Հասարակություն 15:19 16/12/2019 Հայաստան
Դեկտեմբերի 16-ին մեկնարկել է 2019 թվականի ձմեռային զորակոչը: Այսօր պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության կմեկնեն առաջին նորակոչիկները: Այս մասին հայտնում են ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ըստ աղբյուրի, զինված ուժերի համալրման գործընթացը խստագույնս վերահսկվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ԶՈւ ԳՇ ղեկավարության և իրավապահ մարմինների կողմից:
Զորակոչին մասնակցող բոլոր կառույցների համակարգված աշխատանքի և հետևողականության, զորակոչի գործընթացի օրինականության և թափանցիկության ապահովման, կոռուպցիոն երևույթների բացառման նպատակով ներդրված զինծառայության վայրի ընտրության վիճակահանության շնորհիվ զորակոչային գործընթացի իրականացումը դրված է բարձր հիմքերի վրա:
Զինված ուժերում ծառայելը և սեփական ժողովրդի անվտանգությունն ու հայրենիքի պաշտպանությունն ապահովելը ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու սահմանադրական պարտքն է: Կոչ ենք անում ազգաբնակչությանը սատարել համապետական նշանակության այս միջոցառման իրականացմանը:
Պաշտպանության նախարարի հրամանով ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի հովանու ներքո ստեղծվել է 2019թ. ձմեռային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողով: Տեղեկությունների համար զանգահարել 010-52-34-82 հեռախոսահամարով:

Society 17:08 16/12/2019 Armenia
Armenian conscripts left for military service on December 16 as the winter conscription of 2019 kicked off on Monday. As the defense ministry reported in a press statement, the conscription process is strictly monitored by the defense ministry, the leadership of the General Staff and law enforcement bodies.
“The coordinated work and consistency of all involved structures as well as measures taken to ensure the lawfulness and transparency of the enrollment of the Armed Forces, the lottery procedure of determining the place of military service altogether put the implementation of conscription process at high level,” the release said, adding the army service and the ensuring the security of the motherland is the duty of every citizen of the Republic of Armenia and calling on all to support the implementation of the republican-wide event.
It is also noted that by a decree of the minister of defense a commission operating under control of the Public Commission is set up by the minister’s to oversee appeals and complaints during the winter conscription. More information can be obtained by calling 010-52-34-82.