuclear Power Plant.
“The Armenian Nuclear Plant operates in line with all international standards. All safety measures taken at the Plant come to prove the concerns voiced are not relevant,” Papikyan said.
To remind, at the Euronest Energy Commission sitting the Azerbaijani delegation tried to initiate a passage of a motion requiring the closure of Metsamor Nuclear Power Plant in Armenia that was successfully prevented by the Armenian side.