Առողջություն 16:20 15/01/2020 Հայաստան
Նրա փաստաբանական խումբը տեղեկացնում է, որ նախօրեին բժշկական օգնության անհրաժեշտություն է առաջացել, և բժիշկներն արձանագրել են սրտաբանական և հրատապ այլ հետազոտությունների ու բուժման անհրաժեշտությունը։ Այսօր առավոտյան Գագիկ Խաչատրյանը «Երևան» ՔԿ-ից տեղափոխվել է «Աստղիկ» ԲԿ և ներկայում գտնվում է բժիշկների վերահսկողության տակ։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը 6 ամիս է, ինչ կալանքի տակ է։ Նա մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ «պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով»։ Նրա փաստաբանները կալանավորումն անօրինական են համարում։

Health 16:33 15/01/2020 Armenia
Armenia's Former Minister of Finance and former Chairman of the State Revenues Committee Gagik Khachatryan has been transferred to Asghtik Medical Center.
His legal team reported that a need for medical attention had emerged and that doctors had documented the need for cardiology and other urgent assessments as well as medical treatment. This morning Gagik Khachatryan was transferred from Yerevan Penitentiary to Astghik Medical Center and is currently under the supervision of doctors.
Gagik Khachatryan has been in custody for nearly six months already.  He is accused of alleged abuse of official power and misuse of public funds during his tenure from 2008-2014. His legal team considers the detention illegal.