Քաղաքական 13:35 17/01/2020 Հայաստան
«Կարծում եմ, Հայաստանում կա ԶԼՄ-ների մեծ ազատություն, իհարկե, կլինեն ինչ-որ դեպքեր ու լինում են իրավիճակներ, որոնցում կարող է լինել ճնշում այս կամ այն լրատվամիջոցի նկատմամբ։ Մենք սա տեսնում ենք ցանկացած երկրում, իմ իսկ երկրում՝ Գերմանիայում, նույնը ևս պատահում է, ինչը չենք կարող բացառել»,-ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը՝ Ազատազրկման վայրերում խնդիրները և ՄԻՊ-ի՝ որպես կանխարգելման մեխանիզմին նվիրված քննարկման շրջանակում ճեպազրույցի ժամանակ։
Դեսպանը նշեց, որ դիտարկում են նաև ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀՀ կառավարության հետ որոշակի աշխատանքներ կատարելու հնարավորությունը։ Կարողությունների զարգացման խնդիր էլ կա, և դիտարկվում է նաև լրագրողների վերապատրաստումը, կա էթիկայի, պատասխանատու գործելակերպի խնդիր։
«Մեզ միշտ կտեսնեք ԶԼՄ-ների ազատությունը կարևորող սուբյեկտի դերում։ Բազմաթիվ ծրագրերում մենք ինքներս ենք ներգրավում լրատվամիջոցներին՝ որպես կարևոր հսկիչների, բայց կա նաև հարցի մյուս կողմը՝ ԶԼՄ-ների պատասխանատու գործելու անհրաժեշտությունը»,-ասաց ԵՄ դեսպանը։

Право 14:18 17/01/2020 Армения
«Полагаю, в Армении существует огромная свобода СМИ, конечно, будут и некоторые случаи и бывают случаи, в которых можно увидеть давление на то или иное СМИ. Мы это видим в любой стране, в моей же стране – Германии, подобное также происходит, этого нельзя исключить», – заявила руководитель делегации Европейского союза в Армении Андреа Викторин на брифинге в рамках обсуждения «Проблемы в местах лишения свободы и правовые инструменты Защитника прав человека как национального механизма предотвращения».
Посол отметила, что рассматривается также возможность по осуществлению определенных работ с правительством РА по части борьбы с дезинформацией. Налицо проблема также с развитием потенциала, рассматривается также переподготовка журналистов, существует проблемы по части этики, ответственного стиля работы.
«Вы всегда увидите нас в роли субъектов, подчеркивающих свободу СМИ. В многочисленных программах мы сами привлекаем средства массовой информации в качестве важных контролеров, но существует и другая сторона вопроса – необходимость ответственной деятельности СМИ», – отметила она.