Առողջություն 13:00 31/12/2019 Հայաստան
Ծաղկող Սևան, հանք դառնալու վտանգի տակ կանգնած Ամուլսար, անկում ապրող արագիլներ, անընդհատ հատվող ծառեր, անազատության մեջ գտնվող վայրի կենդանիներ. այս և բազում այլ  բնապահպանական խնդրիրների Հայաստանը բախվեց 2019 թվականի ընթացքում։
Հայաստանում որպես բնապահպանական գերխնդիր շարունակում է մնալ Սևանա հարցը, որն, ըստ բնապահպան Կարինե Դանիելյանի, ոչ միայն  լուծում չի ստանում, այլ նաև ավելի է խորանում։ Բնապահպանի խոսքով, 2020 թվականին ևս մենք ունենալու ենք ծաղկող Սևան։
«1964 թվականից հետո Սևանում ջրիմուռների ծաղկում լինում է, բայց շատ կարճ ժամանակով և փոքր հատվածով։ Իսկ այն, ինչ 2 տարի իրար վրա եղավ, շատ աննախադեպ էր։ Դա ցուցանիշ է, որ Սևանում ճահճացման գործընթացները խիստ ակտիվացել են»,- նշում է Դանիելյանը։
Բնապահպանի խոսքով, Սևանը ունի նաև մաքրման կարիք։  Թեև վերջին տարիներին Սևանում մաքրման 3 հիմնական կայան է կառուցվել, բայց դրանք միայն մեխանիկական աշխատանք են կատարում և լիճն ամբողջությամբ չեն մաքրում։
Դանիելյանն ասաց, որ պետք է նաև աշխատանքներ տարվեն՝ կենսաբանական մարքման պայմաններ ստեղծելու. «Ջրի հետ եկող աղբի մաքրումից հետո պետք է միկրոբների միջոցով մաքրել այն քիմիական նյութերը, որոնք ջրում կան»։
Բացի դրանից, այն օբյեկտները, որոնք շրջապատում են Սևանը, պետք է մարքման կայաններ ստեղծեն, որպեսզի իրենց ջրային աղտոտված հոսքերը չլցվեն Սևան։
«Բավականին աշխատանք այստեղ կա։ Սկզբունքորեն նաև կլիմայի փոփոխությունն է ազդում, քանի որ ջերմաստիճանի միջին բարձրացումը բերում է նրան, որ հատակի շերտում նույնպես ջերմաստիճանը բարձրանում է, իսկ դա օգնում է ճահճացմանը»,- նշում է Դանիելյանը։
Երկրորդ և ամենացավոտ խնդիրը, որ շարունակում է մտահոգել բնապահպաններին, հանքարդյունաբերությունն է,  որն, ըստ բնապահպանների, լուրջ բացասական ազդեցություն է ունենում շրջակա միջավայրի վրա։
Բնապահպան Սիլվա Ադամյանի խոսքով, տարիներ շարունակ խոսվում է հանքարդյունաբերության ոլորտի աշխատանքներն ավելի պատասխանատու, իսկ  արդյունահանողներին հաշվետու դարձնելու մասին։ Սակայն իրականում որևէ դրական տեղաշարժ ոլորտում չի նկատվում։
«Այդ աշխատանքները պետք է համակարգի բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը։ Եթե նա լավ կատարի իր աշխատանքը, մենք այսպիսի խնդրի առաջ չենք կանգնի։ Բայց  հիմա նրանք գնում, տեսնում են խնդիրը, տուգանքը գրում և տալիս են հանքարդյունաբերողին, նա էլ մուծում է սահմանված գումարը, և հետո նույնը շարունակվում է՝ հանքարդյունահանողը նույն ձևով շարունակում է բնությանը վնաս տալ։ Իրենք շատ վատ են աշխատում, ցուցադրական ինչ-որ քայլեր են անում, և վերջ։ Եթե նայում ես, բնապահպանության դաշտում իրենց գործունեությունից ոչինչ չի փոխվում»,- արձանագրում է Սիլվա Ադամյանը։
Բնապահպանի խոսքով, շատ-շատ են լքված պոչանքները։ Ադամյանի համոզմամբ, այդ լքված պոչանքները պետք է գույքագրվեն, բայց այդ մասին կարծես թե վաղ է խոսելը։
«Էս ամենի հետ միասին ուզում ենք Ջերմուկում հանք բացել։ Ախր մենք մեր եփած շիլան չենք կերել, ուզում եք նորը եփել, այն էլ առողջարանային քաղաքում։ Ավիրել այդ առողջարանը, ուղղակի հանցագործություն է։  Ամուլսարի խնդիր կարևորագույն է, և մենք հույս ունեինք, որ ներկայիս կառավարությունը որոշակի քայլեր կձեռնարկի՝ խնդրին լուծում տալու։ Սա քաղաքական խնդիր է՝ ձեռքը սեղանին խփելու և վերջ ասելու։ Իսկ մենք տեսանք հակառակ արդյունքը, որ վերին ատյաններն ասում են՝ հանքը 0 բացասական արդյունք է ունենալու բնության վրա»,- նշում է Ադամյանը։
