Քաղաքական 15:30 12/12/2019
«Ենթադրում ենք վերականգնել բանակի մարզական կենտրոնը և զինվորական ծառայության զորակոչել արդեն իսկ սպորտում հաջողություններ ունեցած մեր քաղաքացիներին»,- այս մասին այսօր Աժ արտահերթ նիստում նշեց ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
Նշենք, որ խորհրդարանը արտահերթ նիստով քննարկում է «Զորամասերի և զինվորական հաստատությունների կարգավիճակի մասին ՀՀ օրենքում» լրացումներ կատարելու մասին և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին ՀՀ օրենքում» լրացումներ կատարելու օրեքների նախագծերի փաթեթը։
Ըստ Բալայանի, խոսքը այն մարզիկների մասին է, որոնք ընդգրկված չեն «Նշանակալի հաջողություն ունեցած քաղաքացիներին տարկետում տալու կարգի» շրջանակում։ «Մենք բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել սպորտի պատասխանատուների, տարբեր ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ։ Կարծում ենք, որ այս նախագիծը ընդունելուը դեպքում հնարավորություն ենք ստեղծում բանակում սպորտային առաջխաղացման, զարգացման առումով։ Բացի այդ փորձ ենք անում բյուջետային ներդրումները նվազեցնել և շեշտը դնել ներդրումների վրա»։
ՊՆ փոխնախարարը նշեց, որ հիմնական ուշադրությունը սևեռվելու է օլիմպիական մարզաձևերի վրա։ Օրենքի ընդունման դեպքում կանոնադրություն սահմանելը վերապահված է լինելու ՀՀ կառավարությանը. «Կանոնադրությամբ կհստակեցվեն բոլոր ձևաչաձերն ու կարգը, որ նախատեսվում է ունենալ մարզական ակումբում»։
Առաջարկվող երկրորդ նորամուծությունն այն է, որ կենսաթոշակի անցած զինծառայողները հնարավորություն ունենան անվճար հանգստանալու գերատեսչական հանգստյան տներում։
«Սա ևս կբարձրացնի զինվորական ծառայության գրավչությունը։ Իհարկե, շեշտը դրվելու է առաջնագծում և մարտական հերթապահություն իրականացրած զինծառայողների վրա։ Նրանք հնարավորություն են ունենալու իրենց ընտանիքի անդամների հետ հանգիստը կազմակերպել գերատեսչական հանգստյան տներում»։

Политика 16:45 12/12/2019 Армения
«Планируем восстановить спортивный клуб армии и призывать на службу в армию граждан, уже зафиксировавших спортивные достижения», – заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Армении заместитель министра обороны РА Габриел Балаян.
Отметим, что депутаты Национального Собрания Армении на внеочередном заседании обсуждают  пакет законопроектов «О внесении дополнений в Закон РА “О статусе воинских частей и военных учреждений”» и «О внесении дополнений в Закон РА “О Военной службе и статусе военнослужащего”».
По словам Г. Балаяна, речь о тех спортсменах, которые не включены в программу «Порядок предоставления отсрочки имеющим значимые достижения гражданам». «Мы провели множество обсуждений с ответственными в сфере спорта, представителями различных федераций. Полагаем, что в случае принятия данного законопроекта создается возможность для продвижения спорта в армии, по части его развития. Кроме этого, делается попытка сократить бюджетные инвестиции и поставить акцент на инвестициях», – пояснил он.
Замминистра отметил, что основной акцент будет поставлен на олимпийские виды спорта. В случае принятия законопроекта разработка устава будет закреплена за правительством РА. «Уставом будут уточнены все форматы и порядок, который планируется иметь в спортивном клубе», – пояснил он.
Второе предлагаемое нововведение  заключается в том, что вышедшие на пенсию военнослужащие получат возможность бесплатного отдыха в ведомственных домах отдыха.
«Это также повысит привлекательность военной службы. Конечно, акцент будет поставлен на военнослужащих, служащих на передовой и осуществляющих боевое дежурство. Они получат возможность вместе с членами семей организовать свой отдых в ведомственных домах отдыха», – добавил Г. Балаян.