Հասարակություն 15:19 16/12/2019 Հայաստան
Դեկտեմբերի 16-ին մեկնարկել է 2019 թվականի ձմեռային զորակոչը: Այսօր պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության կմեկնեն առաջին նորակոչիկները: Այս մասին հայտնում են ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ըստ աղբյուրի, զինված ուժերի համալրման գործընթացը խստագույնս վերահսկվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ԶՈւ ԳՇ ղեկավարության և իրավապահ մարմինների կողմից:
Զորակոչին մասնակցող բոլոր կառույցների համակարգված աշխատանքի և հետևողականության, զորակոչի գործընթացի օրինականության և թափանցիկության ապահովման, կոռուպցիոն երևույթների բացառման նպատակով ներդրված զինծառայության վայրի ընտրության վիճակահանության շնորհիվ զորակոչային գործընթացի իրականացումը դրված է բարձր հիմքերի վրա:
Զինված ուժերում ծառայելը և սեփական ժողովրդի անվտանգությունն ու հայրենիքի պաշտպանությունն ապահովելը ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու սահմանադրական պարտքն է: Կոչ ենք անում ազգաբնակչությանը սատարել համապետական նշանակության այս միջոցառման իրականացմանը:
Պաշտպանության նախարարի հրամանով ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի հովանու ներքո ստեղծվել է 2019թ. ձմեռային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողով: Տեղեկությունների համար զանգահարել 010-52-34-82 հեռախոսահամարով:

Политика 15:50 16/12/2019 Армения
Сегодня, 16 декабря, стартовал зимний призыв в армию: сегодня на обязательную воинскую службу отправятся первые призывники. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Согласно информации, процесс пополнения ВС строжайше контролируется руководством МО РА, ГШ ВС и правоохранительными органами.
Благодаря жеребьевке по выбору места службы, внедрененой с целью обеспечения скоординированной работы всех участвующих в призыве структур и последовательности, прозрачности, исключения коррупционных явлений, осуществление процесса призыва на высоком уровне.
«Служба в ВС и обеспечение безопасности собственного народа и защиты Родины – конституционный долг каждого гражданина РА. Призываем население оказать поддержку осуществлению этого мероприя общегосударственного значения», – говорится в сообщении МО РА.
Приказом главы МО, под эгидой общесьвенного совета при министре обороны РА сформирована комиссия по рассмотрению жалоб и обращений граждан в ходе зимнего призыва.