Բայց, բնապահպանն ասում է, որ փորձաքննության մեջ չի դիտարկվել անգամ ուրանի առկայությունը։ Ադամյանի խոսքով,  Դա 1956 թվակաի Սովետական Միության արած հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Ամուլսարում ուրանի բաականին լուրջ պաշարներ կան։
«Եթե հանքը շահագործվեց, դա կլինի Ջերմուկի վերջը։ Սովետական Միության նման հզոր պետությունը կարող էր այդ հանքը շահագործել, բայց ուրանի առկայության փաստը ետ է պահել նրան այդ մտքից»,- հավելում  է Ադամյանը։
Անտառահատումների խնդիրը ևս շարունակում է մնալ օրակարգում։ Բնապահպանների համոզմամբ, հատվող ծառերի քանակի ավելացումը միաժամանակ երկու՝ բնապահպանական և սոցիալական խնդիրների հետևանք է։
«Ասել, որ մարդիկ չպետ է հատեն անտառ, հեշտ է, և մենք ասում ենք, բայց դրա համար պետք է այլընտրանք առաջարկել։ Ես կարծում եմ, որ մինչև  չլուծվի ալտերնատիվ էներգետիկայի խնդիրը, ծառահատումները շարունակվելու են։ Այսինքն՝ գյուղացին եթե չունենա հնարավորություն բացի բարձր գնով վաճառվող գազից այլ բան վառելու՝ դա լինի արևային էներգիան, քամու էներգիան, նա մշտապես հատելու է անտառը»,- նշում է Սիլվա Ադամյանը։
Կենսաբազմազանության խնդիրը ևս բավականին լուրջ արտահայտված է Հայաստանում։
Ադամյանի խոսքով, խնդիրն ավելի արտահայտված է կենդանական աշխարհում։
«Մեզ մոտ չի արվում մշտադիտարկում, թե որտեղ ինչ կենդանի ունենք, քանի գլուխ և որտեղ կա։
Անազատության մեջ գտնվող կենդանիների խդիրը ևս շատ լուրջ է։ Մեր ամբողջ երկիրը ողողված է փոքր կենդանաբանական այգիներով, որտեղ մեծ քանակությամբ  կարմիրգրքյան կենդանիներ կան։ Մինչև այսօր մշտադիտարկում արված չէ, թե քանի նմանատիպ օբյեկտ կա, քանի կենդանի է անազատության մեջ։ Նույն խնդիրն է դելֆինարիումների հետ կապված։ Այդ կենդանիները մեր կլիմայական պայմաններում չեն կարող գոյատևել, բայց բացվում են նման օբյեկտներ։  Այս խնդիրն էլ ենք տարեցտարի տեղափոխում նոր դաշտ»,- ասաց  բնապահպանը։
Վերջին, և գլոբալ առումով ամենամեծ խնդիրը, որը ըստ Սիլվա Ադամյանի, օրակարգում է, կապված է կլիմայական փոփոխությունների հետ. «Կլիմայական փոփոխություններին մարդիկ կարող են ադապտանալ, բայց ինչ վերաբերում է կենդանական և բուսական աշխարհին, կենսաբազմազանությանը, ապա այդ առումով Հայաստանում ոչինչ չի արվում, մենք դեռ չենք հասել դրան, որ կենսաբազմաղզանությունը ադապտանա»։

Общество 13:30 31/12/2019 Армения
Озеро Севан, которое расцвело, столкнувшийся с угрозой стать рудником Амулсар, погибающие аисты, постоянная вырубка деревьев, находящиеся в неволе дикие животные: с этими и многочисленными другими экологическими проблемами Армения столкнулась в течение уходящего 2019 года.
В Армении в качестве экологической сверхпроблемы продолжает оставаться вопрос озера Севан, который, по словам эколога Карине Даниелян, не только решения не получает, но и еще больше углубляется.
По словам эколога, с проблемой цветения озера Севан мы столкнемся и в 2020 году. «Цветение водорослей в озере Севан происходит с 1964 года. Но это длилось очень короткое время и охватывало малую площадь. А то, что происходит уже 2 года подряд, просто беспрецедентно. Это показатель того, что процессы заболачивания в озере Севан крайне активизировались», – отмечает Даниелян.
