Հասարակություն 12:45 13/01/2020 Հայաստան
«Որպես քաղավիացիայի կոմիտե՝ մենք պարտավոր ենք հայտարարել որևէ ռիսկ, որ կարող է առաջանալ չվերթի  ընթացքում: Բայց ի վերջո ավիաընկերությունն է թռիչքային անվտանգության պատասխանատուն և ինքն է որոշում կայացնելու՝ մեր խորհուրդները լսելու,  թե ոչ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը՝ անդրադառնալով կոմիտեի այսօրվա հայտարարությանը, որի համաձայն՝ «կոմիտեն խորհուրդ է տալիս ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններին հաշվի առնել Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի խորհուրդը և դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը»:
Նա նշեց, որ նման հայտարարություն չէին անի, եթե որևէ վտանգ չլիներ. «Շատ սերտորեն համագործակցում ենք միջազգային կառույցների հետ,  խորհուրդը գալիս է միջազգային կառույցներից, որ հիմա  չարժե Պարսկաստանի օդային տարածքով թռնել, պետք է զգույշ լինել»:
Տաթևիկ Ռևազյանի խոսքով, հնարավոր չէ նշել կոնկրետ ժամկետ, թե երբ այլևս չի լինի նման վտանգ, կախված է հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված  «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի քննությունից:
«Ժամանակ է պետք հասկանալ համար  իրավիճակը, ինչից է առաջացել, որտեղ է խնդիրը: Դրա համար էլ մենք պարտավոր ենք զեկուցել, որ վտանգ կա, մինչև ունենանք քննության արդյունքները»,- ասաց Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահը:

Общество 13:24 13/01/2020 Армения
Глава Комитета гражданской авиации Армении: Мы бы не выступили с подобным заявлением, если бы угрозы не существовало
«В качестве Комитета гражданской авиации – мы обязаны заявить о наличии риска, который может возникнуть во время полета. Но, в конце концов, авиакомпания является ответственной за безопасности полета, и ей решать – прислушаться к нашему совету или нет», – заявила на сегодняшней пресс-конференции председатель Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, обратившись к заявлению Комитета.
Напомним, Комитет гражданской авиации ранее распространил заявление, согласно которому: «Комитет гражданской авиации рекомендует зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учесть совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах».
Она отметила, что Комитет не выступил бы с подобным заявлением, если бы угрозы не существовало. «Мы тесно сотрудничаем с международными структурами, совет получен также от международных структур, в частности, что сейчас не стоит осуществлять полеты над воздушным пространством Ирана, нужно проявить осторожность», – подчеркнула Т. Ревазян.
По словам Татевик Ревазян, невозможно отметить конкретные сроки, когда опасность будет устранена, это зависит от расследования крушения самолета Boeing-737 «Международных авиалиний Украины», произошедшего 8 января с.г.
«Нужно время, чтобы понять ситуацию, из-за чего это произошло, в чем проблема. Для этого мы обязаны доложить, что существует опасность, до получения результатов расследования», – отметила она.