Մշակույթ 11:09 14/01/2020 Հայաստան
Հունվարի 23-ին և 24-ին չեխական Բռնոյի ֆիլհարմոնիայում առաջին անգամ կհնչի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմը»։  Ֆիլհարմանիայի կայքից տեղեկանում ենք, որ համերգային ծրագիրը կոչվում է «Բախ և Մանսուրյան»։ Համերգի ընթացքում կկատարվի Բախի թիվ 32 և թիվ 68 կոնտատները, իսկ երկրորդ մասում կհնչի Մանսուրյանի «Ռեքվիեմը»։
Համերգին կմասնակցեն Բռնոյի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Չեխական Բարոկկո երգչախումբը, սոպրանո Անյա Պետերսենը և բարիտոն Անդրյու Ռեդմոնդը։
Տիգրան Մանսուրյանը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Ռեքվիեմ»-ի (Հավերժական հանգիստ) մասին ասել է. «Այս կտավը կյանքիս տասը տարին է արժեցել: Պետք էր ներխուժել արդեն ստեղծված ռեքվիեմների աշխարհը: Համարձակությունս ներեց, մուտք գործեցի ու երաժշտությանս մեջ հայ միաձայնության սկզբունքով պահանջվող բազմաձայնության բոլոր տեսակները կիրառեցի: Որոշ հատվածներ եմ ներմուծել ռեքվիեմ, որտեղ սոպրանոն և բարիտոնը առանց նվագակցության ներկայացնում են հայկական երաժշտարվեստի հպարտ ու անսասան մտածողության ձևը…
Չափազանց շատ է այս տեքստով երգվել, ու ես գտա իմ բանալին` իրար եմ միացրել լատինական լեզուն ու բնիկ հայկական երգեցողությունը:
Երգեցողությունն իրենով էր արել «Ռեքվիեմի» լատինական տեքստը: Ներկայացրել եմ հայ ժողովրդի համընհանուր ցավը, ինչպես նաև` իմ ընտանիքի պատմությունը»:
«Ռեքվիեմի» համաշխարհային պրեմիերան կայացել է 2011 թ.  նոյեմբերի 19-ին Բեռլինի Ֆիլհարմոնիայի կամերային դահլիճում Բեռլինի RIAS կամերային երգչախմբի, Մյունխենի կամերային նվագախմբի, մենակատարներ Քրիստինա Քայզերի (սոպրանո), էնդրյու Ռեդմոնդի (բարիտոն), դիրիժոր Ալեքսանդր Լիիբրայխի կատարմամբ:

Культура 15:09 14/01/2020 В мире
В филармонии Брно (Чехия) 23 и 24 января впервые прозвучит «Реквием» композитора Тиграна Мансуряна. Как сообщается на сайте филармонии, концертная программа называется «Бах и Мансурян». Во время концерта прозвучат 32-я и 68-я кантаты Баха, а во второй части – «Реквием» Мансуряна.
В концерте примут участие Филармонический оркестр Брно (чеш. Státní filharmonie Brno), чешский хор «Барокко», сопрано Аня Петерсен и баритон Андрю Редмонд.
Тигран Мансурян о посвященном памяти жертв Геноцида армян «Реквиеме» сказал: «Это полотно стоило мне десять лет моей жизни. Нужно было ворваться в мир уже созданных реквиемов.  Смелость позволила, вошел в этот мир и применил все необходимые виды полифонии в музыке. Я привнес в Реквием определенные отрезки, где сопрано и баритон представляют гордое и стойкое мышление армянского музыкального искусства без аккомпанемента ...
Слишком много спето в этом виде, и я нашел свой ключ: я объединил латинский язык и традиционное армянское пение».
«Я представил всеобщую боль армянского народа, а также историю своей семьи», – сказал он.
Мировая премьера «Реквиема» состоялась 19 ноября 2011 года в Берлине в исполнении Камерного оркестра Мюнхена и камерного оркестра RIAS.