По словам эколога, Севан нуждается также в очистке. Хотя и в последние годы на озере Севан построены 3 основные очистные станции, но они выполняют только механическую работу, озеро же полностью не очищается.
Даниелян отмечает: должны проводиться также работы по обеспечению условий для биологической очистки: «После очистки приносимого водой мусора посредством микробов нужно очищать и химические материалы, которые содержатся в воде».
Кроме того, окружающие Севан объекты должны соорудить очистные станции, чтобы сточные воды не попадали в озеро.
«Здесь предстоит выполнить довольно много работы. Принципиально влияет и изменение климата, поскольку повышение средней температуры приводит к тому, что температура повышается и на дне, что и способствует заболачиванию», – отмечает Даниелян.
Третья и наиболее болезненная проблема, которая продолжает вызывать обеспокоенность у экологов, – горнодобывающая промышленность, что, по словам экологов, оказывает серьезное негативное воздействие на окружающую среду.
Эколог Сильва Адамян отмечает: годами говорится о том, чтобы сделать работы в сфере более ответственными, а также повысить отчетность. Однако в действительности в сфере какого-либо позитивного сдвига не наблюдается.
«Эти работы должен координировать Инспекционный орган охраны природы и недр. Если он будет выполнять свою работу хорошо, мы не столкнемся с такой проблемой. Но сейчас они идут, фиксируют проблему, выписывают штраф, компании их выплачивают, потом продолжается то же самое, природе по-прежнему причиняется ущерб.   Они очень плохо работают, предпринимают какие-то показательные шаги, и все. Если смотреть, то от их деятельности в сфере охраны природы ничего не меняется», – отметила Адамян.
По словам эколога, очень много заброшенных хвостохранилищ. По ее мнению, нужно провести инвентаризацию, но об этом, кажется, еще рано говорить. «И вот вместе со всем этим хотим еще и открыть рудник в Джермуке. Мы даже не можем расхлебать ту кашу, которую заварили, хотим заварить новую, да еще и в городе-здравнице. Разрушить эту здравницу – просто преступление.
Проблема Амулсара – одна из важнейших, и мы надеялись, что действующее правительство предпримет определенные шаги для решения данной проблемы. Это – политическая проблема: следует ударить кулаком по столу и положить конец. Однако мы увидели обратный результат, когда вышестоящим инстанциям говорят, мол, эксплуатация рудника окажет нулевое воздействие на окружающую среду», – отмечает Адамян.
Но, эколог отмечает, что в экспертизе не было учтено даже наличие урана. По словам Адамян, проведенные в 1956 году экспертизы показали, что в Амулсаре имеются серьезные запасы урана.
«Если начнется эксплуатация рудника, это станет концом для Джермука. Такое мощное государство как Советский Союз могло эксплуатировать рудник, однако факт наличия урана остановил их от этой мысли», – отмечает Адамян.
Проблема вырубки леса также продолжает оставаться в повестке. По мнению экологов, увеличение количества вырубленных деревьев является следствием сразу двух проблем – экологической и социальной.
«Говорить, что люди не должны вырубать леса – просто, и мы говорим это, но этому необходимо предложить альтернативу. Полагаю, что пока не решится проблема альтернативной энергетики, вырубка лесов продолжится. Иными словами, пока у жителей сёл не появится альтернатива газу по высоким тарифам: либо солнечная энергия, либо ветровая, они постоянно будут вырубать леса», – отмечает Сильва Адамян.
Проблема биоразнообразия также довольно ярко выражена в Армении.
По словам Адамян, проблема наиболее выражена в мире фауны.
«У нас не проводится мониторинг, где и какие животные обитают. Проблема не находящихся в условиях естественной свободы животных также является весьма актуальной. Вся наша страна переполнена небольшими зоопарками, где в основном содержатся занесенные в Красную книгу животные. До сих пор не проведено мониторинга, сколько подобных объектов существует, сколько животных находятся не на свободе.
Аналогичная проблема наблюдается с дельфиниумами. Эти животные не приспособлены к нашим климатическим условиям, однако подобные места открываются. Эту проблему с каждым годом мы переносим в новое поле», – указывает эколог.
Последняя, и в глобальном смысле самая большая проблема, которая по мнению Сильвы Адамян находится в повестке, связана с климатическими изменениями:
«Люди могут адаптироваться к климатическим изменениям, но что касается флоры и фауны, биоразнообразия, то в этом смысле в Армении ничего не делается, мы пока не дошли до того, чтобы биоразнообразие адаптировалось».