Իրավունք 15:36 08/01/2020 Հայաստան
2020թ. հունվարի 6-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում, պայմանագրային զինծառայող Գեղամ Վիկտորի Խաչատրյանը, իրեն կցված գնդացրից կրակոց կատարելով, ինքն իրեն պատճառել է մահացու հրազենային վիրավորում: ՀՀ Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու համար:

Право 15:56 08/01/2020 Армения
6 января 2020 года около 15:00 на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части Минобороны Армении военнослужащий-контрактник Гегам Викторович Хачатрян, выстрелив из закрепленного за ним пулемета, нанес себе смертельное огнестрельное ранение.
Как сообщают из Следственного комитета Армении, по данному факту в шестом гарнизонном следственном отделе ГВСУ СК Армении возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 110 («Доведение лица до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности, наказывается лишением свободы на срок не свыше трех лет») УК РА. Ведется предварительное следствие.
Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения многостороннего, полноценного и объективного расследования произошедшего.